Odżywki białkowo-węglowodanowe czyli gainery

Śmiało można powiedzieć, że odpowiednia suplementacja jest absolutnie niezbędnym elementem żywienia każdego sportowca. W dzisiejszych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie osoby zajmujące się „na poważnie” jakąś dyscypliną sportową i zarazem nie stosujące odpowiednio dopasowanej (do indywidualnych potrzeb i planów treningowych) suplementacji. Dzisiejszy artykuł poświęciliśmy odżywkom, z naciskiem na odżywki węglowodanowo-białkowe czyli tak zwane „gainery”. Zapraszamy do lektury!

Rozwój przemysłu suplementów

Niemalże codziennie na rynku pojawiają się nowe firmy z „rewelacyjnymi” produktami. Obiecują, a wręcz gwarantują, nam osiągniecie niesamowitych, spektakularnych wyników w zadziwiająco krótkim czasie. Osoby,  nie posiadające nawet podstawowej wiedzy na temat suplementacji, mogą (bardzo łatwo) zgubić się w gąszczu kolorowych, pięknych i bardzo kuszących reklam.

Czym są odżywki?

Odżywki, w powszechnym rozumieniu, to nic innego jak zamienniki żywności. Głównie w ich skład wchodzą składniki pokarmowe, czyli: białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i minerały.

Suplementy diety mogą być skoncentrowaną kompozycją wszystkich składników pokarmowych w proporcjach bardzo zbliżonych do tych występujących w naturalnym pożywieniu. Mogą również być nastawione na jeden konkretny składnik, na przykład białko lub węglowodan.

Podział odżywek

Ze względu na przewagę danej grupy składników odżywczych, suplementy możemy podzielić na kilka różnych kategorii. Są to odżywki:

  • Wysokobiałkowe,
  • węglowodanowo-białkowe, nazywane powszechnie „gainerami”,

oraz

  • węglowodanowe, czyli inaczej odżywki „carbo”.

Stosowanie odżywek

Wszystkie wyżej wymienione typy odżywek stosuje się w celu uzupełnienia naszej diety w wybrane składniki pokarmowe. W wielu przypadkach, zwłaszcza u sportowców, dostarczenie wymaganej ilości składników odżywczych z pokarmu jest trudne, a często wręcz niemożliwe (im większa masa mięśniowa, tym trudniejsze jest to zadanie).

Właśnie w takich przypadkach sportowcy najczęściej sięgają po (odpowiedni dla ich potrzeb żywieniowych) rodzaj odżywek. Dzięki nim z łatwością zostają uzupełnione braki w diecie.

Odżywki węglowodanowo-białkowe, czyli „gainery”

Zacznijmy od początku:

Spalanie składników energetycznych pozwala pozyskać energię użyteczną. Ta energia jest elementarnym symulatorem syntezy białek. Budowa białek, z kolei jest podstawą adaptacji wysiłkowej.

Aby odpowiednio uzupełnić dietę, sportowiec powinien wybierać suplementy energetyczno-białkowe. Te odżywki powinny być zbalansowane w taki sposób, aby proporcje białka w stosunku do tłuszczów i węglowodanów (składników energetycznych) gwarantowały optymalną szybkość jego syntezy.

odżywki

Największy wybór odżywek
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Skład odżywek typu „gainer”

Najczęściej w takich odżywkach stosunek białka do składników energetycznych wynosi jeden do czterech (lub do trzech). Zawartość białka w suplementach węglowodanowo-białkowych zawiera się między 10 a 60%.

Takie proporcje tych 2 podstawowych składników pokarmowych w diecie pozwala na najlepsze (maksymalne) wykorzystanie białka w celu budowy masy mięśniowej.

Zastosowanie „gainerów”

Odżywki węglowodanowo-białkowe wykorzystywane są najczęściej w przypadku, gdy sportowiec chce spowodować duży przyrost masy ciała (np., w kulturystyce). Oczywiście, ze względu na zbilansowany i kompleksowy skład (w którym, pomijając białko i składniki energetyczne, zawarte są też witaminy i elektrolity) „gainery” są też często stosowane w celu uzupełnienia diety podstawowej sportowców zajmujących się różnymi dyscyplinami sportowymi.

Współcześnie odżywki węglowodanowo-białkowe wzbogacane są różnymi kompleksami mikroskładników- pełnią one rolę aktywatorów przemiany materii, Może to być

  • olej MCT,
  • ALA,
  • Sterole roślinne,
  • Kreatyna,
  • Tauryna.

Te składniki znacząco wpływają na wartość energetyczną suplementu oraz przyspieszają metabolizm. Równocześnie dzięki nim zmniejsza się niebezpieczeństwo gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Właśnie na takie odżywki powinny zdecydować się osoby bardzo szczupłe, mające szybki metabolizm.

Spośród ogromu odżywek dostępnych na polskim rynku należy uważnie wybrać takie, które będą odpowiadać naszemu planowi treningowemu i potrzebom organizmu. Ostrożnie i z rezerwą trzeba podchodzić do wszelakich „cud produktów” ponieważ mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przy wyborze zawsze czytaj etykiety i sprawdzaj proporcje. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie. Odpowiednio dobrane odżywki, używane rozważnie przyniosą rewelacyjne efekty!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.