Celuloza – trawienie, błonnik, odchudzanie, glukoza, wypełniacz, dieta, jelita

Celuloza jest jednym z powodów, dla których powinniśmy jeść warzywa. Jest to naturalny błonnik pokarmowy, który utrzymuje przewód pokarmowy w dobrym stanie i pomaga w zapobieganiu niektórym chorobom jelitowym. Podobnie jak inne rodzaje błonnika, takie jak pektyny z owoców, celuloza jest często ekstrahowana z roślin, w tym z kory drzew i stosowana jako dodatek do żywności.

Czym jest celuloza

Polisacharydy to węglowodany, takie jak skrobie lub węglowodany złożone, zbudowane z dziesiątek do tysięcy cząsteczek cukru połączonych ze sobą. Celuloza jest również polisacharydem. Występuje we wszystkich rodzajach roślin, gdzie tworzy sztywną strukturę, która wspiera ściany komórkowe roślin. Różnorodne produkty, takie jak papier, bawełna i drewno, są wytwarzane z celulozy. Te różnorodne role mogą sprawić, że celuloza jest nieatrakcyjna jako dodatek do żywności. Celuloza przechodzi przez układ trawienny, pomagając w usuwaniu produktów przemiany materii z organizmu. Odpady te mogą zawierać odpady metaboliczne wydalane z żółcią, ale mogą również zawierać cukier i cholesterol, jeśli poziom we krwi jest podwyższony. Dieta bogata w błonnik może poprawić zdrowie serca i okrężnicy oraz pomóc w utracie wagi.

Celuloza a komórki roślinne

Ponieważ celuloza jest głównym materiałem budowlanym, z którego powstają rośliny, a rośliny są głównym ogniwem w łańcuchu pokarmowym, celuloza jest bardzo ważną substancją.  Jako główny składnik ścian komórkowych roślin celuloza pełni funkcję strukturalną lub szkieletową. Podobnie jak nasze twarde, kościste szkielety zapewniają punkty mocowania dla naszych mięśni i wspierają ciało.  Badane pod silnym mikroskopem włókna celulozy mają wzór siatki, które wyglądają, jakby były tkane jak materiał. Ściana komórkowa została porównana do sposobu, w jaki wykonany jest żelbet, przy czym włókna celulozowe działają jako pręty zbrojeniowe lub pręty stalowe w betonie (zapewniając dodatkową wytrzymałość).

Celuloza i jej korzyści zdrowotne

Celuloza jest nierozpuszczalnym błonnikiem, który nie zawiera enzymów trawiennych, nie jest wykorzystywana do produkcji energii, jak inne węglowodany, ale wciąż spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie w tym w przewodzie pokarmowym. Celuloza pochłania wodę, co zwiększa objętość i wilgoć w stolcu i pomaga zapobiegać zaparciom. Podobnie jak inne rodzaje nierozpuszczalnego błonnika, celuloza może pomóc w zapobieganiu choroby uchyłkowej jelita, która pojawia się, gdy ściany jelita grubego ulegają stanom zapalnym. Ponadto, mężczyźni, którzy spożywają większe ilości nierozpuszczalnego błonnika, rzadziej zachorują na raka prostaty.

Celuloza i jej źródła pożywienia

Około jednej trzeciej błonnika w warzywach to celuloza. Oznacza to, że najlepszym źródłem celulozy są warzywa o największej zawartości błonnika. otrzymujemy około 4 gramów całkowitego błonnika z pół szklanki gotowanego grochu, słodkich ziemniaków i brukselki. Inne bogate w celulozę warzywa to szparagi, jarmuż, brokuły i zielona fasola. Zalecane dzienne spożycie całkowitego błonnika, w tym nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego, wynosi 25 gramów dla kobiet i 40 gramów dla mężczyzn.

Celuloza wspomaga odchudzanie

Jeśli próbujemy zmniejszyć spożycie tłuszczu lub jesteśmy na diecie niskotłuszczowej, wybór produktów spożywczych z dodatkiem celulozy, może sprawić, że szybciej stracimy zbędne kilogramy. Celuloza może pomóc w złagodzeniu apetytu. Ponieważ działa ona jako wypełniacz w żywności, sprawia, że jedząc produkty z jej dodatkiem czujemy sytość. Jest to kolejny powód, dla którego celuloza często znajduje się w diecie. Ale jeśli spożyjemy zbyt dużo pokarmów bogatych w celulozę, możemy doświadczyć luźnych ruchów jelit. Niektórzy używają jej nawet jako środka przeczyszczającego.

