Specjalista radzi: Soczewki kontaktowe a pływanie

Każdy kto nosi soczewki kontaktowe i jest amatorem pływania, zadał sobie choć raz to pytanie: Jak pogodzić szkła kontaktowe i basen lub wypad nad jezioro czy morze? Wokół tego tematu narosło sporo mitów i wątpliwości, dlatego warto kwestię tę wyjaśnić.

Zdaniem ekspertów, każdy użytkownik soczewek kontaktowych, który planuje kontakt z wodą: czy na basenie, nad jeziorem lub nad morzem a nawet pod prysznicem czy w wannie, powinien na ten czas zdjąć z oczu szkła kontaktowe. Wszystko dla bezpieczeństwa oczu. Może zdarzyć się bowiem, że wraz z wodą do naszego oka, mogą (ale nie muszą) dostać się bakterie wywołujące infekcje.

Problem dla osób noszących soczewki pojawia się wtedy, gdy mają dość dużą wadę wzroku i dlatego trudne może być komfortowe pływanie bez odpowiedniej korekcji wzroku. Szczególne wyzwanie stoi wtedy przed osobami z krótkowzrocznością, kiedy widzenie na większe odległości bez soczewek na oczach może być utrudnione.

Soczewki jednorazowe

Na szczęście, sytuację ratują soczewki jednodniowe, zatem jeśli nosisz na co dzień soczewki kontaktowe w trybie miesięcznym – na czas pobytu na basenie czy nad jeziorem włóż je do pojemniczka wraz z płynem pielęgnacyjnym i zostaw w domu. Do pływania wybierz natomiast te jednodniowe soczewki, które bez problemu możesz po zakończonym kontakcie z wodą wyrzucić do kosza nie obawiając się żadnych przykrych konsekwencji.

Obecnie na rynku znajduje się cała gama soczewek kontaktowych przeznaczonych do noszenia w trybie jednodniowym, stworzonych zarówno z materiału hydrożelowego jak np. EyeLove Comfort 1-Day, jak i tego nowszej generacji – silikonowo-hydrożelowego. Najpopularniejsze z nich to np. rekomendowane przez sklep Bezoularow.pl – EyeLove Exclusive 1-Day, ACUVUE OASYS® 1-Day with HydraLuxe™ firmy Johnson&Johnson, Dailies Total1, Dailies AquaComfort PLUS® od Alcona, a także ACUVUE® 1-DAY Moist czy ACUVUE® 1-DAY TruEye i wiele innych – naprawdę jest w czym wybierać.

Mimo że na basenach woda jest chlorowana, by ograniczyć zanieczyszczenia w niej będące – pamiętajmy, że nigdy nie jest ona 100-procentowo czysta, w każdej minucie na pływalni publicznej przewijają się dziesiątki osób, które razem z nami korzystają z tej samej wody. Nie inaczej ma się sprawa nad jeziorem czy nad morzem – tam tym bardziej pamiętajmy o ostrożności i wybierajmy na taki czas soczewki jednodniowe.

Gogle

Dodatkowym zabezpieczeniem oczu w soczewkach są tak popularne na basenie – gogle pływackie – warto jednak zainwestować w takie, które będą maksymalnie wodoszczelne, dzięki czemu ograniczamy kontakt naszych oczu z wodą do naprawdę minimum. Nawet jeśli nie jesteście wielkimi fanami pływania, warto mieć je zawsze ze sobą.

Pamiętajmy też o odpowiednim nawilżaniu oczu, specjalnie przeznaczonymi do tego kropelkami. W sklepie Bezokularow.pl znajdziesz takie, które możesz stosować wraz z soczewkami kontaktowymi jak i bez nich. Z tych pierwszych, warte uwagi są Eyelove Comfort, które mają aż 15 ml i po otwarciu możesz je stosować nawet miesiąc dłużej niż inne tego rodzaju krople. Ponadto są też krople, które możesz używać tylko wtedy, kiedy soczewek nie masz na oczach, np. w momencie, gdy zdejmiesz już szkła kontaktowe jednodniowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.