Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Wypad pod namiot? Biwaki to świetna sprawa. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Wyprawa tego typu wiąże się z problemem dotyczącym przechowywania jedzenia, by się nie zepsuło. O ile w przypadku wypadu pod namiot nie musimy się martwić o to, gdzie będziemy nocowali, to jeśli chodzi o wyżywienie – musimy sobie wszystko dobrze rozplanować.

Dlatego jeśli lubimy biwaki powinniśmy pomyśleć o zakupie lodówki turystycznej.  Wybór modelu jest dość trudny, bowiem na rynku dostępnych jest wiele różnych marek w bardzo różnych cenach.

Rodzaje lodówek

Jeśli chodzi o lodówki samochodowe, to wyróżnia się dwa typy: lodówki bez zasilania i lodówki elektryczne.

Lodówki na wkłady

Dużą popularnością cieszą się lodówki na wkłady chłodzące. Ich plusem jest przede wszystkim to, że nie wymagają zasilania. Jak więc utrzymują zimno? Wszystko dzięki odpowiedniemu, bardzo szczelnemu zamknięciu i dobrej izolacji (zazwyczaj izolacja w tego typu sprzęcie jest zrobiona z pianki poliuratenowej bądź styropianu.

Lodówki na wkłady z reguły są plastikowe, albo metalowe. Kolejną ich zaletą jest fakt, że ważą znacznie mniej niż lodówki elektryczne. Jak chłodzi więc taki sprzęt? Otóż w zwykłej domowej zamrażarce musimy schłodzić specjalne wkłady. Dzięki temu na około 12 godzin będziemy mieli niską temperaturę.  Taką lodówkę możemy zabrać ze sobą wszędzie – na biwak, na plażę, na piknik. Najgorsze jest jednak to, że musimy chłodzić wkłady i zimno utrzymuje się tylko 12 godzin.

Torby termiczne

Torby termiczne nazywane są także torami izotermicznymi. Jest to bardzo tani sposób na przechowywanie żywności w niskiej temperaturze. Takie torby z reguły są zrobione ze sztucznych tkanin. W środku znajduje się aluminium, dzięki któremu utrzymuje się tam niska temperatura. Niestety jeśli chcemy, by coś pozostało chłodne, to musimy tam takie włożyć. I miejmy świadomość, że nie jest to długoterminowe rozwiązanie. Średnio np. zimne piwo włożone do takiej torby pozostanie zimne od godziny do 3 godzin. Takie torby można kupić w niemalże każdym hipermarkecie. Z tego typu rozwiązania korzysta wiele restauracji, które dowożą jedzenie do klienta chcąc zatrzymać tam jednak nie zimno, a ciepło. Minusem jest krótki czas utrzymania temperatury. Plusem – niska cena, taką torbę kupimy za kilka złotych. Niektórzy wpadli na pomysł, by to takiej torby na dno wkładać butelkę z zamrożoną wodą. Wówczas niska temperatura utrzyma się kilkukrotnie dłużej.


Najlepsze lodówki turystyczne
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Lodówka elektryczna

Jeśli wybieramy się na dłuższy wypad, to doskonale sprawdzi się nam lodówka elektryczna. Może być ona zasilana zapalniczką (12V lub 24V). Plusem takiego sprzętu jest też to, że zazwyczaj ma on także wkłady chłodzące, a więc można go zabrać ze sobą np. na piknik.

Niektórzy producenci ulepszyli swoje produkty i takie urządzenia mogą nie tylko chłodzić, ale i grzać. A więc możemy też przechowywać tam ciepły obiad.

Lodówki sprężarkowe

Kolejną propozycją jeśli chodzi o lodówki turystyczne są lodówki sprężarkowe. Chłodzone są dzięki sprężonemu gazowi. Takie lodówki mają mnóstwo plusów są np. energooszczędne i długo będą nam służyły. Niestety ich zakup wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Kolejną wadą jest też to, że są cięższe.

Lodówki na gaz (z agregatem NH4)

Lodówki na gaz mają amoniak, który wykorzystują do chłodzenia. Zazwyczaj taki sprzęt może być zasilany także z zapalniczki w samochodzie albo z sieci. Takie lodówki bardzo dobrze chłodzą, co jest ich główną zaletą. Często można je spotkać w tirach, na łodziach czy w kamperach.

Ich minusem jest to, że są drogie. Można je jednak długo używać. Standardowa 2kg butla starcza na około 240 godzin. Trzeba też pamiętać, że amoniak, który znajduje się w lodówce jest bardzo szkodliwy. Aczkolwiek zagrożenie, że wydostanie się z lodówki jest minimalne.

Lodówki turystyczne – na co zwrócić uwagę wybierając się na zakupy?

Ważną cechą lodówki turystycznej, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest pojemność. Po co nam wielka lodówka, jeśli mamy zamiar zabierać ją jedynie na plażę, by trzymać w niej np. piwo? Co innego jeśli ma starczyć dla całej rodziny na piknik, gdzie zabieramy ze sobą mnóstwo jedzenia. Obecnie możemy kupić lodówki o pojemności od 25 do 50 litrów.

Temperatura

Lodówka ma za zadanie przede wszystkim chłodzić. Warto zwrócić uwagę jaką temperaturę osiąga dany sprzęt, by dobrać go do własnych potrzeb. Obecnie możemy kupić lodówki, które osiągają jedynie 7°C oraz takie, które uzyskują -20°C.

Opcje dodatkowe

Lodówki turystyczne mogą być wyposażone w różne rzeczy mające na celu ułatwienie nam życia. Fajnie, jeśli mają np. termostat, nastawy zaworu gazu, cyfrową regulację temperatury, wyświetlacz, kontrolkę chłodzenia oraz grzania, zabezpieczeni przed rozładowaniem się itp.

Im bogatsza wersja, tym oczywiście cena lodówki jest wyższa. Jeśli jednak będziemy często z niej korzystali warto zainwestować więcej pieniędzy, by była ona nam praktyczna i aby długo służyła.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.