Jaki termos kupić?

Chyba każdy z nas w domu termos, który ma za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę płynów.

Co to takiego? Termos jest zrobiony z dwóch ścian. Między tymi ściankami jest próżnia. Ścianki te odbijają światło, bowiem pokrywa się je lustrzanką. To wszystko powoduje, iż termos może zatrzymać temperaturę płynów, które się z nim znajdują od 6 do nawet 22 godzin. Niegdyś wkłady do termosów były zrobione ze szkła, dzisiaj zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu stal nierdzewna.

Gdy jest zimno termos staje się niezbędny. Nie ma nic lepszego niż gorąca kawa czy herbata pośród długiej np. górskiej wędrówki. Dzięki termosowi możemy napić się czegoś ciepłego zawsze, gdy mamy na to ochotę. Nawet jeśli wokół nie ma żadnej knajpki czy restauracji.

Zawsze korzystamy z termosu, by mieć pod ręką coś ciepłego do picia. Mało kto pamięta jednak też o tym, że termos może nam służyć także podczas upałów i utrzymywać zimną temperaturę napoju.

Ciekawostką jest fakt, iż termos wynaleziono w XX wieku. Pomysłodawcą tego sprzętu był chemik i fizyk James Dewar. Na pocztku termos służył do przewożenia skroplonych gazów. Jeśli chodzi o działanie termosu to w sumie zmieniło się niewiele. Termosy wciąż mają dwie ścianki z próżnią między nimi. Oczywiście obecnie do ich produkcji stosuje się innych materiałów niż niegdyś. Na masową skalę termosy zaczęły być produkowane w 1904 roku. Firmą, która podjęła ta działanie była Thermos L.L.C. i istnieje do dziś.

Jaki termos – metalowy czy szklany?

Termosów mamy teraz całe mnóstwo. Chociaż większa popularnością cieszą się metalowe, to znaleźć możemy także takie, które mają szklane wkłady. Plusem takich termosów jest to, że szkło ma doskonałe parametry izolacyjne. Niestety, jak wiadomo jest mniej odporne na uszkodzenia. Z kolei termosy metalowe zniosą znacznie więcej i trudniej je uszkodzić. Są też lżejsze, co jest niezwykle ważne, jeśli zabierasz termos ze sobą np. na górską wyprawę. Okazuje się jednak, że taki termos jest minimalnie gorszy, jeśli chodzi o izolację. Różnica ta jest jednak tak mała, że przeciętny użytkownik nawet nie jest w stanie jej zauważyć.

Różne rodzaje

Termos klasyczny

Klasyki zawsze cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Okazuje się, że klasyk pośród termosów nie zmienił się zbyt dużo od momentu jego wynalezienia. Taki termos składa się ze wspomnianych wcześniej dwóch cieniutkich ścian z próżnią między nimi. Ścianki te odbijają światło, bowiem pokryte są lustrzaną warstwą. Taki termos może utrzymać temperaturę znajdującego się w nim płynu średnio od 8 do 20 godzin. Takich termosów mamy obecnie wiele na rynku, różnią się od siebie wyglądem, pojemnością (od bardzo małych do bardzo dużych), kształtem czy ciekawymi rozwiązaniami mającymi zachęcić konsumentów do zakupów.

Termos na żywność

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się termosy obiadowe. Dzięki nim możemy mieć zawsze ciepły obiad. Termos obiadowy utrzymuje ciepło bądź zimno m.in. dań, zup czy sałatek. Czym się różni od klasycznego termosu? Przede wszystkim kształtem. Termos obiadowy ma np. kształt walca. Chociaż ciekawym rozwiązaniem są też takie, które składają się z kilku misek, dzięki temu możemy tam umieścić kilka dań. Warto wiedzieć, że termosy na żywność krócej utrzymują temperaturę (od 4 do 6 godzin).


Najlepsze termosy
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Kubek termiczny

Kubek termiczny to absolutny hit. Dzięki niemu nie musisz już w pośpiechu pić porannej kawy i możesz spokojnie zabrać ją ze sobą do samochodu. Kubek termiczny pokochali wszyscy i ci zabiegani, i turyści, i ci którzy mają ochotę iść na spacer z ciepłą kawą czy herbatą.

Kubki termiczne działają na takiej samej zasadzie jak termosy, jednak nie  mają aż tak szczelnej zakrętki. Za to posiadają specjalny ustnik. Dzięki niemu można pić bezpośrednio z kubka, wystarczy odciągnąć/odgiąć zatyczkę. Nie trzeba nic odkręcać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W termosie bardzo ważne jest zamknięcie. Wyróżnia się dwa – tradycyjne, czyli zakręcane ręcznie oraz automatyczne. Te drugie sprawiają, ze termos otwiera się dzięki przyciśnięciu przycisku. Na rynku są nawet takie, które mają dwa systemy.

Co ciekawe, dostępne są też termosy, które mają podwójną komorę. Dzięki temu możemy mieć w termosie dwa różne płyny. Jeśli często nie możemy się zdecydować czy np. mamy ochotę na kawę czy herbatę, to jest to świetne rozwiązanie naszego problemu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.