Jak schudnąć szybko?

Szybka utrata wagi i pozbycie się nadprogramowych kilogramów – to marzenie wielu z nas. Czy są sposoby, by schudnąć naprawdę szybko? Jaka aktywność fizyczna pozwoli na szybkie osiągniecie upragnionego celu?

Czy szybka utrata wagi jest bezpieczna?

Niestety odpowiedź brzmi nie. Nie ma możliwości żebyśmy schudli szybko i nie ponieśli przy tym żadnych konsekwencji. Drastyczna utrata wagi jest szokiem dla naszego organizmu.

Szybką utratę wagi osiągniemy zazwyczaj stosując drastyczną dietę – i ten sposób jest najczęściej stosowany, by po tygodniu czy dwóch zmieścić się w ubrania przynajmniej o rozmiar mniejsze. Głodówka jest jednak bardzo niebezpieczna da naszego zdrowia. Po pierwsze – nie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, po drugie – nie wyrabiamy zdrowych nawyków żywieniowych i po trzecie – narażamy się na efekt jojo, a więc po zakończeniu kuracji jest bardzo prawdopodobne, że przytyjemy więcej zanim ją rozpoczęliśmy.

Dieta niskokaloryczna

Dieta niskokaloryczna polega na spożywaniu maksymalnie 1000 kcal. Zazwyczaj jemy wówczas przede wszystkim owsianki, koktajle, zupy. Aby jadłospis był bezpieczny, powinien być przygotowany przez wykwalifikowanego dietetyka. Wtedy spożywane przez nas produkty będą dostarczały jak największej liczby możliwych składników odżywczych. Wtedy zapobiegniemy konsekwencjom zdrowotnym, jakie może nieść ze sobą restrykcyjna dieta. Mimo to, dietetycy apelują – raczej nie ma co liczyć na brak efektu jojo, nawet wtedy. Po prostu tak stworzyła nas natura. Jeśli przyjmujemy niewielką ilość kalorii, to dochodzi do spowolnienia metabolizmu, aby nasz organizm mógł zużyć jak najmniejszą ilość energii potrzebnej do jego funkcjonowania. Stajemy się więc zmęczeni, apatyczni i najchętniej każdą wolną chwilę przeznaczylibyśmy na spanie lub leżenie na kanapie. Gdy więc zaczniemy już jeść normalnie to organizm chce odłożyć jak najwięcej zapasów, by mieć jak najwięcej energii. I tak powstają dodatkowe kilogramy. Należy mieć świadomość, że w każdej (bez wyjątku) diecie, która ma mniej niż 1200 kcal dziennie, uznaje się ją za dietę niedoborową. Oznacza to, że nie ma możliwości dostarczenia wszystkich istotnych składników energetycznych. Dziennie potrzebujemy bowiem średnio 60 składników mineralnych i odżywczych oraz witamin. O tym, że ich nie dostarczamy nasz organizm także nas poinformuje – będziemy mieli bladą cerę, łamliwe paznokcie, silne uczucie zmęczenia czy zaczną nam wypadać włosy. Zdarza się też, że nasza skóra nie nadąża się wchłaniać wraz z ubytkiem kolejnych kilogramów, więc staje się obwisła.

Drastyczne odchudzanie to przede wszystkim utrata wody z organizmu a nie jak sądzi wielu – tkanki tłuszczowej. Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości energii zacznie też ją czerpać z mięśni, więc po niedługim czasie będziemy wyglądali jak tzw. „skóra i kości”.

Sport pozwala na szybkie spalanie kalorii

Jeśli chcemy szybko schudnąć, warto byśmy oprócz zdrowej diety rozpoczęli uprawianie sportu. Już godzinna, spokojna jazda na rowerze pozwoli nam spalić ponad 400 kcal. Wówczas mamy szansę na szybszą utratę wagi (o ile po powrocie z treningu nie pozwolimy sobie na dodatkowy batonik czy czekoladę).

indeks
Tabletki na odchudzanie
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Pomocne w szybkiej utracie wagi mogą też być biegówki czy pływanie. Taki trening sprawia, że pozbywamy się średnio 500 kcal. Dodatkowo mamy też szansę na wyrzeźbienie swojej sylwetki. Ponad 600 kcal pozbędziemy się dzięki jeździe na rowerze w terenie.

Dla osób odchudzających się specjaliści zalecają szybki bieg. To już podczas godziny biegania pozbędziemy się aż 800 kcal. To mniej więcej tyle ile zjadamy podczas obiadu. Najlepszym sportem jeśli chodzi o spalanie kalorii jest trening interwałowy. Pozwoli on na spalenie aż około 1000 kcal.

Odpowiednie treningi połączone z dietą pozwolą na stopniowe, aczkolwiek zdrowe pozbycie się zbędnych kilogramów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.