Jak schudnąć z brzucha- dieta, zioła, przyprawy, tłuszcze trans, olej kokosowy

Otyłość, w tym otyłość brzuszna jest główną przyczyną chorób i zgonów, której można zapobiec. W ostatnich latach liczba osób z nadwagą w krajach uprzemysłowionych znacznie wzrosła.  Osoby otyłe są o wiele bardziej narażone na poważne choroby, takie jak wysokie ciśnienie krwi, zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroba pęcherzyka żółciowego a nawet na nowotwory niż osoby o zdrowej wadze.

Co przeszkadza schudnąć z brzucha

Otyłość pojawia się, gdy organizm zużywa więcej kalorii niż spala. W przeszłości wielu ludzi uważało, że otyłość była spowodowana przejadaniem się wynikającym z braku siły woli i samokontroli.

Chociaż są to istotne czynniki przyczyniające się do tego, lekarze uznają, że otyłość jest złożonym problemem medycznym, który obejmuje czynniki genetyczne, środowiskowe, behawioralne i społeczne. Wszystkie te czynniki odgrywają rolę w określaniu wagi osoby.

Unikanie tłuszczy trans pomoże schudnąć z brzucha

Tłuszcze trans wytwarza się przez dodawanie wodoru do nienasyconych tłuszczów, takich jak olej sojowy. Można je znaleźć w niektórych margarynach i produktach do smarowania, a także do niektórych pakowanych produktów spożywczych.

Tłuszcze te powiązano ze stanem zapalnym, chorobami serca, insulinoopornością i przyrostem tłuszczu w jamie brzusznej.  Odpowiadając sobie na pytanie jak schudnąć z brzucha, należy uważnie czytać etykiety składników i unikać produktów zawierających tłuszcze trans. Są one często wymienione jako “częściowo uwodornione” tłuszcze.

Jak schudnąć z brzucha unikając alkoholu

Alkohol nie musi szkodzić zdrowiu, jeśli jest spożywany w niewielkich ilościach, ale jest poważnie szkodliwy, jeśli pijemy za dużo. Badania sugerują, że zbyt dużo alkoholu może również spowodować, odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha.

Badania obserwacyjne wiążą ze sobą duże spożycie alkoholu ze znacznie zwiększonym ryzykiem otyłości centralnej, czyli nadmiernego gromadzenia tłuszczu w okolicach talii. Ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc zmniejszyć obwód talii. Nie musimy z niego rezygnować całkowicie, ale ograniczenie ilości może pomóc schudnąć z brzucha.

Dieta wysokobiałkowa pomaga schudnąć z brzucha

Białko jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym do kontroli wagi. Wysokie spożycie białka zwiększa uwalnianie hormonu PYY, który zmniejsza apetyt i powoduje uczucie sytości. Białko podnosi również tempo przemiany materii i pomaga zachować masę mięśniową podczas odchudzania.

Wiele badań obserwacyjnych pokazuje, że osoby spożywające więcej białka mają mniej tłuszczu w okolicach brzucha niż osoby na diecie o niższej zawartości białka. Należy się upewnić, że w każdym posiłku znajduje się dobre źródło białka. Do produktów bogatych w białko zaliczamy mięso, ryby, jajka, nabiał, białko serwatki i orzechy.

Praca nad stresem pomaga schudnąć z brzucha

Stres może sprawić, że zyskujemy tkankę tłuszczową w okolicach brzucha. Jak schudnąć z brzucha minimalizując stres? Tłuszcz brzuszny odkłada się poprzez uruchomienie gruczołów nadnerczy w celu wytworzenia kortyzolu znanego również jako “hormon stresu”. Badania pokazują, że wysoki poziom kortyzolu zwiększa apetyt i napędza magazynowanie się tłuszczu na brzuchu.

Co więcej, kobiety, które już mają dużą talię mają tendencję do produkowania większej ilości kortyzolu w odpowiedzi na stres. Zwiększony poziom kortyzolu dodatkowo zwiększa przyrost tłuszczu o około 50 %.  Aby schudnąć z brzucha, zaangażuj się w przyjemne czynności, które łagodzą stres. Uprawianie jogi lub medytacji może być skuteczną metodą.

