Jak rodzinnie pozbyć się “zimowych zapasów”? Czyli o sposobach na wspólne zrzucanie wagi

Zimą niestety większość z nas ma tendencję do zbierania zapasów, których notabene nie potrzebuje. Wystarczy tylko wejść na wagę, by się o tym przekonać, a jak wiadomo nie jest to zdrowe. Oczywiście pandemia i ograniczenia nie poprawiają sytuacji, ale warto zrezygnować z wszelkich wymówek i wziąć się za siebie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam sposoby na rodzinne pozbycie się “zimowych i brzuszkowych zapasów” tłuszczu.

Zdrowa dieta to podstawa

Często zdrową dietę rozumiemy w niewłaściwy sposób, wszak zdrowa dieta czy nawet słowo dieta nie odnosi się do zmniejszenia porcji jedzenia czy ograniczenia go bądź co gorsza głodzenia się, lecz odnosi się do zmiany stylu odżywiania. Niezależnie u kogo zimowe zapasy są najbardziej widoczne, cała rodzina powinna zmienić styl odżywiania i postawić na ten zdrowy. Jeżeli Wasze dzieciaki przytyły, to pamiętajcie, że nie można im wytykać wagi, lecz wspólnie podjąć działanie na rzecz walki o prawidłową wagę, bo nadwaga czy otyłość jest dla każdego bardzo niebezpieczna. A więc należy zrezygnować z jedzenia typu fast food i postawić na zdrowe posiłki, które najlepiej przygotowywać samodzielnie, przy użyciu najwyższej jakości produktów. Możecie wspólnie z dziećmi przygotowywać posiłki, bo dzięki temu, że będą zaangażowane w pracę i chętniej będą je spożywały. Także ich forma powinna być atrakcyjna wizualnie.

A gdy ma się ochotę na chipsy czy nuggetsy?

Cóż, osobom dorosłym często trudno jest powstrzymać się przed spożyciem łakoci, chipsów czy nuggestów, zatem trudno się dziwić dzieciom. Oczywiście nie oznacza to wcale, że można rezygnować ze zdrowego jedzenia i od czasu do czasu pozwalać sobie na śmieciowe jedzenie – nic bardziej mylnego. Ale można sprawić, że śmieciowe jedzenie będzie zdrowe, co oznacza, że trzeba je przygotować samodzielnie i zastosować kilka trików. Jeżeli macie ochotę na nuggetsy, to zamiast kupować je w fast fodzie kupcie filety z kurczaka z wolnego wybiegu, następnie doprawcie ziołami, oprószcie mąką i włóżcie do rozgrzanego piekarnika na 180 stopni. Pozostaje już tylko poczekać 20 minut i smaczne oraz zdrowe nuggentsy gotowe. Także chipsy można zrobić samodzielnie, ale zamiast ziemniaków użyjcie batatów. Nawet słodkości mogą być zdrowe, a więc od czasu do czasu możecie sobie pozwolić na czekoladę, ale koniecznie surową z owocami.

Ruch to zdrowie, czyli o wyrabianiu zdrowych nawyków

Dzieci są kalkami rodziców i jeżeli Ci nie preferują aktywnego stylu życia, to i one tego nie robią. Dlatego też warto zmienić nawyki i zacząć wyrabiać te zdrowe, oczywiście całą rodziną. A oznacza to nic innego, jak wyrobienie sobie zdrowej rutyny, czyli możecie postawić na codzienne, wspólne spacery i to niezależnie od pogody. Warto także urządzać wspólne wycieczki rowerowe. Polecamy rower crossowy, który można uznać za najbardziej uniwersalny, bo sprawdzi się na prostych drogach, ale i w trudniejszym terenie. Jeżeli macie małe dzieci, to zawsze mogą jeździć w foteliku czy przyczepce. Ale to nie koniec aktywności na jakie warto postawić, bo trzeba też pomyśleć o spędzaniu wolnego czasu. A więc nie należy tego robić z tabletem czy smartfonem w ręce czy przed telewizorem, ale za to można wybrać się do parku trampolin czy na basen.

Co robić w domu?

W czasie deszczu dzieci się nudzą- wielu rodziców potwierdzi, że dzieci zdecydowanie częściej się nudzą i najchętniej na nudę w ich wypadku sprawdza się korzystanie z smartfona. Ale można bawić się dobrze i to niekoniecznie grając w gry na telefonie czy komputerze. Także w domu można znaleźć aktywne rozrywki, choćby w postaci urządzania zawodów sportowych czy wspólnych ćwiczeń połączonych z zabawą w berka (pod warunkiem, że macie sporo miejsca). Ale możecie też włączyć muzykę i wspólnie potańczyć. Każda forma aktywności fizycznej jest dobra. Należy zadbać również o zdrowie psychiczne, bo przecież jest ono tak samo ważne.

Od nadwagi tylko krok do otyłości, która uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. A jej następstwa są już bardzo poważne, dlatego dla zdrowia całej rodziny warto poczynić jak najszybciej odpowiednie zmiany w stylu życia i w diecie. Trzeba postawić na zbilansowane jedzenie i aktywności fizyczne. Niby tak niewiele, a jednak tak wiele.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.