Rodzaje nart

Wybór odpowiednich nart nie jest łatwy. Należy szczerze ocenić swoje umiejętności i zwrócić uwagę na preferowany styl jazdy. Aby móc pokazać pełnię swoich umiejętności na stoku, niezbędne są dobrze dobrane narty. W innym przypadku deski, zamiast pomagać, będą utrudniać nam jazdę, co pozbawi nas lwiej części zabawy. Jakie są rodzaje nart? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego!

Typy nart

Wybierając odpowiednie narty, musisz zadać sobie najważniejsze pytanie pytanie: do jakiego stylu jazdy będą one używane?  Przeanalizuj własne umiejętności i potrzeby. Sklepy oferują bardzo bogaty wybór nart. Możesz wybrać między kilkunastoma rodzajami desek carvingowych, a każda z nich będzie lepiej sprawdzać się w innych warunkach.

Warto zwrócić uwagę, że różne marki używają odmiennej nomenklatury w odniesieniu do nart przeznaczonych na porównywalne trasy. Pewnym jest, że producenci wychodzą naprzeciw potrzebom narciarzy. Cały czas narty wzbogacane są o innowacyjne technologie, a to wszystko po to aby stworzyć deski uniwersalne, które sprawdzą się w każdym terenie i warunkach. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział nart:

Frontside

Są to typowe narty na stoki. Ich promień skrętu mieści się w granicy od 14 do 28 metrów. Mogą być przeznaczone do jazdy po przygotowanych trasach, lub mogą to być tak zwane 50:50. Te ostatnie umożliwiają przyjemną jazdę po stoku o różnym stopniu przygotowania- świeżym śnieżnym puchu czy ubitym ratrakami śniegu. Właśnie ten rodzaj nart polecany jest na polskie stoki, tak dla zawodowców jak i osób początkujących (oczywiście występują różne modele nart 50:50).

Allmountain

To narty przeznaczone do jazdy na dobrze przygotowanych stokach oraz poza nimi. Nie straszny im głęboki śnieg ani muldy. Narciarz decydujący się na zakup desek typu Allmountain powinien mieć już pewne umiejętności i doświadczenie. Są to jedne z bardziej uniwersalnych desek, przeznaczone dla osób średnio, i zaawansowanych.

Freeride

Taką nazwę noszą narty do jazdy w wysokich partiach gór. Dziewiczy puchu śnieżny, nietknięty ludzką stopą to dla nich pestka! Można nimi wykonywać gigantowi, bardzo długie skręty. Te narty przeznaczone są dla ekspertów.

Do ekstremalnej jazdy po dzikich stokach zostały stworzone specjalne linie nart o nazwie Big Mountain.

narty

Największy wybór nart
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Skitour (Touring/Backcountry)

Ten typ nart przeznaczony jest do uprawiania turystyki górskiej. Narty skitour ułatwiają każdy element tej aktywności- od marszu w wysokim śniegu, przez wspinaczkę z nartami, aż po zjazdy po ośnieżonych stokach. Ich głównymi cechami są

  • niewielka waga- może ledwie przekroczyć pół kilograma,
  • stosunkowo duży promień skrętu- do 20 metrów,
  • niezbyt głębokie taliowanie.

Te narty przeznaczone są dla narciarzy z dużym doświadczeniem.

Freestyle

Można powiedzieć, że te narty freestyle podobne są freeride. Mają zdecydowanie bardziej „potężną” budowę. Ich głównym przeznaczeniem są triki, akrobacje i jazda w skipaarkach po muldach, rurach, rampach, skoczniach itd. Ich cechą charakterystyczną jest zawinięcie i na noskach i piętkach oraz duża szerokość w talii. Narty Freestyle przeznaczone są dla narciarzy z dużym doświadczeniem i umiejętnościami.

Race

Pod tą nazwą kryją się narty do szybkiej jazdy, zarówno w stylu slalomu jak i slalomu gigant. Najszybsze, o największym promieniu skrętu (18-28m) stworzone są do jazdy po bardzo dobrze przygotowanych stokach. Narty slalomowe, o niewielkim promieniu skrętu (10-16m) pozwalają na agresywną jazdę z szybkimi, krótkimi skrętami. Narciarz decydując się na zakup nart race musi mieć dużą wiedzę i doświadczenie- osoby średniozaawansowane mogą sobie nie poradzić.

Fun

Narty fun to śmiesznie wyglądające, króciutkie narty o stosunkowo niewielkim promieniu skrętu (około 9-10 metrów). Są one stworzone do szybkiej jazdy bez kijków.

Kiedy trzeba zmienić narty?

Odpowiednio dobrane narty znacznie podwyższa komfort jazdy, pozwolą czerpać więcej przyjemności z szusowania po stoku i, oczywiście w pełni pokazać umiejętności jazdy! Zły model narzuci własne ograniczenia techniczne- utrudni skręty, narty będą ześlizgiwać się w nieodpowiednich momentach. To wszystko może też zwiększyć ryzyko kontuzji i zahamować rozwój narciarskich umiejętności.

Niestety nie ma nart, których zakup gwarantuje dobre użytkowanie przez wiele lat. Mniej więcej po 60 dniach jazdy narty tracą niektóre swoje najlepsze właściwości.

Wraz ze wzrostem umiejętności należy rozważyć zakup nowych nart.

Znając typy nart wiesz już jak ważny jest ich odpowiedni dobór. Każdy rodzaj pomoże Ci wydobyć określoną cechę czy technikę jazdy. Jeśli lubisz ducha rywalizacji- narty race są stworzone dla Ciebie, jeśli jednak wolisz akrobacje- zdecyduj się na Freestyle. Wybór nart jest bardzo szeroki i co roku dochodzą nowe, ulepszone modele. Warto poświęcić dłuższa chwilę aby wybór nart był trafionym zakupem i pozwolił cieszyć się jazda przez długie sezony.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.