Męska kurtka softshell – czym się kierować przy wyborze?

Męskie kurtki softshell od lat cieszą się ogromną popularnością. Są lekkie, wytrzymałe i świetnie spisują się podczas różnego rodzaju aktywności outdoorowej. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią kurtkę typu softshell!

Męska kurtka softshell – co to takiego?

Softshell to rodzaj lekkiej tkaniny, z której wykonuje się nie tylko kurtki, ale także spodnie, czapki czy rękawiczki. Ceni się ją za kilka właściwości, istotnych zwłaszcza z punktu widzenia osób aktywnych i uprawiających sporty outdoorowe.

Po pierwsze,  tkanina ta doskonale chroni przed wiatrem. Mając na sobie męską kurtkę softshell można ograniczyć ilość kolejnych warstw odzieży. Po drugie, softshell to tkanina oddychająca, czyli zapewniająca prawidłową termoregulację ciała. Kurtki softshell zatem jednocześnie chronią przed chłodem i odprowadzają ciepło oraz parę wodą, produkowaną przez skórę w czasie wysiłku.

Jaka powinna być męska kurtka softshell?

Co wziąć pod uwagę wybierając kurtkę typu softshell?

  1. Krój, czyli dopasowanie kurtki do sylwetki

Kurtka softshell nie może być ani zbyt ciasna, ani za luźna. W razie potrzeby powinna zmieścić się pod nią jeszcze jedna warstwa odzieży ocieplającej, na przykład polar. Przylegające do ciała kurtki sprawdzą się jednak podczas intensywnej aktywności. Termoregulacja ciała przebiega sprawniej, gdy wszystkie warstwy odzieży termoaktywnej leżą bliżej siebie. Kurtka softshell powinna być jednak na tyle luźna, by materiał nie podwijał się, nie marszczył ani nie krępował ruchów.

  1. Oddychalność tkaniny softshell

Kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę to oddychalność tkaniny. Chociaż softshell ze swej definicji jest tkaniną oddychającą, to poszczególne modele mogą się pod tym kątem nieco różnić. Kurtki z membraną zapewniają lepszą izolację przed wiatrem i chłodem, ale gorszą termoregulację. Najlepszą oddychalność gwarantuje lekki softshell bez membrany.

  1. Izolacja termiczna kurtki typu softshell

Stopień izolacji termicznej zależy od gramatury materiału. Zwykle im grubsza jest tkanina, tym lepiej zabezpiecza przed chłodem. Jeśli zależy nam na ociepleniu, warto wybrać model z podszewką, na przykład polarową. Przy sportach wysiłkowych lepiej jednak sprawdzają się kurtki o mniejszym stopniu izolacji.

  1. Wykończenie i elementy dodatkowe

Na funkcjonalność męskiej kurtki softshell wpływają także elementy, takie jak wykończenie mankietów czy wywietrzniki pod pachami. Porządna kurtka powinna mieć ponadto gumkę ściągającą u dołu, zintegrowany kaptur oraz ocieplacze na nadgarstki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.