Jak pozbyć się rozstępów – zabiegi i domowa pielęgnacja

Wiele kobiet, każdego dnia zastanawia się jak pozbyć się rozstępów po ciąży czy zbyt szybkim odchudzaniu. Te brzydkie zmiany skórne umniejszają im urody i atrakcyjności. Ich likwidacja jest trudna, ale nie niemożliwa.

Rozstępy to nieestetyczne, równoległe pasma pojawiające się na skórze kobiety. Linie te mają inny kolor i fakturę niż zwykła skóra. Zazwyczaj przybierają barwę jasnoróżową, czasem purpurową. W dotyku przypominają lekki grzbiet bądź wgniecenie. W krytycznym stanie powodują swędzenie, a nawet ból. Brzydkie rozstępy dotyczą przede wszystkim kobiet w trakcie lub po ciąży. Ich lokalizacja jest różna – od ud, pośladków po brzuch. Zmiany skórne mogą się również pojawić u osób, które w krótkim czasie zrzuciły nadprogramowe kilogramy. Czasem, występują u dorastających nastolatków. Rozstępy nie są niebezpieczne. W połączeniu z dobrą dietą i aktywnością fizyczną są możliwe do zlikwidowania.

Co to są rozstępy?

Rozstępy są wynikiem rozciągania skóry i wzrostu poziomu kortyzonu. Kortyzon jest hormonem naturalnie wytwarzanym przez nadnercza. Jednak posiadanie zbyt dużej ilości tego hormonu może sprawić, że skóra straci swoją naturalną elastyczność. Pojawiają się w pewnych okolicznościach życiowych kobiety.

  • Po pierwsze, wiele kobiet doświadcza rozstępów w czasie ciąży, ponieważ skóra rozciąga się na wiele sposobów, aby zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka. To ciągłe szarpanie i rozciąganie może powodować rozstępy.
  • Po drugie, rozstępy pojawiają się, gdy kobieta gwałtownie straci na wadzę. Co więcej, szybki wzrost również może pozytywnie wpływać na ich pojawienie.
  • Po trzecie, wszelkiego rodzaju kremy i balsamy zawierające kortykosteroidy mogą powodować rozstępy, zmniejszając zdolność skóry do rozciągania.
  • Po czwarte, Zespół Cushinga, Marfana i Ehlersa-Danlosa i inne zaburzenia gruczołów nadnerczy mogą powodować rozstępy poprzez zwiększenie ilości kortyzonu w organizmie.

Jak pozbyć się rozstępów – zabiegi

Rozstępy często zanikają wraz z upływem czasu. Jednak, kobiety jako istoty dbające o siebie w całej okazałości, nie chcą czekać. Nie bez przyczyny, kosmetolodzy i dermatolodzy tworzą nowe metody usuwania rozstępów. Ich priorytetem jest zadowolenie klienta i doszczętne zlikwidowanie nieestetycznego problemu skórnego. Warto pamiętać, że niektóre zabiegi nie gwarantują 100 % skuteczności, ale zawsze można spróbować. Obecnie na rynku kosmetologicznym dostępne są następujące zabiegi poprawiające wygląd skóry:

  • Kremy korygujące z dużą zawartością kolagenu oraz włóknistego białka, które pomagają nadać skórze elastyczność. Najlepiej używać takiego kremu na samej powierzchni rozstępów, które są czerwone lub różowe. Co ważne, ten krem może powodować podrażnienie skóry, związku z czym kobiety w ciąży powinny wybrać inną maść, np. tretinową.
  • Terapia laserowa pobudzająca rozwój kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Najlepiej jest stosować tę terapię na świeżych rozstępach. Osoby ciemnoskóre mogą doznać przebarwienia skóry.
  • Frakcyjna fototermoliza, której procedura przypomina pulsacyjną terapię laserową. Działa jednak poprzez nakierowanie na mniejsze obszary skóry, powodując mniejsze uszkodzenia skóry.
  • Mikrodermabrazja, która polega na polerowaniu skóry drobnymi kryształkami, aby odkryć nową skórę, która znajduje się pod elastycznymi rozstępami. Mikrodermabrazja może poprawić wygląd starszych rozstępów.

