Jaki rower treningowy kupić do domu?

Domowa siłownia jest świetnym rozwiązaniem dla osób które nie chcą, lub z różnych powodów nie mogą uczęszczać na siłownię. Pisaliśmy już o wyborze bieżni czy ławeczki do ćwiczeń, dziś chcemy zając się rowerami treningowymi. Jaki model kupić, aby nie żałować? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć o rowerach treningowych do domu. Miłej lektury.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Rowery treningowe można rozpatrywać pod różnymi katami, biorąc pod uwagę różne ich cechy. Najpopularniejszy podział rowerów dotyczy pozycji, w jakiej znajduje się osoba ćwicząca podczas treningów. Rozróżniamy więc rowery:

  • pionowe,
  • poziome,
  • spinningowe.

Rowery pionowe

Jak sugeruje sama nazwa, osoby ćwicząca na typie rowerów znajdują się w pozycji pionowej- oznacza to że są wyprostowane lub minimalnie pochylone do przodu. Odpowiada to mniej więcej jeździe na rowerze miejskim lub też trekkingowym.

Tego rodzaju roweru treningowego nie jest polecany osobom, mającym problemy z kręgosłupem. Jazda na pionowym typie rowerów znacznie obciąża plecy. Te urządzenia są za to doskonałe dla osób mierzących się z problemami kardiologicznymi i całego układu krążenia. Regularne trening na pionowych rowerach treningowych rewelacyjnie wpływają na wydolność płuc oraz na rozwinięcie mięśni pośladków, ud i podudzi.

Rowery poziome

Na tych rowerach osoby ćwiczące przyjmują pozycję leżącą. Siedzenie ma specjalnie profilowane oparcie, pedały zaś są mocno wysunięte do przodu. Ćwiczenia w takiej pozycji nie obciążają kręgosłupa, za to pozwalają na lepszą aktywację mięśni brzucha.

Na poziomych rowerach treningowych mogą bez obaw ćwiczyć osoby mierzące się z bólami pleców czy osoby otyłe. Taki sprzęt w domu pomoże zawodowym kierowcom, którzy spędzają długie godziny za kółkiem lub innych osób wykonujących prace biurowe- dla każdego kto prowadzi siedzący tryb życia.

Rowery spinningowe

Jest to „najmłodszy” typ roweru treningowego. Rowery spinningowe zostały wymyślone i skonstruowane stosunkowo niedawno, jednak szybko zyskały popularność. Ten model służy do bardzo forsownych, intensywnych ćwiczeń. Osoba ćwicząca na takim sprzęcie przyjmuje pozycję rowerzystów wyczynowych- bardzo mocno pochyloną. Rowery spinningowe są wyposażone w łańcuch jak normalne, niestacjonarne rowery.

Ten rodzaj urządzeń sportowych skierowany jest do osób zajmujących się wyczynowo kolarstwem. Pomagają utrzymać, tak zawodnikom, jak i amatorom wysoką kondycję w okresach, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają (lub wręcz uniemożliwiają) jeździe na świeżym powietrzu.

Inny podział

Inny podział rowerów treningowych opiera się na zastosowanych mechanizmach oporu wytwarzanego na potrzebę ćwiczeń. Innymi słowy chodzi o sposób hamowania koła zamachowego. Na rynku z łatwością znajdziemy rowery treningowe:

  • mechaniczne
  • magnetyczne
  • elektromagnetyczne

Rowery mechaniczne

System mechaniczny jest absolutnie najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem. Regulacja oporu w takich modelach odbywa się płynnie lub też stopniowo poprzez zwiększanie tarcia koła roweru w sposób fizyczny.

Bez wątpienia największą zaletą rowerów mechanicznych jest ich prostota. Serwis, każda naprawa może zostać przeprowadzona przez mechanika amatora. Niestety wadą, która dla niektórych może być bardzo uciążliwa, jest jego dość głośna praca.

Rowery magnetyczne

Regulacja oporu odbywa się w tych modelach za pomocą hamulca magnetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ustawienia są znacznie dokładniejsze. Magnetyczne rowery treningowe są droższe od modeli mechanicznych. Jednak użytkownicy, ćwiczący tak na rowerach mechanicznych, jak i na modelach magnetycznym jednogłośnie mówią o wyższości rowerów magnetycznych. Cenią dokładność oraz rozpiętość ustawień sprzętu magnetycznego.

Ponadto magnetyczny rower treningowy pracuje niemal bezszelestnie. To kolejna niewątpliwa zaleta takich urządzeń sportowych. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza wybierając sprzęt do użytku domowego.

f-sapphire-falcon-sg-911b

Największy wybór rowerów stacjonarnych
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Rowery elektromagnetyczne

Są kolejnym stopniem ewolucji rowerów treningowych. Ustawienie odpowiedniej siły oporu odbywa się tutaj elektronicznie, za pomocą mikroprocesora oraz sterowane jest za pośrednictwem silnika elektrycznego. Opór może być regulowany automatycznie, na przykład w zależności od stopnia obciążenia serca czy naszego zmęczenia. Podobnie jak jego magnetyczny kuzyn, i to urządzenie pracuje niemal bezszelestnie. Elektromagnetyczny rower treningowy jest też bogatszy w różne funkcje. Jego konkurenci wypadają tu dość blado. Dodatkowe opcje przekładają się jednak na wyższą cenę. Niestety zdecydowanie trudniej też go naprawić. Przy sprzęcie za kilka tysięcy złotych nie pozostaje to bez znaczenia.

Rynek sprzętu fitness jest bardzo bogaty i rozległy. Aby znaleźć właściwy rower treningowy należy określić własne cele i potrzeby. To doprowadzi Cię do grupy sprzętów znajdujących się w kręgu Twojego zainteresowania. Rowery treningowe są przydatne nie tylko osobom, walczących o utrzymanie dobrej, wysokiej kondycji, lecz również pacjentom, chorym potrzebującym rehabilitacji. Nie zastanawiaj się tylko kup odpowiedni dla Ciebie rower!

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.