Muay thai, czyli tajski boks- Historia, zasady walki, efekty treningów, niezbędne akcesoria

Muay thai to sztuka walki, a ściślej pochodna boksu, która dla niektórych wydaje się wymagająca, a wręcz bezwzględna. Najlepsi zawodnicy mieszkają w Tajlandii, jednak i w kulturze europejskiej ten rodzaj sportu zyskał dużą popularność i rzeszę zwolenników. Muay thai nazywany jest potocznie ,,sztuką ośmiu kończyn”, ponieważ w przypadku tego rodzaju boksu ciosy zadaje się nie tylko pięściami, ale również łokciami, kolanami oraz z pomocą goleni. Co warto widzieć o tej dyscyplinie? Jakie są zalety jej uprawiania?

Historia tajskiego boksu- Muay thai

Muay thai to narodowy sport uprawiany w Tajlandii. Tamtejsi ludzie bardzo szczycą się nim i zachęcają do jego uprawiania również osoby innej narodowości. Jak wiadomo, Tajlandia cieszy się wielowiekową tradycją i stale ją pielęgnuje. Na początku XIII wieku sport ten uprawiany był przez zawodowych żołnierzy w celu poprawy swoich umiejętności oraz w celach obrony. Dawniej była to wręcz ulubiona dyscyplina królów, jednak wraz z upływem czasu, zainteresowały się nią również niższe warstwy społeczne. Zawody muay thai oglądane były przez tysiące ludzi. W poszczególnych częściach kraju organizowane były regularnie zawody, które ludność mogła oglądać i podziwiać zawodników. Oczywiście zwycięscy cieszyli się szacunkiem oraz wysoką pozycją społeczną. Od królów otrzymywali honorowe wyróżnienia. W dawnych czasach walczono bez żadnego zabezpieczenia oraz ochraniaczy. Zawodnicy wychodzili na ring w ubraniach do tego przeznaczonych, jednak ich kończyny nie były zabezpieczone. Wtedy też dozwolone były bolesne kopniaki w krocze oraz uderzenia głową. Jedynym zabezpieczeniem były szmaciane owijki na rękach, które nie chroniły dłoni w sposób prawidłowy.

Jak muay thai wygląda współcześnie?

W XX wieku nastąpiło wiele zmian dotyczących muay thai. Jedną z najważniejszych zmian było odrzucenie szmacianych owijek na rzecz specjalistycznych rękawic, które w sposób prawidłowy zabezpieczały dłonie. Zakazane zostały też kopniaki w krocze oraz uderzenia głową, które dawniej prowadził do poważnych powikłań medycznych. Zawodnicy zostali podzieleni również na kategorie wagowe, a ring zabezpieczony był specjalnymi linami. Dlaczego prawo zostało zaostrzone? Wiele teorii mówi o tym, że przyczyniła się do tego śmierć jednego z zawodników w Bangkoku, który umarł na ringu wskutek obrażeń.

Muay thai- Zasady walki oraz technika

Muay thai to sport typu full contact, czyli taki, gdzie ciosy zadawane są z maksymalną siłą. Sport ten zaliczany jest do walki w stójce. Pomimo wprowadzonych zmian i zmniejszenia drastyczności tego sportu, jest on uważany nadal za jeden z najbrutalniejszych sportów na świecie. Stosowane są tutaj kopnięcia oraz podcięcia wszystkimi kończynami. Możliwe jest na przykład złapanie głowy zawodnika i zadawanie mu serii kopnięć kolanem z bliska. Podczas prawdziwych zawodów muay thai zawodnicy mogą używać jedynie spodenek, ochraniacza na zęby, rękawic oraz opasek elastycznych na stopach. Dodatkowe zabezpieczenia możliwe są tylko w przypadku treningu. Zawodnicy uprawiający muay thai często równie zwalczą w klinczu. Co to oznacza? Chodzi tutaj o zakładanie sobie ramion za głowę i trzymanie za kark. Nie można dopuścić do opuszczenia głowy, gdyż przeciwnik z pewnością znokautuje kolanem.