Celuloza bogata w beta glukozę

Glukoza, czyli poziom cukru we krwi, jest kluczowym źródłem energii dla organizmu. Problemem może być spożywanie cukrów prostych, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi, ponieważ nadmiar jest przekształcany w trójglicerydy i magazynowany jako tłuszcz. Glukoza z celulozy jest uwalniana powoli i nie zwiększa radykalnie poziomu cukru we krwi, ale zapewnia bardziej stabilne paliwo dla organizmu. Ponadto celuloza, może również spowolnić lub zmniejszyć wchłanianie tłuszczów, w tym cholesterolu.

Celuloza i jej znaczenie w diecie

Pomimo faktu, że ludzie (i wiele innych zwierząt) nie mogą strawić celulozy (co oznacza, że ich układ trawienny nie może rozłożyć jej na podstawowe składniki), celuloza jest jednak bardzo ważną częścią zdrowej diety. Dzieje się tak dlatego, że stanowi on znaczną część błonnika pokarmowego, który, jak wiemy, jest ważny dla prawidłowego trawienia. Ponieważ nie możemy trawić celulozy i przechodzi ona przez nasz układ trawienny w zasadzie niezmieniona, działa ona wspomagając ruchy jelit. Wśród ssaków tylko te, przeżuwacze (krowy i konie) mogą przetwarzać celulozę. Dzieje się tak dlatego, że posiadają bakterie i mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym, które robią to za nie.

Celuloza sprzyja zdrowemu trawieniu

Nawet jeśli nie trawimy celulozy, ma ona ważne zalety dla przewodu pokarmowego. Na przykład, celuloza zwiększa objętość materiału przechodzącego przez przewód pokarmowy. To pomaga jelitom przemieszczać pokarm bardziej wydajnie. Dieta bogata w celulozę z warzyw i innych źródeł wspomaga lepsze trawienie. Pośrednio, spożywanie dużej ilości celulozy z warzyw i innych źródeł – w tym z pełnych – może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi, ponieważ włókno spowalnia trawienie Pomaga to w utrzymaniu regularnego poziomu cukru we krwi, co może zapobiegać zaburzeniom metabolicznym.

Celuloza dla zdrowej skóry

Większość z nas uczy się od najmłodszych lat, jak ważne jest dbanie o naszą skórę. Wraz z wiekiem dbanie o kondycję skóry staje się pilniejsze.  Kremy i balsamy, które nakładamy na naszą skórę, nie są zbyt skuteczne, ponieważ większość z nich nie wchłania się tak jak powinna. Maseczka z celulozy może zachować stokrotność swojej suchej masy. Maseczka z celulozy przywiera również do twarzy jak druga skóra, co oznacza, że składniki do pielęgnacji skóry podawane w masce są z nią w stałym kontakcie. Codzienny schemat pielęgnacji skóry jest koniecznością. Należy utrzymywać ją odżywioną i nawilżoną.

Celuloza i jej pozostałe właściwości

U ludzi celuloza należy do kategorii niestrawnych węglowodanów znanych jako błonnik pokarmowy.
Celuloza jest używana z kilku powodów:

  • Jest to substancja wypełniająca, która może dodawać żywności objętości bez kalorii, jest więc szczególnie przydatna w wielu dietetycznych produktach spożywczych.
  • Jest to również główny nieaktywny składnik wielu tabletek, w tym większości witamin,
  • Jest to również naturalny środek przeciw zbrylający, który ma zdolność zagęszczania żywności, zapobiega zbijaniu się i poprawia konsystencję bez wpływu na smak.

Celuloza to po prostu tlen, wodór i węgiel, niezależnie od źródła pochodzenia roślinnego. Fakt, że znaczna część celulozy dodawana do sosów, sałatek, lodów lub pigułek oznacza, że  jest to substancja naturalna, wydajna i opłacalna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.