Maltodekstryna – składnik odżywek dla sportowców

Ciężko trenując każdy z nas chce osiągnąć jak najszybciej najlepsze efekty. Jednak czasami brakuje nam siły i niechętnie podejmujemy kolejne aktywności. Jeżeli wciąż masz ochotę walczyć jednak Twoje mięśnie powoli się męczą to może pora na specjalną odżywkę z maltodekstryną! Maltodekstryna to bomba energii, dzięki której każdy sportowiec może zacząć kolejną serię ćwiczeń z dwa razy większym zapałem! Zawsze jednak należy uważać i pamiętać, komu maltodekstryna nie służy i kto powinien raczej jej unikać. O tym i jak ją poprawnie przyjmować dowiesz się czytając dalszą część artykułu!

Czym jest maltodekstryna

Maltodekstryna to rodzaj skrobi modyfikowanej, według wszystkich doniesień organizacji zajmujących się żywieniem jest absolutnie bezpieczna dla naszego zdrowia. Maltodekstryna produkowana jest ze zbóż bogatych w skrobię, ową skrobię wydobywa się podczas odpowiednich procesów enzymatycznych, dzięki czemu wydobyta zostaje maltodekstryna – produkt wysoko kaloryczny, wysoko energetyczny, a co najważniejsze bardzo szybko i łatwo przyswajalny nawet dla niemowląt i dzieci! Właśnie z tego powodu chętnie jest wykorzystywana do odżywek, które najlepiej stosować przed lub w trakcie treningu aby dostarczyć dużą porcję energii kiedy zaczyna nam jej braknąć!

Pamiętaj! Kaloryczność maltodekstryny

Maltodekstryna jest wysoko kaloryczna dlatego też niewskazana jest przy treningu redukcyjnym, jednak jest bardzo przydatna przy treningu na masę oraz przy sportach ekstremalnych.

Dlaczego warto stosować odżywki z maltodekstryną

Odżywki z maltodekstryną to idealne źródło energii niezwykle prostej do przyswojenia, dzięki czemu wchłania się ona niemal natychmiast dając nam energetycznego kopa do dalszej walki z ciężarami i własnym ciałem! Jest to idealny rodzaj odżywki tak zwanej przed-treningowej. Zapewnia ona idealną ilość kalorii, dzięki której nasz organizm będzie miał siłę oraz ochotę walczyć. Taka odżywka nabuzuje nas energią, którą nie sposób spożytkować gdzie indziej jak na ciężkim i dobrym treningu. W 100 gramach odżywki znajduje się ponad 350kcal i to właśnie dzięki temu zawdzięcza się jej „moc”! Jeżeli zatem brakuje nam czasem energii lub zwyczajnie potrzebujemy podwyższyć nasz bilans kaloryczny na dany dzień warto przyjąć odżywkę z maltodekstryną, dzięki której wyrównamy wszystkie straty energetyczne!

Regeneracja z odżywką z maltodekstryną

Maltodekstryna dołączana jest do odżywek, które nie tylko dają nam dużo energii, ale również mają za zadanie nas silnie odżywić i zregenerować zmęczone mięśnie. Kiedy bierzesz maltodekstrynę i już wiesz, że zaraz będziesz miał siłę podnosić te ogromne sztangi, że przebiegniesz swoje 10 kilometrów i będziesz miał ochotę na więcej w głowie pojawia się myśl, czy taki zastrzyk energii nie jest przypadkiem krzywdzący dla mięśni. Właśnie dlatego odżywki z maltodekstryną mają unikalny skład w który wchodzą bardzo często substancje białkowe mające na celu intensywną regenerację mięśni oraz dostarczenie im najlepszego budulca. Sama maltodekstryna działa pobudzająco dzięki czemu przyspieszony zostaje proces regeneracji, a białka obecne w odżywce pozwolą wykorzystać tę właściwość ze zdwojoną mocą!

