Na czym polega crossfit?

Codziennie słyszymy o nowych sposobach na ćwiczenia. Zwykłe interwały czy cardio na maszynach mogą się w końcu znudzić i co wtedy? Gdy czujesz, że popadasz w rutynę a jednocześnie twój organizm domaga się czegoś więcej, postaw na całkiem nowe wyzwania. Dziś wyjaśnimy skąd się wziął i na czym polega crossfit.

Crossfit wyróżnia podejście do wysiłku. To trening, który łączy podnoszenie ciężarów, ćwiczenia z masą własnego ciała, rozwijanie szybkości i kilku innych uznanych przez trenerów zdolności siłowych. Podczas ich wykonywania posługujesz się sprzętem, ale nie takim typowym jak na siłowni. Będą to raczej liny, drążki a nawet opony.

Co daje ci crossfit

Skojarzenie z polem bojowym żołnierzy nie jest tu przypadkowe. Wynalazek zawdzięczamy Amerykaninowi Gregowi Glassmanowi, który udoskonalił nim trening policjantów. Zróżnicowanie form aktywność w połączeniu z szybkim tempem pozwala na rozwijanie siły, wytrzymałości, zwinności, spalanie kalorii i kształtowanie sylwetki. Mimo że brzmi to bardzo zachęcająco, to do crossfitu trzeba dojrzeć. Podołają mu tylko najlepsi.

Trening crossfit powoduje szybki wzrost tętna a wtedy spalamy naprawdę dużo kalorii i niesamowicie się pocimy. Po jego zakończeniu potrzebujemy kilku minut na powrót do płynnego oddechu. Treningi Crossfitowe cieszą się dużą popularnością, bo podczas nich nie można się nudzić. Pomimo krótkiego czasu trwania treningu musimy nastawić się na wydatkowanie ogromnych ilości energii. Przykładowo możemy postawić na 4 rundy 8 ćwiczeń trwających 20 sekund każdy z 10 sekundami przerwy pomiędzy nimi. Jeśli myślisz, że to krótko, spróbuj poświęcić ten czas na najbardziej intensywne ćwiczenia o jakich jesteś w stanie pomyśleć.

I tak zbliżamy się do kolejnej zalety crossfitu a mianowicie trenując nie marnujesz czasu. Formuła treningu może być różna, przykładowo wykonujesz jak najwięcej powtórzeń ćwiczenia w wyznaczonym czasie lub masz ich określoną ilość i starasz się wykonać je w jak najkrótszym czasie. Oczywistym staje się, że im lepsza kondycja, tym lepsze wyniki osiągniesz i tym szybciej wyjdziesz z siłowni a przecież o to nam chodzi.

Ograniczenia crossfitu

Wzięcie udziału w zajęciach musi być przemyślaną decyzją. Jak bowiem podołasz obciążeniu organizmu bez wcześniejszego przygotowania? Żeby rozpocząć trening musisz mieć za sobą jakiekolwiek treningi, które pracowałyby nad twoją siłą ogólnorozwojową i kondycją. Bez tego ani rusz, bo efekty mogą być opłakane. Po co męczyć się później z bólem mięśni, kontuzjami, zakwasami. Lepiej jest mieć dobre wspomnienia i miło spędzać czas na kolejnych spotkaniach niż zniechęcać się na przysłowiowym starcie.

f-allright-podwieszane-pasy-tasmy-treningowe-do-crossfit

Taśmy treningowe do crossfit
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Jak to się odbywa

Zajęcia odbywają się na siłowni pod okiem trenera, co jest niewątpliwym plusem dla początkujących. Osoba nadzoruje pracę, motywuje i pomaga. Ćwicząc wśród innych możesz też zaznać sportowego ducha rywalizacji i motywacji. Treningi nie są też tak kosztowne jak wynajęcie trenera personalnego, a ten jest obecny przez cały czas trwania zajęć, cały czas do naszej dyspozycji. Crossfit rozwija ciało we wszystkich płaszczyznach. I choć w trakcie wysiłku będziesz tylko czekać końca, to po nim poczujesz taki przypływ endorfin, że szybko się od niego uzależnisz. Crossfit to stale rozwijająca się dyscyplina a raczej kontrdyscyplina, bo stoi w opozycji do zadbanych sal kojarzonych ze standardowym klubem fitness. Na sali do ćwiczeń czyli tzw. boksie nie znajdziesz luster i komfortowego wnętrza. Przygotuj się raczej na surowe warunki, w których wszyscy startujecie po jeden cel – lepiej wysportowane ciało. Crossfit to coś więcej niż szczuplejsza sylwetka i bicepsy. Robisz to dla siebie, aby sprawniej się poruszać w domu i poza nim. Tylko wszechstronny rozwój całego ciała zapewni ci umiejętności przydatne po prostu na co dzień.

Ćwiczenia crossfit to wszystkie zadania ogólnorozwojowe, np. podciągnięcia na drążku, pompki, brzuszki, przysiady, martwy ciąg, deska, wyciskanie, podnoszenie, podrzucanie, skakanie, przenoszenie, pchanie i przeciąganie. Możesz skorzystać z dosłownie wszystkich mobilnych przyrządów siłownianych jakie ci tylko przyjdą na myśl. A jeśli dalej nie wiesz na czym polega crossfit udaj się do najbliższej siłowni w twoim miejscu zamieszkania i zapytaj o treningi grupowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.