Fitness dla mam z dziećmi.

Śmiało można stwierdzi, że wszystkie młode mamy chcą jak najszybciej po porodzie odzyskać swoją dawną sylwetkę. Problem polega na pogodzeniu obowiązków matki i kobiety. Instynkt nie pozwala opuścić małego szkraba, jednak chęć zrzucenia zbędnych kilogramów też jest silna. Właśnie z myślą o tym problemie kobiet powstała idea ćwiczeń z dzieckiem!

Kiedy można rozpocząć ćwiczenia?

Zajęcia fitenssu dla mam z dziećmi są organizowane w wielu fiteness klubach. Mamy mogą też ćwiczyć samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia można rozpocząć po upływie 8 tygodni od porodu naturalnego i 12 od porodu przez cesarskie cięcie. Jeżeli w trakcie porodu pojawiły się komplikacje lub powikłania, niestety trzeba wstrzymać się z aktywnością fizyczną i przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skontaktować się z lekarzem.

Zalety ćwiczeń z dziećmi

Tak jak każda aktywność fizyczna, tak i fitness z dziećmi dostarcza wiele przyjemności i nie mniej korzyści.

Młoda mama cieszyć się będzie z:

 • spadku wagi
 • mocniejszych i bardziej elastycznych mięśni
 • szybszej przemiany materii
 • poprawy kondycji
 • zwiększenia elastyczności i gibkości ciała
 • gładszej skóry

To nie wszystko! Oczywiście ćwicząc z maluszkiem mamy wzmocnią więź psychiczną z dzieckiem. Nauczą sie wiele o prawidłowym rozwoju dziecka. Kontakt z innymi mamami pozytywnie wpłynie na samopoczucie i pozwoli wymienić doświadczenia czy zwyczajnie poplotkować. Takie treningi to świetna zabawa i ogromna korzyść tak dla mamy, jak i dla dziecka.

Zajęcia w fitness klubie

Zajęcia dla mam z dziećmi w fitness klubach prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów, dbających o dobre samopoczucie mam i szkrabów. Grupy zajęciowe są kameralne, maksymalnie 10 osobowe. Zajęcia odbywają się przy akompaniamencie delikatnej i spokojnej muzyki. Mamy w trakcie zajęć nie tylko ćwiczą- uczą się również technik masażu niemowląt i dzieci oraz dowiadują się jak mogą wspomóc rozwój ruchowy swojego dziecka.

Oczywiście zadbano tu też o takie rzeczy jak przewijaki i inne sprzęty pierwszej potrzeby.

 

mata do ćwiczeń

Największy wybór mat
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Maluch na “siłowni”

Najczęściej zajęcia mam z dziećmi to trening ogólnorozwojowy zawierając elementy jogi czy ćwiczeń z piłkami. Ćwiczenia dobrane są tak, aby mama mogła część z nich wykonywać w obecności dziecka, a część wraz z nim. Dzieci są dla mam „naturalnym obciążeniem”- dzięki temu nie trzeba w trakcie ćwiczeń używać hantli czy innych ciężarów. W czasie treningu ciekawskie maluszki chętnie obserwują mamę- kiedy ta ćwicząc sama oddala się i przybliża, rusza rękami lub wykonuje skłony. Podczas wspólnych ćwiczeń lubią być kołysane i przytulane. Dzieci traktują ćwiczenia jak formę zabawy i dlatego chętnie biorą w nich udział. Sala zawsze rozbrzmiewa śmiechem i piskami radości. Maluszek też lepiej poznaje swoje ciało- taki rodzaj ćwiczeń poprawia funkcje motoryczne dziecka jak na przykład podnoszenie główki czy podpór na dłoniach. Pomaga również kształtować prawidłowe napięcie mięśniowe.

Ćwiczenia w domu

Jeżeli nie możesz, z różnych przyczyn, uczęszczać na zajęcia w fitness klubie, możesz razem z maluszkiem ćwiczyć w domu. Poniżej przygotowaliśmy mały poradnik, o czym należy pamiętać i jak bezpiecznie ćwiczyć.

 1. Przygotuj miejsce, w którym będziesz ćwiczyć. Rozłóż matę, postaw wodę i przystąp do rozgrzewki
 2. Rozgrzewkę wykonuj sama, maluszek będzie przyglądał się z nosidełka. Trucht, podstawowe rozciągania i skłony wystarczą na początek. Rozgrzewka nie powinna być krótsza niż 5 minut
 3. Przysiady z maluszkiem: Odwróć pociechę plecami do siebie i oprzyj o swoją klatkę piersiową. Jedną ręką chwyć maluszka pod pachami, drugą trzymaj między nóżkami. Wykonuj przysiady uginając kolana i opuszczając biodra. Pamiętaj o prostych plecach.
 4. Trzymając maluszka przyklęknij na 1 kolana, wróć do wyprostu, po czym przyklęknij na 2 kolano. Seria powinna się składać z minimum 8 powtórzeń dla każdej nogi.
 5. Połóż się na macie i posadź pociechę na swoim brzuchu. Nie odrywając barków od maty unieś biodra. Wytrzymaj chwilkę i opuść biodra na matę. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy
 6. Leżąc wygodnie na plecach złap maluszka i unoś do góry prostując ręce. Wykonaj 10 powtórzeń
 7. Odłóż brzdąca do nosidełka. Wykonuj pompki (możesz być oparta na kolanach) mając między dłońmi nosidełko z pociechą. Uśmiechaj się i za każdym razem, kiedy robiąc pompki będziesz schodzić w dół daj maluchowi buziaka. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.

 

Zajęcia fitness z dziećmi pomagają mamon wrócić do formy sprzed ciąży, są dobrym sposobem na wyrwanie się z domu oraz na poznanie innych mam. Zaletą tego rodzaj aktywności bez wątpienia jest czynny udział pociech.

Ćwiczenia z dzieckiem to czas spędzony na wesołej zabawie, ale także doskonały sposób, aby umocnić więź z dzieckiem i popracować nad własną figurą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.