Jak jeździć na waveboardzie?

Szał na deskorolki sprzed kilku lat nie minął i nie osłabł, można powiedzieć, że ewoluował. Deskorolka od kilku lat ma godnego następcę- jest nim waveboard. Choć zasada jest taka sama, te dwa rodzaje deskorolek różnią się między sobą budową jak i techniką jazdy. Przygotowaliśmy ten artykuł, aby nico przybliżyć idee waveboard i street surfingu. Zapraszamy do lektury.

Street surfing

To dyscyplina sportu prosto z Kalifornii, która łączy elementy surfingu oraz skatingu. Street Surfing jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Nie ma jasno określonych zasad jazdy ani kto może uprawiać ten sport. To po prostu przyjemna forma ruchu, niezależnie czy jeździsz rekreacyjnie, czy w ramach treningu. Street surfing pozwala aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu jak i pomaga w utrzymaniu sportowej sylwetki. Jeżeli znudzi Cię normalna jazda, zawsze możesz ćwiczyć triki i skoki, co skutecznie podwyższy poziom adrenaliny.

Waveboard jest podstawowym elementem street surfingu.

Czym jest waveboard?

Waveboard to rodzaj deskorolki, który posiada tylko dwa kołka obracające się o 360°. Te kółka umożliwiają jazdę bez odpychania się od podłoża, jak ma to miejsce przy używaniu zwykłej deskorolki.  Deska do waveboardingu składa się on z dwóch odrębnych platform w kształcie łez połączonych przy pomocy Torsion bar, czyli ruchomego drążka osadzonego na specjalnej sprężynie.

Jak jeździć na waveboardzie?

Jazda na tym rodzaju deskorolki wcale nie jest taka prosta. Osoby, które miały wcześniej do czynienie z deskorolką mogą łatwiej odnaleźć sie próbując swoich sił na waveboardzie. Jednak wcale niekoniecznie,- odruchy nabyte przy tradycyjnej deskorolce mogą też nieznacznie utrudnić przestawienie się na “inny system sterowania”

Trzymając się tych krótkich rad z pewnością niedługo będziesz mistrzem street surfingu

 • Pamiętaj o bezpieczeństwie- kask i ochraniacze na stawy przy pierwszych próbach są obowiązkowe.
 • Pierwszy trening powinien odbyć się w spokojnym miejscu z dla od ulicy. Przy planowaniu pierwszego podejścia do waveboardu zwróć uwagę na nawierzchnię- powinna być równa i gładka. Kostka brukowa odpada.
 • Weź ze sobą znajomego, który będzie Cię asekurował w trakcie nauki jazdy. Może to być ktoś, kto miał styczność z waveboardem i da Ci kilka pomocnych wskazówek, lub ktoś “zupełnie zielony w tym temacie- będziecie mogli razem się uczyć.

waveboard
Największy wybór deskorolek waveboard
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

 • Pierwsze ćwiczenia z deską to próby stawania i utrzymania równowagi.
 • Jeżeli nie masz już problemów z utrzymaniem równowagi- czas na jazdę. Zacznij jak przy zwykłej deskorolce- jedna noga na desce, drugą się odpychasz. Nabierz odrobinę prędkości i dostaw druga nogę na deskę.
 • W jeździe na waveboardzie ważne są ruchy nóg i bioder, staraj się też nie wychylać za mocno do przodu.
 • Staraj się wykonywać deską ruchy podobne do litery “s” i pracuj obiema nogami.
 • Jeżeli będzie Ci tak wygodniej- ruszaj tylko nogą zna tylnej platformie. Ruchy, które będziesz wykonywał to nadal litera “s” lub zygzak.
 • Zawracanie, choć wymaga pewnego treningu, nie jest trudne. Należy skierować przednia platformę w kierunku, w którym chcemy zawrócić.
 • Hamowanie i zatrzymywanie wykonujemy przednią częścią waveboardu. Polega to na przechyleniu stopy na przedniej platformie do momentu jej wykrzywienia (platformy, nie stopy). Tylną stopę należy trzymać płasko.
 • Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Nie zniechęcaj się- trening czyni mistrza!

Korzyści płynące z jazdy waveboardzie:

Po pierwsze to prawdziwy wycisk dla mięśni. Przy jeździe zaangażowane są mięśnie całego ciała, przede wszystkim nóg. Ruchy bioder wpływają na brzuch i talię. Również mięśnie pleców i rąk, zwłaszcza przy próbach utrzymania równowagi, nie są bezczynne. Inne korzyści to:

 • poprawa koordynacji ruchowej i zręczności
 • dotlenienie organizmu
 • świetna zabawa i mnóstwo pozytywnej energii.
 • daje mnóstwo pozytywnej energii z samej przyjemności jazdy

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już jak zacząć swoją przygodę z waveboardem. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu! Pozwala wyładować stres i doładować się pozytywną energią i dobrym nastrojem.

Mimo pewnych trudności na początku, przekonasz się, że warto wytrwać i cieszyć wolnością jazdy i pulsującą adrenaliną

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.