Odtwarzacze muzyki dla sportowców

Każda osoba, która choć raz ćwiczyła w rytmie ulubionej muzyki, powie, że to znacznie poprawia efektywność treningu oraz sprawia, że jest on przyjemniejszy. Dostajemy dodatkowego „kopa” i możemy biec szybciej, jechać dalej, więcej wycisnąć na ławeczce. Z tego powodu odtwarzacz muzyki jest nieodzownym elementem wyprawy na siłownię. Ostatnio prezentowaliśmy zestawienie najlepszych słuchawek dla sportowców, jednak co z odtwarzaczami? Każda „empetrójka” sprawdzi się jak sprzęt dla sportowca? Na co zwrócić uwagę wybierając odtwarzacz muzyki dla osoby aktywnej? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego! Miłej lektury.

Od nucenia do…

Odtwarzacz muzyki przebył niezwykle długą drogę. Odtwarzacze kasetowe, czyli Walkmany, zastąpione w późniejszym czasie przez odtwarzacze płyt CD (discmany) już od lat są w lamusie. Legendy mówią, że są jeszcze ludzie korzystający z takiego sprzętu, ale my ich nigdy nie widzieliśmy. W dobie galopujących nowych technologii producenci elektroniki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i tworzą urządzenia o bardzo wąskim spektrum odbiorców- na przykład odtwarzacze muzyki dedykowane osobom aktywnym.

Odtwarzacz MP3

Ich głównym celem, życiową misją i najważniejszym zadaniem jest odtwarzanie muzyki. Dlatego ten sprzęt powinien obsługiwać, takie formaty jak:

 • WMA;
 • MP3;
 • WAV;
 • ACC.

Najnowsze odtwarzacze MP3 są niewielkich rozmiarów oraz jeszcze mniejszej wagi. Ich olbrzymią przewagą nad smart fonami jest solidna bateria, pozwalająca na słuchanie muzyki przez długie godziny.

Bardzo dobrym odtwarzaczem z pewnością jest SanDisk Clip Sport MP3. Jedno ładowanie baterii „do pełna”  pozwala 25 godziną prace tego urządzenia! Ponadto 16 GB wbudowanej pamięci pozwala na skomponowanie naprawdę obszernej play listy, a jeżeli uważasz, ze to za mało- nic prostszego! Możesz powiększyć zasobność tego odtwarzacza dokupując kartę pamięci.

Jeżeli wasz budżet nie jest zbyt duży i nie zależy Wam zbytnio na łączności bezprzewodowej- ten model z pewnością okaże się dobrym wyborem.

Odtwarzacz MP4

Odtwarzacze MP4, w przeciwieństwie do odtwarzaczy MP3, mogą służyć użytkownikom nie tylko do słuchania muzyki. Zdjęcia, filmy czy teledyski wyświetlana na niedużym ekranie są, naszym zdaniem niewielkim plusem. W czasie treningów raczej nie można poświęcić zbyt wiele czasu na rozkoszowanie się nie tylko muzyką ale i obrazem. Bardziej sprawdzi się on, na przykład w długiej podróży niż na siłowni. Spotkaliśmy się z niezwykle dziwną sytuacją gdy odtwarzacz MP4 nie obsługiwał formatu MP4- zalecamy więc sprawdzenie tego (upewnienie się) jeszcze przed zakupem.

Odtwarzacze MP4 powinny obsługiwać podstawowe formaty audio, identyczne jak w przypadku „empetrójek”, a ponadto formaty wideo. Dobre urządzenie MP4 powinno również mieć łączność Bluetooth. Polecamy też odtwarzacze wyposażone w akcelerometr, pozwalający monitorować wszystkie podstawowe parametry treningu. Dzięki niemu sprawdzimy:

 • Przebyty dystans;
 • Ilość wykonanych kroków;
 • Ilość spalonych kalorii;

Wyświetlacz odtwarzacza MP4 powinien być dość duży (2,5-5 cali). Przede wszystkim jednak, jeżeli użytkownikowi zależy na jakości obrazu, powinien mieć wysoką rozdzielczość oraz dużą ilość wyświetlanych kolorów.

Warto zwrócić uwagę, czy dany model ma oznaczenie IP67, czyli jest odporny na zachlapania. Ponadto czas pracy na naładowanej baterii powinien oscylować w granicach 20 godzin, oczywiście jeżeli mówimy o słuchaniu muzyki.

