Jaki czepek kupić? Rodzaje czepków na basen.

Na większość basenów, by móc z nich korzystać trzeba mieć czepek. Można z niego ewentualnie zrezygnować w strefie relaksu, jednak jest to część naszego stroju, którą powinniśmy mieć przy sobie idąc popływać. Dlaczego są takie wymagania? Czepek nie służy naszej wygodzie, jak myśli wielu użytkowników basenów, a zapobiega zanieczyszczaniu filtrów basenowych, które z powodu naszych wypadających włosów mogą się zatykać.

Wiele osób nie wie – jaki czepek kupić, czym się sugerować oraz jakie w ogóle są między nimi różnice (prócz rozmiaru i koloru).

Okazuje się, że zanim kupimy czepek do pływania musimy określić, w jakich miejscach będziemy z niego korzystać – czy na otwartych akwenach wodnych, basenach, czy wymagamy od niego czegoś więcej niż zamoczenia włosów? (np. odpowiedniej ochrony skóry głowy itp.) Dopiero znając odpowiedzi na te pytania powinniśmy się wybrać do sklepu.

Czepek jest ważny, bowiem chroni nasze włosy przed chlorem oraz jeśli włosy są długie – ułatwia nam pływanie.

Różne rodzaje czepków na basen

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych czepków, które są wykonane z różnych materiałów.

Czepek silikonowy

Najpopularniejsze są czepki silikonowe. Produkty te są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu mogą nam służyć przez wiele lat. Ich dużym plusem jest to, że można je łatwo zakładać i zdejmować unikając tym samym bolesnego ciągnięcia włosów. Z tego rodzaju czepków korzysta większość zawodowych pływaków, którzy doceniają je m.in. za to, że w górnej części silikon jest cieńszy, dzięki czemu się nie marszczy.  Czepki z silikonu są produkowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są nieco droższe, ale z pewnością bardziej wytrzymałe od innych. Produkt ten jest zalecany głównie dla osób, które mają wrażliwą skórę głowy i chcą odpowiednio chronić włosy przed zniszczeniem.

Czepek z lycry

Inaczej jest z czepkami z lycry. Są one znacznie mniej odporne na chlorowaną wodę. Ich minusem jest to, że przepuszczają wodę i tym samym powodują zamoczenie włosów. Są jednak bardzo łatwe w nakładaniu i zdejmowaniu. Czepek z lycry może nam służyć dość długo, jest miękki i wygodny. Z powodu przepuszczalności wody nie korzystają z nich zawodowi pływacy, bowiem takie czepki zwiększają opór zawodnika.

Czepek gumowy

Czepek gumowy nie przepuszcza wody. Jest też cieńszy nić lateksowy i warto pamiętać – mniej rozciągliwy, więc jego nakładanie i zdejmowanie może być nieco bardziej problemowe. Jest znacznie mniej popularny niż czepki silikonowe.

Czepek lateksowy

Jest cieńszy niż czepek silikonowy. Warto jednak też wiedzieć, iż jest mniej rozciągliwy. Minusem tego produktu jest fakt, że jeśli czepek lateksowy jest zakładany nieumiejętnie, to możemy go dość szybko zniszczyć. Z kolei plusem jest ich lekkość, dzięki czemu są wygodniejsze, szczególnie, jeśli są stosowane podczas wyższych temperatur. Niestety czepki lateksowe są produkowane tylko w jednym, uniwersalnym rozmiarze. To powoduje, że mogą się marszczyć i być nieprzyjemne podczas pływania. Nie mogą z nich też korzystać osoby uczulone na lateks.

Czepek poliestrowy

Czepki tego rodzaju przepuszczają wodę (tak jak te z lycrą), więc mają wielu przeciwników. Są jednak dużo bardziej wytrzymałe na chlor niż te z lycrą, jednak mniej elastyczne od nich. Plusem jest to, że po nałożeniu nie mamy uczucia ciągnięcia włosów.  Czepek z poliestru idealnie dopasowuje się jednak do głowy i są łatwe w założeniu.

Czepek neoprenowy

Korzystają z niego głównie osoby, które zajmują się pływaniem bardziej „na poważnie”. Czepek jest wykonany z takiego samego tworzywa jak ubrania ochronne przeznaczone m.in. do nurkowania. Taki produkt ma na celu utrzymanie cieniutkiej warstwy wody wokół ciała, która ma za zadanie stworzenia bariery ochronnej. Stosowany jest przede wszystkim podczas pływania na otwartych wodach.

Który czepek idealny dla mnie?

Osoby, które często odwiedzają basen mogą wybrać czepek silikonowy, który jest wytrzymały i będzie służył im długo. Jest wskazany także osobom uczulonym na lateks.  Przy długich włosach najwygodniejszy będzie ten z lycry lub poliestru (ewentualnie odpowiedni czepek z silikony, który posiada dodatkową przestrzeń na włosy). Osoby pływające na otwartych wodach z pewnością uznają, że najlepszym dla nich produktem będzie czepek neoprenowy.

Dbaj o czepek

Wiele osób zapomina bądź nie wie, że po pływaniu czepek należy dokładnie spłukać zimną wodą. Dzięki temu różnego rodzaju chemikalia znajdujące się w basenowej wodzie nie uszkodzą materiału. Czepek nie powinien być też przechowywany na słońcu i w wilgotnym miejscu. Do konserwacji można używać m.in. talku lub pudru dla dzieci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.