Jak przytyć? – najskuteczniejsze metody, jadłospis, 10 kg w tydzień

Jak przytyć szybko?

Najważniejsze, aby pamiętać, że dieta którą wybieramy, aby szybko przytyć musi w składzie mieć produkty o wysoce duże gęstości odżywczej, które powinny zamiast dostarczać tylko energii, powinny dawać organizmowi witamin, składników mineralnych, białka, błonnika oraz innych równie ważnych składników odżywczych takich jak na przykład antyoksydantów. Nie warto odżywiać się posiłkami typu fast – food, ponieważ jest to źródło niezdrowych i nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych trans, które mają działanie prozapalne. Niestety te kwasy dostarczają nadmiernej ilości sodu. Spożywanie żywności fast food jest dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i samopoczucia. Odżywiając się żywnością typu fast food jesteśmy bardziej zagrożeni chorobami takimi jak:

 • nadciśnienie
 • choroby układu krążenia
 • cukrzyca
 • nowotwory

Błędy w diecie

Ponad to niezdrowymi posiłkami są wszelkie słodycze oraz słone przekąski takie jak chipsy, słone paluszki, które są źródłem niezdrowych, nasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego o tego typu posiłkach powinniśmy zapomnieć, również o węglowodanach prostych, które powinniśmy ograniczyć poprzez spożywanie słodkich napojów, słodyczy czy też produktów, które mają w składzie białą mąkę.

Bardzo zły wpływ w procesie przybierania na wadze mają również takie używki jak kofeina oraz nikotyna, ponieważ powodują one przyspieszenie przemiany materii oraz pozbawiają nasz organizm z witamin oraz składników mineralnych. Jedno co ważne, też aby zapamiętać, że wszelkie nerwowe nastawienie nie sprzyja przybieraniu na wadze. Dlatego wszelkie sytuacje stresowe i stres z nimi związane, to coś czego powinniśmy unikać jeśli chcemy przytyć i aby nasza figura była krąglejsza.

Jak przytyć – jadłospis

Oto przedstawiamy kilka prostych zasad, które pomogą nam przybrać na wadze. Najważniejsze, że zasady te zostały tak ułożone, aby przybranie na wadze nigdy nam nie zaszkodziło. Warto, aby osoby z niedowagą pamiętały o tym, że równie ważna co dieta jest odpowiednia aktywność fizyczna.

Regularne posiłki

Pierwsze co powinniśmy zrobić do zacząć od uregulowania pór w jakich spożywamy nasze posiłki. Posiłki, które spożywamy w ciągu dnia powinny być regularnie rozłożone i powinno być ich pięć, sześć. Pomiędzy posiłkami powinny być odpowiednie przerwy, które powinny wynosić dłuższy czas niżeli cztery godziny.

Wielkość posiłków

Jedną z najważniejszych zasad diety w której chcemy przytyć, jest to aby nasze posiłki, kiedy je przygotowujemy i spożywamy były jak możliwie duże objętościowo. Jeśli chcemy przybrać na wadze nie możemy spożywać małych posiłków, ponieważ kaloryczność jaką spożywamy w posiłkach powinna być wyższa od tej którą jemy na co dzień, aby uzupełnić codzienne wydatki na energie, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania.  

Warzywa i owoce

Kolejną rzeczą o jakiej powinieneś pamiętać to spożywanie warzyw oraz owoców. Jest to bardzo ważne w każdej diecie, jednak jeśli chcemy przytyć zdrowo, bez żadnej szkody na organizmie to powinniśmy spożywać i nigdy nie rezygnować z nich. Owoce mają poza tym, że dużo wartości odżywczych i witamin, to jeszcze zawierają cukier – fruktozę, która tak jak woda restrukturyzowana jest zdrowa, ale i fruktoza jest wysoce kaloryczna, dlatego przy spożywaniu dużej ilości owoców, możemy zdrowo przytyć.

Węglowodany

Jedną z kolejnych i fundamentalnych podstaw żywieniowych w diecie dla osób, które chcą walczyć ze swoją niedowagą lub po prostu przybrać na wadze powinny być węglowodany złożone. Węglowodany złożone  to przede wszystkim produkty takie jak pieczywo razowe, wszelkiego typu i gatunku kasze oraz makarony z pełnego ziarna, ryż brązowy czy też ziemniaki.

