Masteron: czym jest, działanie, zastosowanie w kulturystyce i medycynie, efekty uboczne

Masteron to jeden z mniej znanych sterydów anabolicznych. Jest to anabolik przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych zawodników, którzy mają jużą spore doświadczenie a także wiedzę w zakresie stosowania środków dopingujących. W przypadku osób początkujących i nie posiadających doświadczenia stosowanie sterydu anabolicznego znanego jako Masteron jest z różnych względów odradzane.

Chociaż Masteron nie jest sterydem tak popularnym i powszechnym w kulturystyce, jak na przykład Trenbolon, to jednak zaawansowani zawodnicy cenią ten anabolik ze względu na jego właściwości znacząco usprawniające proces przygotowywania się do zawodów sylwetkowych. Popularność jaką w tym wymiarze cieszy się  Masteron wśród zaawansowanych zawodników wynika z tego, że jest to steryd z jednej strony budujący suchą, odznaczający się znakomitą definicją masę mięśniową, z drugiej zaś strony anabolik ten zwiększa również efektywność procesów spalania tkanki tłuszczowej, nie powodując jednak przy tym efektów katabolicznych.

Tak samo jak w przypadku wielu innych sterydów anabolicznych stosowanych w kulturystyce oraz sportach siłowych, podstawowym, legalnym zastosowaiem substancji znanej jako Masteron jest zastosowanie w zakresie medycyny. Mówiąc bardziej precyzyjnie,  Masteron jest często wykorzystywany w leczeniu niektórych odmian chorób nowotworowych, w tym w szczególności w leczeniu nowotworów piersi u kobiet.

 Masteron: czym jest?

Jak wspominano, substancja znana jako Masteron posiada dwa główne, podstawowe obszary zastosowania, z których jeden jest legalny, drugi zaś niekoniecznie(chociaż w tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ zarówno w kulturystyce, jak i sportach siłowych oraz niektórych sportach walki nie przeprowadza się kontroli antydopingowych, co de facte oznacza, że stosowanie sterydów nie jest zabronione).

Z chemicznego punktu widzenia  Masteron to to pohodna DHT, czyli dokładniej mówiąc 2alfa-metyldihydrotestosteron. DHT to substancja stosowna w medycynie przede wszystkim w leczeniu nowotworów piersi u kobiet. W praktyce DHT a dokładnie Masteron najczęściej łączy się z innymi sterydem, a mianowicie Drostanionem. Liczne badania naukowe dowodzą, że połączenie tych dwóch substancji bardzo silnie brokuje działanie receptorów estrogenowych, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze leczenie nowotworów piersi.

W zakresie kulturystyki oraz sportów siłowych Masteron jest stosowany przede wszystkim w fazie przygotowania się do zawodów sylwetkowych. Nie jest to więc steryd budujący masę mięśniową, jak na przykład znacznie bardziej popularne Nandrolon, Trenbolon czy nawet archaiczny Metanabol, lecz anabolik pozwalający kulturyście uzyskać lepszą “definicję”, czyli twardość i rzeźbę mięśni.

Masteron w kulturystyce: działanie

Jak wspominano, steryd anaboliczny znany jako Masteron jest stosowany przede wszystkim w fazie przygotowań przez zaawansowanych kulturystów. Wynika to ze specyficznych i bardzo przydatnych w tym okresie właściwości Masteronu. Steryd ten powoduje między innymi takie efekty, jak:

  • 1. Poprawa definicji, twardości i rzeźby mięśni
  • 2. Ogólne wzmocnienie organizmu
  • 3. Usprawnienie procesów spalania tkanki tłuszczowej
  • 4. Zmniejszenie ilości wody w komórkach mięśniowych, co przyczynia się do osiągnięcia tak zwanej suchej masy mięśniowej

Warto zaznaczyć, że Masteron jest substancją o naprawdę bardzo silnym działaniu androgennym, o wiele silniejszym niż w przypadku zdecydowanej większości innych sterydów anabolicznych. Fakt ten może powodować między innymi problemy z psychiką w trakcie trwania cyklu(nadmierna agresja, nadpobudliwość i tak dalej).