Olej kokosowy pomaga schudnąć z brzucha

Olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów, jakie można spożywać. Badania pokazują, że średnio łańcuchowe tłuszcze w oleju kokosowym mogą zwiększać metabolizm i zmniejszać ilość tłuszczu przechowywanego w odpowiedzi na wysokie spożycie kalorii. Kontrolowane badania sugerują, że może to również prowadzić do utraty tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Aby zwiększyć utratę tłuszczu z brzucha, najlepiej spożywać około 2 łyżki stołowe oleju kokosowego dziennie, co jest ilością używaną w większości badań, które donoszą o dobrych wynikach.  Należy jednak pamiętać, że olej kokosowy jest nadal bogaty w kalorie. Zamiast dodawać więcej tłuszczu do diety, zastąp niektóre z tłuszczów, które już spożywasz olejem kokosowym.

Jak schudnąć z brzucha dzięki ziołom

Zioła i przyprawy to najlepszy sposób na dodawanie smaku do żywności bez dodatkowych kalorii, cukru, sodu lub innych niezdrowych składników – co jest bardzo ważne, gdy próbujesz schudnąć.

Badania pokazują, że jeśli nie lubisz smaku tego, co jesz, znacznie mniej prawdopodobne jest, że będziesz trzymał się diety, bez względu na to, jak bardzo jesteś zdyscyplinowany. Zioła i przyprawy nadają potrawom znaczną ilość smaku i mogą zmienić np. kawałek niskokalorycznego kurczaka w smaczny posiłek. Niektóre z ziół i przypraw, które mogą pomóc schudnąć z brzucha to:

  • Udowodniono, że ta klasyczna świąteczna przyprawa równoważy poziom cukru we krwi, pomagając w ograniczeniu apetytu i zapewniając uczucie pełności. Warto zwiększyć jego dzienne spożycie, mieszając przyprawę z twarogiem, jogurtem lub dodając do ulubionego napoju, by np. przygotować bardziej aromatyczną herbatę. Cynamon jest również doskonałym dodatkiem do pikantnych przypraw i marynat do mięsa.
  • Pieprz cayenne. Jeśli kiedykolwiek przypadkowo dodałeś do tego zbyt wiele, wiesz, że cayenne to pikantna przyprawa. Oznacza to, że podobnie jak kurkuma, cayenne podnosi temperaturę ciała, przyczyniając się do zwiększenia metabolizmu. W rzeczywistości, dodanie przyprawy do posiłku może pomóc spalić do 100 więcej.
  • Podobnie jak cynamon, imbir pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, co oznacza, że może pomóc zapobiec wzrostowi poziomu glukozy po posiłku bogatym w cukry lub węglowodany. Przyprawa ma te same spalające tłuszcz lub termogeniczne właściwości, jak kurkuma i pieprz cayenne.
  • Spożywanie większej ilości tego zioła może pomóc organizmowi spalić tłuszcz i schudnąć z brzucha.
  • Czarny pieprz. Podobnie jak imbir, czarny pieprz posiada właściwości pomagające spalać tłuszcz. Wykazano również, że przyprawa blokuje tworzenie nowych komórek tłuszczowych, co może pomóc w zapobieganiu przybieraniu na wadze i schudnąć z brzucha.
  • Kardamon jest kolejną z termogenicznych przypraw, co oznacza, że wspomaga temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm. Ulubiony w kuchni indyjskiej, kardamon jest fantastyczny zmieszany z gałką muszkatołową, cynamonem, goździkami. Możesz również spróbować dodać trochę tej cytrusowej przyprawy do wypieków, kawy lub mięs, a z pewnością pomoże to schudnąć z brzucha.
  • Mniszek lekarski. Podczas gdy wielu ogrodników uważa mniszek lekarski za chwast, roślina staje się coraz bardziej popularna wśród szefów kuchni i domowych kucharzy jako pożywny sposób dodawania smaku do posiłków i napojów. Jak się okazuje, mniszek lekarski ma również pewne zalety, jeśli chodzi o utratę wagi i pomaga schudnąć z brzucha, zmniejszając wzdęcia. Pomaga również wchłaniać witaminy takie jak A, C i E, a także minerały, takie jak żelazo i potas.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.