Procedury medyczne i leki na receptę nie gwarantują leczenia rozstępów i mogą być bardzo kosztowne. Dlatego też należy brać pod uwagę najgorszy scenariusz.

Jak pozbyć się rozstępów – domowa pielęgnacja

A jak pozbyć się rozstępów przy pomocy domowej pielęgnacji? To nic trudnego, wystarczy tylko skompletowanie odpowiednich preparatów i składników o właściwościach regenerujących. Prócz preparatów kosmetycznych i profesjonalnych zabiegów, w likwidacji rozstępów ważna jest dieta i odpowiednia suplementacja.

Witamina A

Witamina A jest określana jako retinoid. Retinoidy sprawiają, że skóra wydaje się bardziej gładka i młodzieńcza. Są one stosowane w wielu kremach kosmetycznych dostępnych bez recepty. Samo stosowanie miejscowego ekstraktu z witaminy A lub przyjmowanie doustnie witaminy A może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia i ogólnego wyglądu skóry. Dieta bogata w niektóre pokarmy, takie jak marchewki i słodkie ziemniaki, może również pomóc w zwiększeniu poziomu witaminy A.

Cukier

Niektórzy ludzie traktują cukier jako homeopatyczną metodę mikrodermabrazji. Mikrodermabrazja wykonywana przez dermatologa jest jedną z niewielu klinicznie sprawdzonych metod rozjaśniania rozstępów. Więc ten środek domowy wydaje się warty wypróbowania. Tarcie peelingiem cukrowym na skórze złuszcza nieestetyczny efekt skórny.

Jak zrobić peeling?

Należy wymieszać jeden kubek cukru z 1/4 szklanki środka zmiękczającego, np. Olejem migdałowym lub olejem kokosowym. Następnie należy dokładnie zamieszać do konsystencji mokrego piasku i dodać trochę soku z cytryny. Tak przygotowany peeling powinno się wcierać w ciało przynajmniej kilka razy w tygodniu i dokładnie spłukać pod prysznicem.

Aloes

Chociaż niewiele dowodów klinicznych istnieje na zdrowotne właściwości aloesu, jest on bardzo często wykorzystywany. Czysty aloes jest zarówno naturalnym środkiem leczniczym, jak i środkiem zmiękczającym skórę. Dlatego też, czysty aloes można śmiało zastosować w warunkach domowych podczas codziennej pielęgnacji.

Artykuły do pielęgnacji przeciwdziałające rozstępom
Kliknij i sprawdź ceny!

Kwas hialuronowy

Kolagen to białko w skórze, które pozwala jej zachować formę i wyglądać zdrowo. Wraz z wiekiem ilość kolagenu zmniejsza się.  Produkcja kolagenu może być stymulowana kwasem hialuronowym, ekstraktem dostępnym w sklepach ze zdrową żywnością i online. Kwas hialuronowy może być wchłaniany przez spożywanie dostępnej w handlu kapsułki lub ekstraktu.

Olej kokosowy

Rozstępy to blizny, które powstają w wyniku uszkodzenia skóry. Olej kokosowy może szybko pomóc uzdrowić wygląd skóry. Olej kokosowy został przebadany ze względu na właściwości lecznicze i okazało się, że skraca czas potrzebny do gojenia się ran skóry. Codzienne stosowanie olejku kokosowego z pierwszego tłoczenia na rozstępy każdego dnia może rozjaśnić nieładne zmiany skórne.

Po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami pielęgnacyjnymi, na pewno będzie prościej uporać się z rozstępami na brzuchu, udach czy pośladkach. Odwieczny dylemat “jak pozbyć się rozstępów” pójdzie nie w pamięć, a jakość skóry na pewno się poprawi.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.