Jumping fitness – doskonałe ćwiczenia i świetna zabawa

W ostatnich latach w sklepach aż roi się od różnego rodzaju trampolin. Ta forma aktywności zyskała miłośników nie tylko wśród najmłodszych. Także dorośli ją pokochali. Pojawiły się więc różnego rodzaju ćwiczenia, które mają poprawić naszą sprawność fizyczną. A więc świetna zabawa i ćwiczenia w jednym! Nic dziwnego, że świat pokochał trampoliny!!!

To wcale nie jest takie proste

Jumping fitness, czyli ćwiczenia na niewielkich trampolinach (nie takich, jak w przydomowych ogródkach, na których szaleją dzieci) nie są takie banalne, jak mogłoby się wydawać na początku.

Trampoliny powstały w 1939 roku. Pomysłodawcą tego urządzenia jest Ed Russell. Amerykanie dość szybko polubili trampoliny. Zasłynęły one również za sprawą Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych.  W jednej ze swoich wypowiedzi przyznał, że ma w Białym Domu małą trampolinę, na której skacze „mam małą trampolinę, której używam do ćwiczeń” – mówił polityk.

I do nas dotarła ta moda

U nas, jak to jest w zwyczaju, ta moda na trampoliny pojawiła się nieco później. Jednakże Polacy szybko je pokochali i zaczęli na nich ćwiczyć. Obecnie w wielu miejscach można zapisać się na jumping fitness czyli aerobik na trampolinach. Kluby fitness prześcigają się w ofertach dotyczących ćwiczeń na trampolinach. I słusznie, bowiem na każdych zajęciach jest mnóstwo ludzi chcących uprawiać ten sport.

Na czym polegają ćwiczenia na trampolinach?

Podczas aerobiku na trampolinach używa się jednoosobowych niewielkich trampolin. Jest to dość ciężki trening kardio. Poszczególne ruchy są wykonywane w rytm muzyki. Wiele osób myśli, że ćwiczenia tego typu polegają na skakanie wysoko – góra-dół-góra-dół. Otóż wcale niekoniecznie. Są różne formy. Można ćwiczyć również spokojnie, kołysząc się na trampolinie. Są też organizowane zajęcia taneczne przy użyciu tego wynalazku.

Niewątpliwą zaletą treningu na trampolinach jest to, że można wykonywać wiele różnych technik ćwiczeń i trenować różne partie ciała. Na trampolinach mogą także ćwiczyć osoby mające problem ze stawami, ponieważ jej powierzchnia jest doskonałą amortyzacją, więc stawy nie są obciążone jak np. podczas ćwiczeń na twardej powierzchni.

Zalety ćwiczeń na trampolinach

Najważniejszym atutem jumping fitness jest to, że w ciągu godziny można spalić nawet 1000 kcal!!! Taki trening doskonale też zwiększa wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego, modeluje sylwetkę, wzmacnia mięśnie, zwiększa wydolność organizmu, przyspiesza przemianę materii, poprawia równowagę, obniża cholesterol, zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie, stymuluje trawienie, zmniejsza ciśnienie  Dodatkowo wspomaga krążenie limfatyczne, zwiększa pojemność płuc. Jak widać – same zalety.

Wiele osób starszych zastanawia się czy mogą ćwiczyć na trampolinach. Okazuje się, że tak! Nawet jeśli mają problemy z utrzymaniem równowagi.  Niektórzy naukowcy przeprowadzili badania, mające dowodzić, iż jumping fitness pomaga dzieciom, które mają problem z chodzeniem, czy poruszaniem się. Takie ćwiczenia mają zwiększać ich ruchowe możliwości, jest wiec to doskonała terapia.

Kto nie powinien ćwiczyć na trampolinach?

Niestety ćwiczenia na trampolinach są nie dla wszystkich. Na pewno muszą się ich wystrzegać kobiety w ciąży (możliwość poronienia lub przedwczesnego porodu).  Powinny ich unikać osoby z dyskopatią, osteoporozą, nadwagą, endroprotezą, mający problemy ze stawem kolanowym i skokowym.  Trampoliny nie są również wskazane osobom z nadciśnieniem tętniczym i mającym astmę. Muszą ich unikać również mający świeże urazy.

Jumping fitness – jak zacząć?

Najlepiej najpierw pójść na zajęcia klubu fitness, by zobaczyć różnego rodzaju ćwiczenia. Można też ćwiczyć samodzielnie w domu. Wystarczy kupić trampolinę (koszt około kilkuset złotych) i trenować w dowolnych chwilach. Wiele osób zaczyna ćwiczenia na zwykłej trampolinie dla dzieci, jednak nie posłuży ona wówczas zbyt długo (nie jest przeznaczona do takiego użytkowania).

Jaką trampolinę kupić?

Jeśli chcemy kupić trampolinę, najlepiej udać się do sklepu sportowego, gdzie zostanie dobrany sprzęt odpowiedni dla nas.

Ćwiczenia na trampolinie pomogą ci osiągnąć piękną sylwetkę
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Dużo uwagi trzeba przyłożyć do jakości sprężyn w trampolinie. Muszą być dobrej jakości, by jak najlepiej amortyzowały skoki, jest to szczególnie istotne, jeśli osoba ćwicząca ma dużą masę ciała. Najlepsze trampoliny są zrobione z podwójnych beczkowych sprężyn. Powinny też mieć solidną i wytrzymałą matę oraz stalową ramę. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości trampolina będzie nam służyła przez wiele lat.

Jak ćwiczyć na trampolinach?

Ćwiczenia mogą być różne – każdy może sobie więc wybrać ruchy, które najbardziej im pasują. Badania pokazują, że godzina intensywnych ćwiczeń pozwala spalić od 600 do 1200 kcal. Już dziesięciominutowy trening daje tyle co pół godziny intensywnego biegania.

Najlepiej jest ćwiczyć podczas żywej muzyki, która pobudzi nasze ciało do treningu. Warto wykonywać po kilkadziesiąt takich samych ruchów naprzemiennie. W internecie można też znaleźć wiele filmików pokazujących ćwiczenia różnego typu, jest to świetna sprawa, by wyszukać jakichś nowych ruchów i ćwiczeń.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.