Krótki poradnik- jak grać w bilard?

Pewnie nie raz w pubach czy knajpach lub też w specjalnych klubach przypatrywaliście się grze w bilard. Gracze skoncentrowani, pochyleni nad stołem w skupieniu mierzą kąt i odległość, aby wykonać perfekcyjne uderzenie i posłać bilę w łuzę. Zastanawiasz się jak dobrze grać w bilard? Poniżej znajdziesz kilka fachowych porad. Zapraszamy do lektury.

Podstawa to postawa!

Zachowanie odpowiedniej postawy przy stole bilardowym jest niezwykle ważne. Można nawet powiedzieć, że jest punktem wyjścia przy rozpoczęciu nauki gry w bilard. Oczywiście najważniejszy jest komfort gry, dlatego przyjęta przez nas postawa powinna być wygodna i nie blokować ruchów. W praktyce nie ma jednego “prawidłowego” ułożenia ciała. Istnieje cała grupa rekomendowanych postaw, a rozpatrując poszczególnych graczy z łatwością możemy to zauważyć. Można jednak dostrzec też szereg powtarzających się elementów na które każdy gracz, zwłaszcza początkujący,  powinien zwrócić uwagę.

Prawidłowa postawa bilardowa ma jeden główny cel-maksymalne unieruchomienie całego ciała przy uderzeniu. Wyłącznie tylna ręka jest odpowiedzialna za wyprowadzenie uderzenia!

Podczas mierzenia ta ręka powinna pozostać w całkowitym bezruchu, aż do momentu wyprowadzenia uderzenia.

W czasie gry w bilard nie bez znaczenia jest też odpowiedni balans ciała. Ciężar ciała gracza powinien być rozłożony równomiernie na obie nogi.

Postawa krok po kroku
Aby utrzymać odpowiednią postawę ciała należy:

  • lekko rozstawić nogi,
  • noga tylna powinna być wyprostowana,
  • przednia (w zależności wysokości gracza) ugięta lub wyprostowana,
  • przednią stopę należy ustawić mniej-więcej równolegle do trzymanego kija,
  • tylną natomiast pod kątem nie większym niż dziewięćdziesiąt stopni w stosunku do stopy przedniej,
  • Głowę należy trzymać maksymalnie nisko nad kijem bilardowym lecz nie powinniśmy dotykać brodą do kija,
  • przednią rękę należy wyprostowaną wyciągnąć przed siebie,
  • tylna ręka natomiast trzyma kij na wysokości tylnej nogi.

Hop do góry

Każda osoba, która choć raz grała w bilard popełniła ten elementarny błąd. Kto mówi inaczej- kłamie. Chodzi o podniesienie się podczas wykonywania uderzenia. Jedni gracze szybko porzucają ten nawyk, inni niestety popełniają ten błąd dość często. Właśnie tym “podskokom” zawdzięczamy nasze pudła.

Dlaczego jest to błąd? Dlaczego gracze go popełniają? Jak nauczyć się zapobiegać „podskokom”?

Już wszystko wyjaśniamy.

W momencie gdy gracz podnosi się zaraz po uderzeniu, tak naprawdę zaczyna to robić na ułamek sekundy zanim kij uderzy w białą bilę. Impuls, który wysyłamy do mózgu o chęci zmiany pozycji działa szybciej niż nam się wydaje. Mięśnie rozluźniają się i poruszają wcześniej niż zdajemy sobie z tego sprawę. To bardzo często staje się przyczyną źle wykonanego strzału.

bilard

Największy wybór akcesoriów bilardowych!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Aby temu zapobiec należy jeszcze “dłuższą” chwilę po oddaniu strzału pozostać w niezmienionej pozycji.

W momencie gdy masz świadomość popełnianego błędu i wiesz jak mu przeciwdziałać, z większym skupieniem podchodzisz do wykonania uderzenia. Wzrasta więc też Twoja pewność siebie.

Dzięki pozostaniu na miejscu możesz też lepiej określić efekty swojego uderzenia. Chodzi tu o ruch białej bili (czy nadany został ruch rotacyjny, czy uderzyła prosto) oraz o tor toczenia bili w którą uderzyłeś.

Tempo zagrania

Czasami bywa tak, że za mocno zalety nam na danym zagraniu lub zwyczajnie się denerwujemy. Wtedy zagranie nasteruje za szybko, bez dobrego przymierzenia. Nasza postawa jest niedopracowana, mierzymy wręcz „niechlujnie” a samo uderzenie wykonujemy tak naprawdę, kiedy nie jesteśmy jeszcze gotowi. Jeżeli nie mamy zdecydowanego planu strzału to, niestety, trudno będzie wbić bilę do łuzy. Pamiętaj, lepiej poświęcić dłuższą chwilę na przygotowanie uderzenia i oddać dobry strzał niż żałować efektu.

Pod dominującym okiem

Wiesz czy jesteś prawo czy leworęczny. Zapewne wiesz też, która noga jest dominująca u Ciebie. Ale czy wiesz, które oko? Pewnie nie. Możliwe, że nie wiesz tez, jak dominujące oko wpływa na grę w bilard.

Najprostszą metodą określenia dominującego oka jest spojrzenie na przedmiot oddalony o około trzy metry. Powinieneś wskazać go palcem i skupić wzrok. Po chwili palec zacznie się rozmywać, wtedy należy zamknąć jedno oko i określić położenie palca względem przedmiotu. Jeśli pokazuje on dokładnie nasz wybrany obiekt, jest to oko dominujące, jeśli palec wskazuje coś obok, to oko zamknięte jest dominujące. Dla potwierdzenia zamknij otwarte oko i otwórz drugie. Łatwe, prawda?

Oczywiście istnieje możliwość, że żadne oko nie jest dominujące.

W grze w bilard działa to podobnie- mierząc skupiasz wzrok na białej bili. Jeżeli robisz to zamykając jedno z oczu, istnieje możliwość, że zamykasz oko dominujące a tym samym, sam przesuwasz nieco obraz. Lepiej wyrównywać kij pod oko dominujące wtedy nie ma przekłamania obrazu a strzały są zdecydowanie bardziej celne.

Gra w bilard jest świetnym sposobem spędzenia wolnego czasu w gronie znajomych. Można urządzać własne turnieje i świetnie się przy tym bawić. Mamy nadzieję, że powyższe rady sprawią, że w kolejne rozgrywce będziesz nie do pobicia! Powodzenia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.