Głodówka – szybki i prosty sposób na odchudzanie?

Zbliżający się okres letni, czy ważne dla nas imprezy okolicznościowe są najczęściej impulsem do zrzucenia zbędnych kilogramów i zadbania o zdrowy i lepszy wygląd swojej sylwetki. Najczęściej decyzja o odchudzaniu nie jest kwestią przemyślaną, a co za tym idzie – diety cud, które stosujemy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Często zdarza się również, że chwytamy się dość radykalnych form odchudzania, które polegają na ograniczaniu spożywanego przez nas pokarmu do minimum, czy nawet na głodówkach. Fakt faktem, są to sposoby które pozwolą na szybką utratę zbędnych kilogramów i sprawią, że nasza sylwetka będzie wyglądać znacznie lepiej ale przyniosą za sobą szereg nieprzyjemności zdrowotnych. Dziś przyjrzymy się bliżej najpopularniejszemu sposobowi na szybką utratę niechcianych kilogramów – głodówce.

Czym jest głodówka?

 

Głodówka jest radykalnym sposobem na szybką utratę zbędnych kilogramów w bardzo krótkim czasie. W swoim założeniu głodówka polega na całkowitym ograniczeniu przyjmowanych pokarmów. Głodówka polega więc na spożywaniu jedynie wody, która ma za zadanie ograniczenie głodu. Duże ilości wody wpływają na „zapełnienie” naszego żołądka i niwelują pojawiające się uczucie głodu.

Czy głodówka może być skutkiem kompleksów?

 

Głodówka jest najczęstszym sposobem na szybką utratę zbędnych kilogramów wśród osób młodych. Kompleksy pojawiające się wskutek porównywania siebie do szczuplejszych koleżanek, a jeszcze częściej do pięknych szczupłych modelek prezentujących swoją nienaganną figurę w czasopismach czy internecie często skłaniają młode dziewczyny do głodzenia się. Głodówki takie są najczęściej uwieńczone stresem, a na negatywne skutki tej radykalnej „diety” nie musimy długo czekać.

Odwodnienie, ogólne zmęczenie, czy omdlenia to tylko część skutków tego znakomitego według większości nastolatek sposobu na pozbycie się zbędnych kilogramów. Niestety większość młodych dziewczyn nie zdaje sobie sprawy, że długi brak przyjmowania pokarmów negatywnie wpływa na wszystkie narządy w naszym ciele i może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian i uszkodzeń.

Pozytywne działanie głodówki:

 

Faktem jest, że w dobie coraz bardziej przetworzonych i bogatych w różnego rodzaju substancje chemiczne produktów spożywczych, praktycznie każdy posiłek negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a przede wszystkim na figurę. Mówi się, że głodówka jest doskonałym sposobem na wytchnienie dla organizmu i na oczyszczenie go ze zbędnych toksyn. Ta forma detoksykacji naszego organizmu znajduje swoje uznanie i stosowana jest najczęściej po długotrwałych okresach spożywania niezdrowych czy zbyt tłustych potraw, na przykład wiele osób stosuje głodówkę po okresie wakacyjnym, bogatym w grille uwieńczone zimnym, orzeźwiającym piwem. Jest to ciekawa forma oczyszczenia naszego organizmu, ale nie każdy z nas powinien sobie na nią pozwolić.

Głodówki nie zaleca się szczególnie osobom, które borykają się z problemem dużych niedoborów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu witamin i minerałów. Tego typu „diety” nie zaleca się ponadto młodym dziewczynom, szczególnie w okresie dojrzewania, gdyż w skutkach prowadzić może do dużych problemów zdrowotnych. Ponadto tego sposobu na utratę zbędnych kilogramów nie powinny praktykować kobiety w ciąży, karmiące, osoby borykające się z problemami nadciśnienia tętniczego.

Negatywne skutki głodówki:

 

Głodówka w konsekwencjach może przynieść wiele negatywnych skutków, począwszy od ogólnego osłabienia, aż po odwodnienie, które prowadzi do hospitalizacji, a w skutkach nawet do utrat przytomności. Ponadto warto wspomnieć, że tego typu „dieta” prowadzi do ogólnego osłabienia, nudności, wymiotów, czy biegunek, które występują w ogromnej częstotliwości. Przy długim niedostarczaniu do naszego organizmu odpowiednich składników może dochodzić również do zaburzeń snu i braku regularnego stolca. Im dłuższy okres głodówki – tym gorsze są jej skutki.

Głodówka – czy warto?

 

Jak wiadomo – ile osób, tyle opinii. Zdania na temat głodówki są podzielone, spora część osób jest przekonana co do tej formy naturalnej detoksykacji organizmu, zaś inni uważają głodówkę za czynność, która prowadzi tylko i wyłącznie do wyniszczenia naszego organizmu i zaburzenia prawidłowego funkcjonowania narządów.

Faktem jest, że istnieją znacznie zdrowsze sposoby na oczyszczenie naszego organizmu, czy stosunkowo szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Prostym i zdrowym sposobem na oczyszczenie naszego organizmu ze zbędnych toksyn są koktajle odchudzające na bazie zdrowych i bogatych w witaminy warzyw, owoców i bakalii. Tego typu koktajle są nie tylko smaczną alternatywą dopełnienia naszego codziennego jadłospisu, ale również w porównaniu z głodówką dostarczają dla naszego organizmu wielu niezbędnych witamin i minerałów, chroniąc tym samym nasz organizm przed odwodnieniem czy osłabieniem. Należy przede wszystkim mieć na uwadze swoje zdrowie i to co dobre dla naszego organizmu, a nie ślepo dążyć do szybkiej utraty zbędnych kilogramów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.