Dieta wegetariańska – o co należy zadbać?

Dieta wegetariańska polega na wykluczeniu z jadłospisu mięsa, choć wielu wegetarian spożywa ryby i owoce morza. Przy wyborze tego sposobu żywienia musisz pamiętać, aby dieta była zbilansowana i dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jak zrobić to prawidłowo?

Wegetariańskie źródła białka

Czynnikiem, który spędza sen z powiek wielu początkującym wegetarianom jest to, czy zdołają pozyskać odpowiednie ilości pełnowartościowego białka z nowo obranej diety. W wegetarianizmie jest to możliwe! Postaw na tofu, jajka czy ryby.. Jeśli nie masz problemów z tolerancją laktozy, jedz białe sery, kefiry i jogurty, ponieważ nabiał również stanowi dobre źródło łatwo przyswajalnego białka. Spożywaj także dużo roślin strączkowych, takich jak fasola, soczewica czy ciecierzyca.

Węglowodany i tłuszcze – równie ważne, co białko

Większość Twojego pożywienia będą stanowiły rośliny, dlatego niedobór węglowodanów złożonych nie powinien stanowić problemu. Porcję zdrowych cukrów dostarczą Ci owoce. W przypadku tłuszczów wybieraj głównie nienasycone, takie jak oliwa z oliwek, nierafinowane oleje oraz awokado choć od czasu do czasu nie zaszkodzi także masło.

Picie wody na zdrowie

Niezwykle ważnym elementem każdej zdrowej diety – także wegetariańskiej – jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Można przyjąć, że dawka, która zapewni Ci dobre nawodnienie, w przypadku kobiet wynosi ok. 1,5 l wody. Mężczyźni natomiast powinni wypijać jej o litr więcej. Kawa, herbata czy zioła także się liczą.

Witamina B12 i żelazo

Te składniki zwykle dostarczane są z mięsa.. Rozważ zatem zażywanie odpowiednio dobranej suplementacji. Najlepiej będzie, jeżeli w tej kwestii skonsultujesz się z lekarzem i wykonasz odpowiednie badania.

Pudełkowa dieta wegetariańska

Jeżeli chcesz przejść na dietę wegetariańską, jednak wciąż nie masz pewności, czy zrobisz to właściwie, zajrzyj na stronę https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-gdansk i zamów wegetariański catering dietetyczny skomponowany przez profesjonalistów. Korzystając z cateringu dietetycznego będziesz mieć pewność, że spożywane przez Ciebie posiłki są nie tylko smaczne i różnorodne, ale i odpowiednio zbilansowane.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.