Legalni bukmacherzy to odpowiedzialni bukmacherzy

Gdyby zapytać graczy o skojarzenia związane z zakładami bukmacherskimi, każda odpowiedź byłaby inna, jednak z pewnością można by wyróżnić pewne punkty wspólne. Padałyby takie hasła jak na przykład: wysoka wygrana, 12-procentowy podatek, freebet, bonus od depozytu, kursy, ustawa hazardowa. Wszystkie te odpowiedzi byłyby poprawne – a właściwie trudno powiedzieć, że skojarzenia mogłyby być nieprawidłowe, one po prostu są. To nawet lepiej, ponieważ jasno pokazują podejście do określonej sprawy. W tym przypadku podejście graczy jest bardzo przyziemne i praktyczne. Z jednej strony to dobrze, ponieważ w obstawianiu liczą się konkrety, ale w obliczu zmian prawnych, jakie miały niedawno miejsce, warto spojrzeć na sprawę nieco szerzej i odpowiedzieć sobie na pytanie: czym tak naprawdę są zakłady bukmacherskie? A pomogą w tym legalni bukmacherzy.

Zakłady bukmacherskie według legalnych bukmacherów

Bywa tak, że jedno pojęcie ma kilka różniących się od siebie definicji. W każdej z nich można doszukać się prawdy. Tym sposobem zakłady bukmacherskie uznawane są przez jednych za szansę na szybkie pieniądze, drudzy twierdzą, że to dodatkowa dawka sportowych emocji, a jeszcze inni traktują obstawianie jako ucieczkę od codzienności i wszystkich problemów z nią związanych. Które postrzeganie jest tym właściwym? Legalni bukmacherzy odpowiadają: to, które w pierwszej kolejności traktuje zakłady bukmacherskie jako rozrywkę, a dopiero później uwzględnia wszystkie pozostałe kwestie. Wbrew pozorom to dość trudne podejście, wymagające od niejednego gracza zmiany nastawienia, co nie jest ani łatwe, ani możliwe do zrobienia w ciągu jednej chwili. Niestety wiele osób nie traktuje sprawy w ten sposób, a wręcz przeciwnie. W konsekwencji zakłady bukmacherskie traktowane są przez ogół społeczeństwa jako negatywna aktywność, niejednokrotnie wiążąca się z uzależnieniem. Tutaj trudno się nie zgodzić, jednak równocześnie trzeba podkreślić, że niemalże każda czynność nieumiejętnie dawkowana może skończyć się uzależnieniem. Zatem to, w którą stronę będzie zmierzać przygoda z bukmacherką, zależy wyłącznie od samego gracza.

Obowiązki legalnych bukmacherów

Do czasu wprowadzenia zmian w ustawie hazardowej, w skutek których polski rynek opuściły dominujące do tej pory zagraniczne firmy bukmacherskie, można powiedzieć, że panowała samowolka. Polscy bukmacherzy zapraszali do gry, jednak nieliczni odpowiadali pozytywnie, większość korzystała z o wiele bardziej atrakcyjnych ofert dostarczanych przez podmioty zarejestrowane na Malcie czy Gibraltarze, które przede wszystkim nie wspominały o żadnym podatku. Po wprowadzeniu nowych regulacji na rynku pozostało siedmiu legalnych bukmacherów:

FORTUNA – siedziba w Cieszynie, zezwolenie z 23 stycznia 2012r.

Milenium Zakłady Bukmacherskie – siedziba w Poznaniu, zezwolenie z 16 lutego 2012r.

STS (Star-Typ Sport Zakłady Bukmacherskie) – siedziba w Katowicach, zezwolenie z 21 lutego 2012r.

TOTOLOTEK SA – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 20 czerwca 2013r.

E-TOTO Zakłady Bukmacherskie – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 28 listopada 2014r.

ForBET (Casino Games sp. z o.o.) – siedziba w Warszawie, zezwolenie z 4 maja 2016r.

LV BET Zakłady Bukmacherskie – zezwolenie z 13 maja 2016r.

