Jak wybrać najlepszy rower stacjonarny?

Rowery stacjonarne to ten rodzaj sprzętu, który powinien posiadać każdy, kto chce zadbać o swoją kondycję bez wychodzenia z domu. Z powodzeniem możemy umieścić go w sypialni czy salonie, gdyż nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Jak dokonać właściwego wyboru spośród wielu modeli dostępnych na rynku?

  1. Jakie są rodzaje rowerów stacjonarnych?
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu?
  3. Rower stacjonarny a wzrost – czy ma znaczenie?

W poniższym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by dokonać najlepszego wyboru.

Jakie są rodzaje rowerów stacjonarnych?

Rower stacjonarny zazwyczaj możemy znaleźć w dwóch wersjach:

  • domowy rower mechaniczny,
  • rower magnetyczny.

Pierwszy z nich charakteryzuje się dość prostą budową oraz stosunkowo niską ceną. Opór, który powstaje podczas jazdy, jest generowany poprzez fizyczne tarcie koła zamachowego. Mechanizm ten można porównać do działania hamulca w rowerze tradycyjnym – im większe jest obciążenie, tym jego działanie jest mocniejsze. Opór najczęściej możemy regulować za pomocą pokrętła. Ten rodzaj rowerów stacjonarnych polecany jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem sportu. Warto mieć jednak na uwadze, że modele te cechują się dość głośną pracą, która może być uciążliwa dla pozostałych domowników.

Drugi wariant, czyli rower magnetyczny korzysta z nieco bardziej zaawansowanego systemu. Przez to idealnie sprawdzi się nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Posiada wbudowany hamulec magnetyczny, przez co zakres wyboru obciążenia jest dość szeroki. Oznacza to, że możemy go bardziej dostosować do naszych osobistych potrzeb, niż rower mechaniczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu?

Szeroki wybór poszczególnych modeli sprawia, że możemy mieć problem z dokonaniem wyboru odpowiedniego sprzętu. Jest to szczególnie trudne dla osób, które są początkujące i nie mają żadnego doświadczenia z rowerami stacjonarnymi. Aby sobie nieco ułatwić to zadanie, warto określić, jakie są nasze potrzeby i wymagania.

Określmy więc zatem:

  • intensywność treningu, która jest bezpośrednio związana z mechanizmami stosowanymi w urządzeniach (rower magnetyczny i rower mechaniczny, które pozwalają na mniej lub bardziej zaawansowany trening),
  • rodzaj sprzętu, jaki nam jest potrzebny: znaleźć możemy rowery poziome, pionowe oraz spinningowe – ich wybór powinien być uzależniony od naszych potrzeb
  • na jakich funkcjach dodatkowych nam zależy – im bardziej zaawansowany jest model roweru treningowego, tym więcej funkcji posiada.

Oczywiście, dla większości kupujących jednym z głównym kryterium jest cena roweru finansowego, dlatego też warto przed wybraniem się do sklepu określić swoje możliwości.

Rower stacjonarny a wzrost – czy ma znaczenie?

Osoby wysokie czasami mają problem z dopasowaniem tego rodzaju sprzętu do swojego wzrostu. Rower stacjonarny dobrej jakości powinien umożliwiać łatwą regulację siodełka, aby mogły z niego korzystać osoby wysokie, jak i niskie.

Najlepsze ustawienie roweru to takie, kiedy noga położona na pedale w najniższej pozycji, jest delikatnie ugięta. Gdy w tej sytuacji będzie całkiem wyprostowana lub zbyt mocno zgięta, oznaczać to może, że siodełko jest zbyt wysoko lub zbyt nisko. Przez to wykonanie podstawowych ćwiczeń może okazać się zdecydowanie trudniejsze.

Jednak wzrost nie jest jedynym parametrem, który ma znaczenie. Ważna jest również waga osoby, która ma korzystać z roweru stacjonarnego. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie danego modelu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.