Jak jeździć na deskorolce? Nauka jazdy na desce.

Deskorolka – świetna rozrywka, wielokrotnie z dodatkiem adrenaliny (jeśli wykonujemy na niej cyrkowe wręcz triki i akrobacje). Czy jazda na niej jest tak łatwa, jak się wydaje?

Wiele osób myśli, że jazda na deskorolce jest banalnie prosta. Okazuje się jednak, że niekoniecznie.

Profesjonalna jazda nie polega jedynie na staniu jedną stopą na desce i odpychanie się drugą – w ten sposób jeżdżą małe dzieci, ale z profesjonalną jazdą nie ma to nic wspólnego.

Jak zacząć się uczyć?

Na początek nastaw się na żmudną i ciężką pracę, bo łatwo nie będzie. Musisz nauczyć się panować nad deskorolką, szczególnie ciężko na początku przyswoić sobie, że porusza się ona zarówno do przodu, jak i do tyłu. Naukę zaczynamy od utrzymania odpowiedniej równowagi. Dlatego stopy należy ustawić w taki sposób, by utrzymać balans. Następnie stawiamy sprzęt na płaskim, twardym podłożu. Jedną stopę stawiamy na desce a drugą lekko odpychamy się do przodu. Jedziemy powoli próbując zapanować nad swoimi ruchami.

Stojąc na desce możemy wybrać jedną z dwóch najpopularniejszych pozycji – podstawowej, gdzie lewa stopa jest ustawiona na przodzie deski lub groofy, która polega na ustawieniu prawej nogi z przodu deskorolki. Nie ma różnicy, który sposób wybierzemy, powinien on być dla nas po prostu wygodniejszy.

Kolejny etap – sterowanie naszą jazdą. Wszystko możemy wykonać dzięki właściwej postawie naszego ciała i odpowiedniej pracy nóg. Skręcanie nie jest takie skomplikowane. Wystarczy, że przeniesiemy ciężar naszego ciała na tylną część deskorolki. Następnie dzięki delikatnemu ruchowi nogą lekko obracamy się w wybranym przez siebie kierunku. Jeśli chcemy zrobić kółko, to specjaliści zalecają, by (przynajmniej na początku) zrobić to w 6 krokach, później nie będzie to już dla nas żadną skomplikowaną czynnością.

Upadki się zdarzają. Naucz się padać rozsądnie

W większości sportów upadki są czymś powszechnym. Tak samo w jeździe na deskorolce. Dotyczy to szczególnie osób początkujących, które od razu chciałyby wykonywać triki podpatrzone u zaawansowanych deskorolkarzy. Jeśli padamy nieumiejętnie, znacznie łatwiej nabawimy się kontuzji lub bolesnych otarć i siniaków. Odpowiednie umiejętności w tym zakresie pomogą nam więc szybciej nabrać pewności siebie i nie bać się kolejnych, bardziej skomplikowanych manewrów.

f-nils-deskorolka-blue-extremeDeskorolki Nils
Kliknij i sprawdź ceny!

Podczas jazdy na deskorolce najczęstszą przyczyną upadków jest kamień, który wpada pod kółka. Jeśli nie przewidzimy jak zachować się w takiej sytuacji – polecimy prosto na twarz. Wiele osób ma wówczas odruch bezwarunkowy i natychmiast hamuje, albo wystawia przed siebie ręce. Jest to poważny błąd i może kosztować nas więcej, niż się wydaje. Chodzi bowiem o to, że w trakcie upadku musimy dokonać wszelkich starań, by rozłożyć siłę upadku na jak największą część naszego ciała – czyli np. na cały bok. Fakt, że będzie nas później ten bok bolał nie zmienia faktu, że upadając tylko na ręce możemy doznać np. złamania.

Osoby, które od lat jeżdżą na deskorolce są jednak zdania, że zanim nauczymy się odpowiednio upadać i wypracujemy sobie odpowiedni nawyk, to i tak musi minąć trochę czasu i wiele wywrotek.

Na triki przyjdzie pora

Zanim zaczniesz wykonywać różne triki (np. ollie, kickflip czy nollier), musisz nauczyć się płynnie jeździć, bez tego możesz zapomnieć rewolucjach na deskorolce. Najważniejsze jest odpowiednie i prawidłowe balansowanie ciałem (bez tego nauka trików nie ma najmniejszego sensu).

Gdy rozpoczynamy naukę trików warto próbować tych najłatwiejszych, nie wolno stawiać sobie zbyt wysoko poprzeczki, bo trudniejsze rzeczy nam z pewnością nie wyjdą i jedynie zniechęcą nas do dalszej jazdy. Dodatkowo należy mieć świadomość, że zanim cokolwiek nam wyjdzie – musi upłynąć kilka dni i wiele godzin nauki.

Garnitur na deskę się nie nadaje

Ucząc się jeździć na desce warto też pamiętać o odpowiednim ubiorze. Spodnie muszą być wygodne, nie powinny ograniczać naszych ruchów. Podobnie bluza czy t-shirt. Także buty powinny być odpowiednio dobrane, by trzymały się deski – jeśli będą się z niej ześlizgiwały, to znacznie utrudnią nam jazdę i prawdopodobnie spowodują wiele nieprzyjemnych upadków.

Dlatego osoby chcące jeździć na desce powinny pamiętać o odpowiednim, wygodnym stroju.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.