Muay thai a rozwój tkanki mięśniowej

W przypadku tego sportu angażowane są wszystkie partie ciała. W grę wchodzą również te miejsca, które trudno wyrzeźbić na siłowni. Niezwykle szybko usuwana zostaje tkanka tłuszczowa, wskutek czego ukazują się mięśnie brzucha. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że odsłonięty jest cały korpus. Tego typu trening należy zaliczyć do treningu cardio. Warto zaznaczyć, że muay thai łączy w sobie również cechy treningu aerobowego. Sesja ćwiczeń trwa zazwyczaj 60-90 minut, a zawodnik stale jest w ruchu, dzięki czemu utrata kalorii jest wręcz natychmiastowa. Bardzo szybko rozbudowują się górne partie mięśniowe. Osoby, które zawodowo uprawiają muay thai, często przypominają atlas do anatomii dla studentów, ponieważ każda partia ciała jest idealnie wyrzeźbiona. Niestety bicepsy utrudniają walkę. Tutaj nie liczy się imponujący wygląd ciała, a refleks i szybkość.

Muay thai a efekty psychologiczne

Sport ten wywiera duży wpływ na psychikę człowieka. Uprawianie tajskiego boksu z pewnością wyrabia charakter oraz zwiększa poczucie pewności siebie. Trenowana jest wytrzymałość psychiczna oraz z pewnością wytrwałość w dążeniu do założonego sobie celu. Dzięki muay thai można uodpornić się na stres i uwolnić negatywne emocje, które kumulują się od dłuższego czasu.

Rękawice bokserskie
Kliknij i sprawdź ceny!

Kto powinien uprawiać muay thai?

Muay thai to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających sportów świata. Amatorzy muszą uzbroić się w cierpliwość oraz dużą determinację. W sporcie tym chodzi o budowanie nie tylko wytrzymałości fizycznej, ale również psychicznej i to może dla wielu osób stanowić duży problem. Warto od początku sumiennie trenować i polepszać swoją kondycję. Sport ten to idealne rozwiązanie dla osób lubiących szybkie reakcje oraz dynamiczne ruchy. To również świetna opcja dla tych, którzy chcą poprawić koordynację wzrokowo ruchową oraz wydolność oddechową.

Kto nie powinien uprawiać muay thai?

Sport ten ze względu na swoją specyfikę nie jest zalecany osobom:

  • Starszym,
  • dzieciom,
  • zmagającym się z chorobami układu krążenia,
  • z chorobami serca,
  • z kruchymi kości,
  • z niską krzepliwością krwi.

Jak zacząć uprawiać muay thai?

Na samym początku należy przede wszystkim poszukać dobrej szkoły, w której odbywało się będą treningi. Warto zorientować się w osiągnięciach poszczególnych trenerów. Oczywiście konieczny jest również zapas czasu, ponieważ treningi tego typu trwają zazwyczaj do 1,5 godziny. Na szkoleniu poznawane są techniki, które dokładnie się szkoli i udoskonala. Warto również zakupić niezbędne akcesoria, czyli:

  • Ochraniacze na piszczele (cena 30-60 zł),
  • ochraniacza na zęby (10-30 zł),
  • rękawic do boksu tajskiego (100-200 zł),
  • opasek do rękawic (10-30 zł).

Warto zakupić również koszulkę, która w żaden sposób nie wchłania potu. Tajski boks zwany jako muay thai wyciska ostatnią kroplę potu nieważne, czy jest się początkującym, czy też zaprawionym weteranem. Koszulki wykonane z bawełny wchłaniają pot i stają się ciężkie.

Czy muay thai jest bezpieczny?

Specyfika tego sportu wskazuje na to, że jest to sport męczący i często niebezpieczny. W zależności od tego, jak poważnie pochodzi się do muay thai, często może być to sport niebezpieczny. Wszystko zależy od wymagań trenera, rodzaju szkół oraz sprawności przeciwników. Trudności mogą mieć zwłaszcza kobiety. Ten sport uczy przede wszystkim twardego podejścia do życia oraz zmienia światopogląd. Muay thai w łagodnej formie można traktować jako trening samoobrony, na który decyduje się coraz więcej osób. Zyskanie siły, poprawa metabolizmu oraz wzmocnienie psychiczne to tylko jedne z nielicznych zalet, jakie można przypisać muay thai. Należy jednak zaznaczyć, że jest to sport dla wytrwałych i zdecydowanych osób, ponieważ strach nie jest tutaj mile widziany.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.