Wiadomym jest, że nie trzeba ograniczać swojej diety do produktów tak zwanego grubego przemiału. Można w dalszym ciągu spożywać produkty spożywcze takie jak białe pieczywo, ryż biały, makaron biały, jednak takie produkty powinny tylko sporadycznie pojawiać się w naszym jadłospisie.  Jeśli dieta jest dobrze zbilansowana to odpowiednie ilości produktów, które są węglowodanami złożonymi zapewni prawidłową podaż na energię, błonnik, dostarczyć mogą witaminy z grupy B, natomiast produkty spożywcze z tak zwanego grubego przemiału dodadzą organizmowi wielu składników mineralnych.

Pełnowartościowe białko

Nasza dieta powinna uwzględnić prawidłową ilość na pełnowartościowe białko i należy to rozumieć jako białko zwierzęce. Produkty spożywcze, które takie białko zawierają to między innymi przede wszystkim:

 • ser twarogowy
 • ser żółty
 • kefir
 • maślanka
 • jogurt
 • jaja
 • mięso, najlepsze jest to które w swoim składzie zawiera najmniejszą ilość tłuszczu, a są to takie mięsiwa jak: kurczak, indyk, chuda wołowina, królik oraz wieprzowina, a także cielęcina czy też ryby morskie oraz słodkowodne.  Białko jest budulcem tkanek w organizmie, przede wszystkim tkanki mięśniowej i z tego powodu warto swoją dietę bardzo wzbogacić o białko.

Zdrowe tłuszcze

Kolejnym aspektem o którym warto i należy pamiętać to to, aby nasz dieta była wzbogacana w zdrowe tłuszcze, czyli te, które pochodzą z olejów roślinnych i też z tłustych ryb morskich. Co ważne jednak ilość spożywania tych produktów spożywczych nie może być zbyt duża, raczej powinniśmy jeść tego typu produkty sporadycznie.

Zrównoważona dieta

W każdym spożywanym przez nas posiłku powinniśmy uwzględnić wcześniej wspomniane warzywa i owoce. Porcja warzyw i owoców uzupełni naszą dietę w takie bogactwa jak błonnik rozpuszczalny, witaminy, a także składniki odżywcze. Dobrze w przypadku chęci przytycia wybierać wysoko kaloryczne owoce, a są nimi:

 • banany,
 • awokado,
 • winogrona.

Wyżej poświęcono dużo miejsca owocom i warzywom jednak, warto dodatkowo podkreślić soki owocowe zawarte w owocach stanowią kompleksowe źródło węglowodanów, jednak najbardziej wskazane jest spożywanie owoców, które będą świecie i tylko te na świeżo wyciskane z pozostaniem miąższu.

Jak przytyć – najskuteczniejsze metody – 10 kg w tydzień!

W niniejszym artykule o żywieniu i o tym jakich zasad stosować, żeby przytyć, wspomniano już, że dieta, która prowadzi do przybrania na wadze często składa się z wysoko kalorycznych i obfitych porcji produktów, często takich, które są ciężkie do przejedzenia.  Stąd pojawia się pytanie jak więc w zdrowy i racjonalny sposób podnieść kaloryczność naszej diety, tak aby dostarczać odpowiednio ilościowo porcji energetycznej w posiłkach, które są mniejsze objętościowo?

Orzechy i nasiona

Naszą dietę należy, również wzbogacać o spożywanie orzechów i pestek, które są produktami, które są źródłem zdrowych tłuszczy oraz białka jak i składników mineralnych. Dla osób z niedowagą bardzo dobrym rozwiązaniem są suszone owoce, które są źródłem węglowodanów oraz składników mineralnych. Warto pamiętać, aby do sałatek  na surowo dodawać oleje i najlepszym w tym przypadku będzie olej lniany, będący świetnym źródłem kwasów omega -3. Innym bardzo dobrym sposobem na podniesienie kaloryczności spożywanych posiłków jest wzbogacenie ich o potrawy mączne, które są przygotowane na bazie mąki pełnoziarnistej. Natomiast do słodzenia wszelkiego typu potraw warto używać miodu zamiast niezdrowego cukru czy też słodzika. Warto o tym pamiętać, aby nie zachorować na cukrzycę.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.