Infografika 1. Legalni operatorzy zakładów bukmacherskich w Polsce. Źródło: zagranie.com/bukmacherzy

Legalni bukmacherzy wraz z licencją otrzymali swoją drugą szansę. Szansę na wyjście z cienia i pokazanie się z jak najlepszej strony. Jednak nic za darmo – wraz z nią wzięli na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich klientów, którzy zdecydują się na obstawianie u nich. Co to oznacza? Legalni bukmacherzy mają za zadanie troszczyć się o swoich graczy, a więc w pierwszej kolejności mogą się wykazać podczas dopełniania kwestii formalnych – zgodnie z prawem do obstawiania mogą zostać dopuszczone wyłącznie te osoby, które ukończyły 18 rok życia i nie został wobec nich orzeczony zakaz udziału w grach hazardowych. Na etapie rejestracji gracz dzieli się ze swoim nowym bukmacherem danymi osobowymi, ufając mu, że zostaną właściwie wykorzystane i nikt inny nie zyska do nich dostępu. Jest to kolejny obszar, na którym legalni bukmacherzy zobowiązują się do przestrzegania zasad. Ostatnim z najważniejszych elementów jest obietnica realizacji polityki odpowiedzialnej gry – licencjonowani operatorzy mają w obowiązku propagować rozsądne podejście do obstawiania.

Legalni bukmacherzy w trosce o odpowiedzialną grę swoich klientów

Zakłady bukmacherskie dają naprawdę wiele możliwości. Są emocjonującą rozrywką, z której można czerpać garściami pod jednym warunkiem – że ma się świadomość tego, czym w istocie są i potrafi się zachować umiar. Legalni bukmacherzy wiedzą, że nie jest to proste, dlatego wyciągają do swoich graczy pomocną dłoń.

  1. Legalni bukmacherzy uświadamiają. Większość graczy można zaliczyć do dwóch grup. Pierwsza – gracze początkujący i nieświadomi zagrożeń. Druga – gracze doświadczeni i nieświadomi zagrożeń. Wniosek? Staż i rozsądek nie zawsze idą w parze, dlatego zadaniem operatora jest nieustanne uświadamianie wszystkich swoich klientów. Może ono przyjąć rozbudowaną formę, czego przykładem jest chociażby projekt „Poradnik dla gracza”, który został zrealizowany przez Fortunę, Totolotka i Milenium we współpracy z Fundacją „Inspiratornia”. Zaowocował on ogólnodostępnym dokumentem zawierającym liczne wskazówki dla graczy.
  2. Legalni bukmacherzy zapobiegają. Uświadamianie opiera się głównie na przekazach słownych oraz odwołuje się do racjonalnych argumentów i rozsądku graczy. Mimo wszystko są to tylko słowa, które nie do każdego trafią albo po prostu nie każdy weźmie je do siebie. Etap zapobiegania jest alternatywą i powinien odbywać się niemal równocześnie. Zapobieganie w wydaniu legalnych bukmacherów to na przykład limity stawek i depozytu czy też inne narzędzia do samokontroli, takie jak zegar odmierzający czas spędzony na stronie bukmachera po zalogowaniu.
  3. Legalni bukmacherzy reagują. Niestety nie zawsze jest tak, że podjęte działania przynoszą pożądane efekty. Ostatecznie to gracze decydują o tym, jak pokierują swoją bukmacherską przygodą. W chwili zaobserwowania u siebie zbyt dużego zaangażowania w obstawianie zakładów bukmacherskich można skorzystać z dostępnych na stronie operatora testów oraz pozyskać dane kontaktowe do odpowiednich placówek zajmujących się tego rodzaju problemami.

Infografika 2. Zakłady bukmacherskie. Jak grać odpowiedzialnie? Źródło: zagranie.com/bukmacherzy

W kwestii odpowiedzialnej gry trudno osiągnąć coś w pojedynkę – trzeba jednak przyznać, że w przypadku połączenia sił polskich, legalnych bukmacherów i starań graczy, efekty mogą być naprawdę satysfakcjonujące.

Chcesz dowiedzieć się więcej o legalnych bukmacherach?

Legalni bukmacherzy (link) – czytaj dalej

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.