Jeżeli chodzi o anaboliczne działanie wykazywane Masteron, to jest one w głównej mierze pochodną potężnej stymulacji produkcji testostosteronu przy jednoczesnym znaczącym zahamowaniu procesów produkcji estrogenów. Widać więc, że mechanizm anabolicznego działania Masteronu jest całkowicie odmienny a jednocześnie znacznie prostszy, niż ma to miejsce w przypadku na przykład Trenbolonu czy Nandrolonu. Z tego samego powodu Masteron nie jest jednak zbyt skutecznym środkiem w procesie budowania masy mięśniowej. Nie ma on bowiem wpływu ani na poprawę bilansu azotowego ani też na usprawnienie procesów metabolizmu protein czy węglowodanów.

Jeżeli chodzi o wspomaganie procesów spalania tkanki tłuszczowej to w tym punkcie działanie jakie wykazuje Masteron polega przede wszystkim z jednej strony na ograniczeniu procesów lipazy lipoproteinowej z drugiej zaś na uwrażliwaniu komórek na między innymi adrenalinę. Ze względu na te dwie funkcje można metaforycznie i nieco upraszczając problem powiedzieć, że w trakcie cyklu przy użyciu sterydu metabolicznego znanego jako Masteron nasz organizm niejako “wypłukuje z siebie” tłuszcz. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o retencję wody, która w trakcie cyklu również zostaje znacząco zmniejszona.

Masteron: skutki uboczne

Chociaż Masteron jest uznawany za względnie bezpieczny steryd anaboliczny, to jednak może on powodować pewne uciążliwe skutki uboczne. Należy tutaj wymienić przede wszystkim takie dolegliwości, jak:

1. Bóle stawowe

2. Spadek gęstości kości

3. Nadpobudliwość, nadmierna agresja i inna efekty uboczne w zakresie układu nerwowego i psychiki

W przypadku pierwszego z wymienionych efektów ubocznych stanowi on efekt tego, co jest uznawane za zaletę sterydu znanego jako Masteron, a mianowicie zmniejszenia ilości wody w komórkach mięśniowych. Niestety, kiedy wodę tracą mięśnie, tracą ją również stawy, a to prowadzi do ich wysuszenia, w rezultacie często stają się bolesne a także znacznie bardziej podatne na kontuzje i przeciążania. Dodatkowo, Masteron zwiększa procesy kataboliczne(procesy rozpadu) kolagenu, który jak wiadomo stanowi jeden z najważniejszych składników chrząstki stawowej. Z tego powodu podczas cyklu Masteronem zaleca się suplementację wysokiej jakości preparatami zawierającymi kolagen oraz uwzględnienie określonych produktów w codziennej diecie.

Wpływ jaki wykazuje Masteron na psychikę oraz układ nerwowy wynika z silnej stymulacji produkcji testosteronu, do której dochodzi w rezultacie przyjmowania tego anaboliku.

Masteron: przeciwskazania oraz środki ostrożności

Jako środek dopingujący Masteron jest stanowczo odradzany zarówno niedoświadczonym zawodnikom, jak i kobietom. Należy mieć również świadomość, że Masteron jest na chwilę obecną jednym z częściej podrabianych sterydów anabolicznych. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy więc kupować tego środka w niepewnych, niesprawdzonych źródłach.

Chociaż Masteron nie wykazuje zbyt silnego działania hepatotoksycznego, to jednak w przypadku dłuższych cyklów zaleca się włączenie preparatów działających osłonowo na wątrobę. Na Masteron nie powinny decydować się osoby mające problem ze zbyt niską gęstością kości lub cierpiące na dolegliwości stawowe, ponieważ steryd ten może zaostrzać przebieg tego rodzaju problemów zdrowotnych.

Podsumowanie

Masteron to bez wątpienia jeden z bezpieczniejszych sterydów anabolicznych. Jest to również skuteczny lek stosowany w terapii chorób nowotworowych. Warto jednak pamiętać, że istnieją konkretne, stanowcze przeciwskazania dla stosowania tego anaboliku. Nie jest to również pod żadnym względem środek przeznaczony dla początkujących adeptów kulturystyki. Również łączenie Masteronu z innymi sterydami jest dość ryzykowne i wymaga sporej wiedzy oraz znajomości własnego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.