Bulletproof coffee czyli kuloodporna kawa – jak ją przygotowywać i dlaczego warto ją pić

Zdarza Ci się nie mieć czasu na dobre śniadanie? Zamiast niego często wybieramy kawę, jednak sama kawa nie wystarczy aby zapewnić nam kalorie chociaż na kilka godzin, w dodatku nie zawiera ona wielu składników odżywczych, a zatem można się pokusić o stwierdzenie, że kawa na śniadanie to bardzo niezdrowy poranek. Jednak zupełnie inaczej ma się sytuacja z bulletproof coffee czyli kawą kuloodporną wymyśloną przez Dave’a Asprey’a. To niesamowite połączenie kawy i masła które pochodzi z odległej wyżyny tybetańskiej w nieco udoskonalonej przez autora formie.

Czym jest bulletproof coffe czyli kuloodporna kawa

Bulletproof coffe czyli dosłownie kuloodporna kawa to nazwa na specjalny sposób przygotowania kawy, mianowicie chodzi o jej dodatki. Przeważnie kawa, którą pijemy nie dostarcza nam żadnych wartościowych substancji, jednak przygotowana według przepisu Dave’a jest idealnym sposobem na wzbogacenie diety. Dzieje się tak, ponieważ dodajemy do niej odrobinę masła i tłuszczu MCT lub oleju kokosowego. Chociaż może wydawać się to dziwnym połączeniem to wbrew pozorom nie powinno nam specjalnie przeszkadzać ponieważ w większości jesteśmy przyzwyczajeni do łączenia kawy z mlecznymi produktami.

4 powody dla których warto przyrządzać kuloodporną kawę – działanie bulletproof coffee
 1. Bulletproof coffee może pełnić funkcję śniadania jeżeli przygotujesz ją z odżywką białkową. Jest to idealny zamiennik śniadania na diecie.

 2. Bulletproof coffee sprawdzi się jako dodatkowa przekąska przy diecie na masę.

 3. Bulletproof coffee pomaga wzmocnić naszą koncentrację z rana, pobudzić nas i ożywić bardziej niż zwykła kawa.

 4. Co więcej bulletproof coffee niezależnie od pory dnia kiedy ją wypijemy pozwoli nam zaspokoić głód na następne kilka godzin!

Bulletproof coffee z masłem a cholesterol

Można by się zastanawiać co dobrego może przynieść kawa z masłem, zwłaszcza jeżeli bardzo martwimy się o poziom cholesterolu. Jednak nie ma powodów do obaw! Masło jest głównie dla smaku i zapewnienia uczucia sytości, jego niewielkie ilości nie wpłyną negatywnie na poziom cholesterolu. Co więcej jeżeli wybierzemy tłuszcz MCT to w ogóle nie ma powodów do obaw, ponieważ jest on bogaty w dobry cholesterol.

Dlaczego kuloodporna kawa ma pozytywne działanie

Właśnie dzięki zawartości tłuszczów kawa ta jest niezwykle odżywcza i pobudzająca. Krótkie łańcuchy tłuszczy odpowiedzialne są za transport kofeiny prosto do naszego mózgu co przyspiesza jego działanie. Kawa z mlekiem lub sama również ma takie działanie jednak jest wtedy dużo mniej skuteczna. Kofeina dociera do mózgu wolniej, w mniejszych ilościach, a co za tym idzie dużo szybciej z niego znika i szybko jest zużywana.

Krótka historia kuloodpornej kawy – dlaczego kawa z masłem i tłuszczem

Kiedy myślimy kawa z masłem w pierwszej chwili raczej się krzywimy, jak to w ogóle możliwe! Wyjaśnienie jest proste, gdzieś na świecie ktoś pija podobnie. Konkretnie mowa o Tybetańczykach. To od nich Dave zaczerpnął swój pomysł, jednak miejscowa ludność wyżyny tybetańskiej pija nie kawę a herbatę z masłem! Co więcej tam napój herbaciany pija się doprawiony solą. Wiele tysięcy lat temu niemal cała ludność Azji, która pijała herbatę piła ją właśnie w ten sposób. Dlaczego? Właśnie dlatego iż jest ona potężną dawką nie tylko pobudzenia, ale też rozjaśnia umysł i daje siły na cały dzień, jest właściwie jak pełnoprawny posiłek. Dave jednak wiedział, że nam, białym ludziom, ciężko będzie się przyzwyczaić do tego typu herbaty, zatem zaproponował kawę, która zresztą ma dwa razy silniejsze działanie ze względu na większą dawkę kofeiny w składzie.

