Jakie płetwy do pływania kupić?

W sklepach jest mnóstwo płetw do pływania. Nie znaczy to, że wszystkie są dobre. Dlatego zanim wybierzemy się na zakupy, warto sprawdzić czym różni się od siebie sprzęt. Trzeba też określić w jakim celu będzie stosowany (np. do nurkowania).

Płetwy są niewątpliwie koniecznym sprzętem w przypadku nurków. Wiele osób korzysta z nich jednak też podczas zwykłego, rekreacyjnego pływania. Opinie są różne – niektórzy uważają, że po prostu wygodniej im się w nich pływa, inni, że szybciej itp. Jedno jest pewne – podczas rekreacyjnego pływania w płetwach, nasze mięśnie męczą się znacznie, znacznie mniej.

Płetwy kaloszowe

Płetwy dzielimy przede wszystkim na dwa rodzaje: kaloszowe oraz piaskowe.

Płetwy kaloszowe mają specjalnie wykonany z gumy but, który zakrywa naszą piętę. Kupując je musimy pamiętać, by były jak najlepiej dopasowane do naszej stopy (gumowy but zakładamy na bose nogi). Aby sprawdzić, czy dobrze dobraliśmy sprzęt po nałożeni trzeba kopnąć nogą do przodu i zobaczyć czy nie jest zbyt luźny. Jeśli będzie należy wybrać inny rozmiar – źle dopasowane płetwy mogą nie tylko obcierać stopę, ale i spaść podczas pływania. Specjaliści radzą, że jeśli żaden z rozmiarów nie jest dla nas idealny, to lepiej wziąć minimalnie mniejszy, niż większy. Nie powinno to być zbyt problematyczne, bowiem z czasem płetwa może się lekko rozciągnąć i dopasować do naszej stopy. Nie może to być jednak zbyt mały rozmiar, bo ograniczy krążenie krwi w stopie. Problemem jest fakt, że mimo, iż płetwy mają takie rozmiary jak buty, to nie wiedząc czemu – produkuje się jedynie co drugi numer.

Płetwy paskowe

Kolejnym rodzajem płetw są płetwy piaskowe. Korzystają z nich nurkowie. Zanim je wybierzemy powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w buty do nurkowania. Rozmiar płetwy wybieramy bowiem zakładając ją na te właśnie obuwie. Specjalny but powinien bez problemu wchodzić do kalosza, nie może też zbyt mocno wystawać za płetwę. Stopa powinna być odpowiednio zabezpieczona w osi płetwy, dzięki temu nie będzie się przemieszczać i. Plusem tych płetw jest to, że nie powodują one z reguły otarć i nie utrudniają pływania. Niestety produkuje się je tylko w czterech rozmiarach: S, M, L oraz XL.

Płetwy paskowe dzielą się zaś na płetwy klasyczne i jet fin. Te pierwsze zbudowane są z pióra (czyli części głównej napędowej – od pióra zależy jak dużo siły musimy włożyć, by móc płynąć do przodu). Na stopnie nie ma żadnych dodatków, dlatego są one bardzo dobre dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pływaniem.  Jeśli chodzi o jet fin, to charakteryzują się przede wszystkim tym, że są krótsze od klasycznych płetw i przeznaczone do nurkowania technicznego. Z takiego sprzętu korzystają nurkowie posiadający świetną technikę pływania i odpowiednią siłę nóg.

jakie płetwy do pływania kupić?
Płetwy do pływania

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak kupić płetwy – na co zwrócić uwagę?

Kupując płetwy musimy określić czy są nam potrzebne długie czy tradycyjne, o tradycyjnej długości. Długie są dużo bardziej zwrotne. Można też nimi dużo łatwiej manewrować. Minusem długich płetw jest jednak to, że wkładając tyle samo siły osiągamy mniejszą prędkość niż w przypadku sprzętu o standardowej długości.

Warto też zwrócić uwagę na twardość płetw. Im twardsze – tym szybciej można płynąć. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki sprzęt wymaga od pływającego znacznie większej pracy mięśni. Dlatego powinny z nich korzystać osoby o lepszej kondycji (inaczej szybko się zmęczą). Specjaliści doradzają płetwy twarde głównie dobrze zbudowanym mężczyznom, którzy zajmują się pływaniem. Osoby, które są mniej zaawansowanymi nurkami mogą mieć problemy z szybkim zmęczeniem i pojawiającymi się czasami skurczami nóg. Dlatego osoby, które nie pływają od lat i nie mają odpowiednich zasobów siły powinny wybierać płetwy bardziej miękkie, gdyż po prostu będzie im łatwiej. Nie mogą być jednak zbyt miękkie, bowiem wówczas może być ciężko pokonać prąd wodny. Kobietom zaleca się zazwyczaj płetwy średnio twarde.

Dlatego kupując płetwy musimy wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujemy od sprzętu i gdzie będziemy z niego korzystać. Gdy planujemy efektywniejsze czy szybsze pływanie na basenie – spokojnie możemy kupić płetwy kaloszowe, jeśli zaś chcemy pływać na otwartych wodach, to powinniśmy wybrać płetwy paskowe.

Jakie płetwy dla dzieci?

Plusem płetwy przeznaczonych dla najmłodszych jest to, że z reguły są one regulowane. Dzięki temu nie tylko łatwiej dopasować je do stopy potomka, ale może on z nich korzystać znacznie dłużej. Kolejnym atutem jest fakt, że taki sprzęt można dopasować i do bosej stopy i do nurkowych butów. Dlatego najmłodsi mają szansę skorzystać ze swoich płetw nie tylko na basenie, ale i otwartych wodach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.