Kiedy warto stosować odżywki z maltodekstryną

Odżywki z maltodekstryną najlepiej stosować przy naprawdę ciężkich treningach oraz w dni kiedy ciężko wyrobić nam niezbędny poziom kaloryczny, jednak tylko w przypadku kiedy pragniemy zwiększyć swoją masę mięśniową. Jeżeli robimy redukcje lepiej zrezygnować z maltodekstryny, ale o tym dowiesz się z dalszej części. Odżywki z maltodekstryną najlepiej sprawdzają się przy naprawdę ekstremalnych sportach, gdzie organizm potrzebuje dużo siły i energii, jednak nawet przy codziennym treningu taka odżywka może nam pomóc i zagrzać się do walki. Co ciekawe również w okresie rekonwalescencji warto pijać odżywki z maltodekstryną aby pomóc organizmowi z regeneracją, jednak należy uważać, aby nie przesadzić, gdyż energia zacznie nas rozpierać i rekonwalescencja może się nie powieść.

Dawkowanie maltodekstryny u sportowców

Trenerzy oraz dietetycy personalni czy też zawodowi sugerują, aby spożywać maltodekstrynę w dosyć dowolnych i dla nas wygodnych dawkach. Zaleca się aby nie spożywać więcej niż 70 gram maltodekstryny w ciągu dnia, a jako najmniejszą dawkę podają 20 gram. Można je rozłożyć na trzy porcje w zależności od potrzeb. Najlepiej jest spożywać maltodekstrynę około treningowo lub od rana do około godziny 16-17 po południu. Nie poleca się stosowania jej wieczorem oraz przed snem, gdyż może to utrudnić zasypianie i spowodować problemy z higieną snu.

Biotech Iso Whey Zero

Kliknij i sprawdź ceny!

Jakie odżywki z maltodekstryną wybrać

Najczęściej spotykanymi odżywkami są mieszanki połączone z maltodekstryną, aby były znacznie bardziej skuteczne i przynosiły więcej pozytywnych właściwości dla naszego organizmu. Z tego względu wyróżnia się dwa rodzaje odżywek wzbogacanych maltodekstryną, które mamy do wyboru:

  • odżywki węglowodanowe – wzbogacane maltodekstryną mają za zadanie odżywić nasz organizm i zapewnić dużą porcję energii, najczęściej zalecane są przy treningu na masę, niewskazane są na treningu i diecie redukcyjnej.
  • odżywki węglowodanowo-białkowe – najczęściej spotykane to gainer i bulk, które wzbogacone w maltodekstrynę pozwalają skutecznie regenerować się organizmowi a do tego zapewnia dużą dawkę energii. Takie odżywki zalecane są przy większości treningów i nie są również wyraźnym przeciwwskazaniem przy diecie i treningu redukcyjnym.
Uważaj! Maltodekstryna a celiakia

Maltodekstryna produkowana jest najczęściej ze zbóż bogatych w gluten, dlatego też jest niewskazana dla osób cierpiących na celiakię.

Przeciwwskazania do stosowania

Maltodekstryna jest wysoko kaloryczna oraz ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, dlatego też nie tylko osoby na diecie redukcyjnej powinny jej unikać, ale również osoby cierpiące na otyłość, a przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę, zarówno pierwszego jak i drugiego typu! Kolejnym przeciwwskazaniem jest nietolerancja glutenu czyli celiakia ponieważ najczęściej maltodekstryna produkowana jest ze zbóż bogatych w gluten.

W czym znajduje się maltodekstryna

  • w wypiekach piekarniczych
  • w słodyczach
  • w pokarmach dla dzieci
  • w mięsach dojrzewających
  • w produktach mlecznych z obniżoną zawartością tłuszczy zwierzęcych
  • w słodkich kremach i polewach

Odżywki z maltodekstryną a redukcja

Ze względu na niezwykle wysoką kaloryczność odżywki z maltodekstryną nie są polecane dla osób będących na redukcji. Zwyczajnie sprzyjają one przyjmowaniu masy mięśniowej oraz zmniejszeniu spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ dostarczamy łatwo przyswajalne kalorie z których nasze mięśnie chętnie skorzystają zamiast męczyć się i rozkładać pokłady tłuszczyku, których chcemy się pozbyć. Przy odchudzaniu i redukcji lepiej odstawić odżywki z maltodekstryną a postawić na takie, które skupią się tylko i wyłączenie na odbudowie naszych zmęczonych mięśni czyli odżywkach białkowych lub kreatynowych. Chociaż maltodekstryna owszem przyspieszy regenerację jednak jej wysoka kaloryczność jest ogromnym minusem przy diecie i treningu redukcyjnym!

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.