Przepis na bulletproof coffee czyli kuloodporną kawę

Kawa ta wcale nie jest trudna w przygotowaniu również nie zajmuje wiele czasu aby ją przygotować. Największym problemem może okazać się konieczność posiadania miksera lub blendera, aby właściwie ją wykonać. Oprócz miksera potrzebne będą:

Dobór kawy do bulletproof coffee

W zależności od tego jaką kawę lubimy taka kawa się nada, jednak warto pamiętać, że najlepsza bulletproof coffee jest przyrządzana ze świeżo mielonych ziaren kawy, a sam autor przepisu proponuje ziarna Arabica. Oprócz tego lepszym rodzajem będą kawy o smaku słodkawym i orzechowym niż te kwaśne.

Lavazza Qualita Oro Ziarnista 1kg

Kliknij i sprawdź ceny!

Dobór masła do bulletproof coffee

To może wydawać się błahe, jednak dobór masła jest niezwykle ważny. Jest ono drugim głównym elementem smakowym po ziarnach samej kawy. Ważne jest aby masło było od krów o jak najwyższej ilości tłuszczów mlecznych. Do tego sprawdzą się masła ekologiczne od krów wolno wypasanych.

Olej MCT i olej kokosowy w bulletproof coffee

Sam autor zaleca tłuszcz MCT ze względu na wyciąg najlepszych tłuszczy o krótkim łańcuchu dzięki czemu kofeina będzie docierać do mózgu wręcz w ekspresowym tempie. Jednak olej kokosowy jest również dobrym rozwiązaniem ze względu na jego dostępność i cenne działanie, chociaż jest ono nieporównywalnie mniejsze od oleju MCT.

Przygotowanie

To najważniejszy punkt przygotowywania kuloodpornej kawy. Po zaparzeniu kawy w taki sposób, aby ziarna zostały oddzielone od napoju należy przelać kawę do miksera i dodać masło i tłuszcze. Następnie miksować około 30 sekund do połączenia się masy. Dlaczego tak? Jeżeli nie zmiksujemy całości to oka z tłuszczu będą pływać po wierzchu kawy co będzie utrudniać nam jej spożycie oraz obniżać walory smakowe.

Kiedy i kto powinien pijać kuloodporną kawę

Kawa kuloodporna jest dobra dla każdego kto chce zacząć bardzo aktywnie swój dzień. Jednak jest ona również sposobem na wypełnienie lub odmianę diety. Zatem kiedy i kto powinien zdecydować się na taką kawę?

 • Osoby biegające i inne osoby uprawiające sport „na czczo”. Taka kawa dostarczy kalorii, nie spowoduje objedzenia się, ale usunie uczucie głodu i przyspieszy metabolizm!

 • Osoby ćwiczące masę. Taka kawa to idealny dodatkowy posiłek o wadze 300-500 kalorii, idealnie wypełni dietę na masę.

 • Osoby które potrzebują zastrzyku energii nie tylko rano. Taka kawa to nie tylko poranny zastrzyk energii ale również sposób na posiłek przedtreningowy!

 • Z odżywką białkową może służyć każdemu za płynne śniadanie!

Wzbogacenie bulletproof coffee – co możemy dodać do kuloodpornej kawy

Jeżeli taka kawa to dla Ciebie coś zbyt niesmacznego aby ją pijać zawsze możesz dodać własne dodatki, jednak pamiętaj, że po ich dodaniu kaloryczność kawy wzrośnie. Oto produkty, które idealnie wkomponują się w Twoją kuloodporną kawę!

 • Wanilia

 • Mleko lub mleko skondensowane

 • Odżywka białkowa

 • Cynamon

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.