Naszym typem jest model Apple iPod Nano. To wspaniale smukły odtwarzacz, o grubości 5,4 mm. Doskonale sprawdzi się ona zarówno w czasie zajęć fitness, jak i biegania. Urządzenie wyposażone zostało w ergonomiczne przyciski, pozwalające szybko zmieniać utwory, odtwarzać i wstrzymywać je oraz dostosowywać głośność do swych indywidualnych preferencji. Solidna, wykonana z aluminium obudowa sprawia, że odtwarzacz jest wysoce wytrzymały, ale również rewelacyjnie się prezentuje. Co ważne, ten gadżet wyposażono też we wbudowaną pamięć 16 GB oraz łączność Bluetooth. W tej MP4-ce znajdziemy również akcelerometr! Jeśli to wszystko to Twoim zdaniem mało, mamy coś jeszcze. Możliwość zainstalowania dedykowanych  aplikacji dla aktywnych, takich jak Endomondo. Jedno ładowanie baterii pozwala na pracę do 24 godzin, jeżeli mówimy o odtwarzaniu plików audio. Czas pracy przy odtwarzaniu plików wideo spada do pięciu godzin. Apple iPod Nano jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych.

Odtwarzacze hybrydowe

W naszej opinii jest to zdecydowanie najbardziej rozwojowa grupa sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia dla osób aktywnych. Na myśl od razu przychodzą 2 połączenia:

 • Odtwarzacz muzyczny + sportowy zegarek;
 • Odtwarzacz muzyczny + sportowe słuchawki.

Powyższe kombinacje to póki co przyszłość, choć już teraz niektórzy wiodący producenci rozpoczęli ekspansję w tym dziewiczym kierunku. Trzeba przyznać, że efekty ich pracy są naprawdę obiecujące.

I tutaj również mamy dla Was przykłady. Zegarek sportowy TomTom Spark wyposażony został we wbudowany odtwarzacz muzyczny. Posiada chyba wszystko, co jest potrzebne, aby cieszyć się aktywnością fizyczną. Pomiar pulsu wprost z nadgarstka, rewelacyjnie dokładny GPS, funkcję multisport, wysokiej jakości odtwarzacz MP3 oraz pomiar aktywności dobowej. Brakuje  tylko powiadomień z telefonu. Czepliwi skomentują też wygląd i kilka drobnych detali TomToma. Musimy jednak przyznać, że stosunek jakości do ceny jest obłędny.

Innym naszym typem jest Sony NWZ-WS613. To odtwarzacz dla entuzjastów sportu wbudowany w słuchawki. Choć jeszcze sporo brakuje mu do ideału, to ten odtwarzacz jest naprawdę bardzo ciekawym gadżetem i unikalnym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Uwaga! Sprawdzi się też na basenie!

odtwarzacz

Największy wybór odtwarzaczy muzyki
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Dodatkowe funkcje

Odtwarzacze muzyki dostępne na rynku są już niemal tak zaawansowane technicznie jak smartfony. Niektóre modele oferują również:

 • radio FM,
 • transmiter FM,
 • budzik,
 • pendrive,
 • aktualny czas,
 • stoper,
 • dyktafon,
 • wbudowany moduł WiFi,
 • opcję nagrywania filmów,
 • opcję robienia zdjęć,
 • nawigację GPS.

Czy naprawdę warto kupić odtwarzacz muzyczny?

Jeśli nie przeszkadzają Ci gabaryty smartfona, czy tez krótki czas pracy na baterii- to nie, zakup odtwarzacza nie jest potrzebny czy konieczny. Niektórzy użytkownicy mówią jednak, że dźwięk jest lepszy na dedykowanym temu urządzeniach. Ponadto znacznie dłuższy czas pracy oraz brak facebooka czy bez przerwy przychodzących smsów, pozwala na pełne poświęcenie się treningowi.

Ćwiczenie z ulubioną muzyką płynącą ze słuchawek jest zawsze przyjemniejsze. Ponadto może wpłynąć pozytywnie na nasze osiągi, zwiększając wytrzymałość czy siłę. W końcu gdy leci nasza ulubiona piosenka, nie skupiamy się na bólu i tym, że „nie dam rady”. Dostajemy dawkę pozytywnej energii wprost do naszego mózgu i wszystko staje się możliwe. Dobry odtwarzacz muzyki o długim czasie działania, a czasami kilku dodatkowych opcjach, pozwoli nam lepiej i przyjemniej spożytkować czas spędzony na siłowni, joggingu czy rowerze.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.