Sterydy anabolicznie – działanie oraz skutki uboczne

Niektórzy sportowcy nadal sięgają bardzo łatwo szukają wspomagaczy, które ułatwią im odniesienie sukcesu w sporcie oraz upragnioną sylwetkę. Najczęściej jednak chodzenie na skróty może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje, tak jest też i w tym przypadku. Sterydy anaboliczne są to pochodne testosteronu zażywana najczęściej przez kulturystów, jednak ich zażywanie może mieć bardzo poważne skutki uboczne, których nie należy ignorować.

Po sterydy anaboliczne, czyli tak zwane anabole sięgają najczęściej młodzi sportowcy chcący ułatwić sobie drogę do sukcesu. Tłumaczą się, że stosują się do dawek i nie będą przesadzać, jednak często zapominają, że nawet niewielka ilość anaboli pozostawi w organizmie ślad.

Główną konsekwencją zażywania pochodnej testosterony są problemy z agresją, nawet delikatna ingerencja w gospodarkę hormonalną, może zachwiać jej równowadze. Młodzi chłopcy, bo to oni są główną grupą docelową producentów anaboli często nie zdają sobie sprawy, że z ich organizmem coś jej nie tak a buzujący testosteron w ich ciele daje się we znaki wszystkim dookoła.

Czym dokładnie są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne to inaczej substancje naturalne lub syntetyczne, które maja działanie anaboliczne, to znaczy bardzo przyśpieszają proces dzielenia się komórek w organizmie człowieka, dzięki czemu szybciej wzrasta masa mięśniowa. Najczęściej są to substancje będące pochodnymi testosteronu lub  19-nortestosteronu.

Testosteron jest już sterydem anabolicznym naturalnie występującym w męskim organizmie. Jest on produkowany przez organizm w już odpowiedniej ilości, chyba, że lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości hormonalne i przypisze odpowiednie środki. Jednak przyjmowanie anabolików, hormonów bez uzasadnienia medycznego może przynieść bardzo poważne i negatywne sutki uboczne. Testosteron opowiada za prawidłowe rozwijanie się męskich narządów płciowych, syntezę białek, rozrost masy mięśniowej, mutacje głosu, ale również na całą gospodarkę hormonalną organizmu w skutek czego, może zaburzyć funkcjonowanie całego ciała a nawet wpłynąć na narządy wewnętrzne.

Działanie sterydów anabolicznych w sporcie

Chociaż sterydy anaboliczne są substancją medyczną do użytku jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza, bardzo szybko znalazły swoje zastosowanie w dopingu sportowym. Oczywiście stosowanie substancji dopingujących w sporcie jest nielegalne, jednak zawsze znajdą się osoby, które będą chciały wybić ponad wszelką cenę.

Sterydy anaboliczne w głównej mierze są wykorzystywane przez kulturystów oraz lekkoatletów, ale również w innych dziedzinach sportu możemy znaleźć osoby pragnące iść na skróty. Stosowanie sterydów bez odpowiednich zaleceń lekarza zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem i możemy więcej stracić niż zyskać – zarówno w sporcie jak i zdrowiu.

Dlaczego mimo to ludzie sięgają po sterydy? Przede wszystkim kusi ich szybsza droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, siły oraz coraz to lepszych wyników w sporcie bez włożenia w to adekwatnej pracy. Dzięki wzmożonej syntezie białej siła może zwiększyć się nawet o 40%, razem z nią wzrasta masa mięśniowa, przyśpieszeniu ulega również nasz metabolizm, dzięki czemu szybciej ulega redukcji tkanka tłuszczowa. Co więcej, zmniejsza się ból mięśni i stawów a nasz organizm w krótszym czasie się regeneruje.

Jak widać powody są wyjątkowo kuszące aby ułatwić sobie ciężką pracę, jednak nadal ich skutki uboczne i działanie negatywnie.

Skutki uboczne przyjmowania sterydów anabolicznych

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że stężenie testosteronu w organizmie człowieka u każdego jest nieco inne, dlatego bez przeprowadzenia dokładnych badań nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie konkretne skutki wywoła w naszym organizmie.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności sterydy anaboliczne są w stanie zachwiać nasz układ hormonalny oraz funkcjonowanie całego ciała. Na każdy jednak organ testosteron działa zupełnie inaczej. Część mężczyzn szczyci się, że po zażyciu testosteronu zwiększa się ich popęd seksualny, jednak jest to chwilowy objaw. Później w organizmie dochodzi do zmniejszenia naturalnie produkowanego testosteronu a w konsekwencji zmniejszenia przyrodzenia a nawet bezpłodności. Jeśli chodzi o ciało kobiety tutaj też testosteron może sporo namieszać, w przypadku kobiet dochodzi do nieregularnych miesiączek. W przypadku obu płci może dojść do powiększenia jednej z pierwsi co prowadzi do nieregularnej ich budowy.

Jednak sterydy oddziałują na całe ciało, w tym na narządy wewnętrzne. Po stosowaniu sterydów bez specjalistycznej wiedzy może dojść do:

  • Zwiększenia owłosienia na całym ciele
  • Łysienia
  • Raka prostaty
  • Osłabienie nerek co może wywołać białkomocz a nawet kłębuszkowe zapalenie nerek
  • Zachwianie równowagi w naszym ciele obciąża serce i zwiększa prawdopodobieństwo udaru, zawału serca oraz zakrzepicy, a nawet uszkodzenia mięśnia sercowego
  • Bardzo częste są zmiany skórne takie jak trądzik oraz łojotok
  • Osłabienie wątroby prowadzące do żółtaczki oraz raka wątroby

Warto też pamiętać, że duże znaczenie ma częstotliwość, okres w którym sięgamy po sterydy oraz czas trwania naszej kuracji. Najgorszy wpływ na nasze zdrowie mają sterydy przyjmowane przed 30 rokiem życia, czyli w czasie kiedy u młodych mężczyzn rozwija się ciągle prostata. Dodatkowo u młodego organizmu ciągle rozwijają się kości oraz system odpornościowy, natomiast anaboliki mogą trwale go uszkodzić, zwiększyć ryzyko kontuzji a nawet doprowadzić do inwalidztwa. Warto też pamiętać, że im dłużej przyjmujemy sterydy anaboliczne, tym większe spustoszenie w naszym organizmie one robią.

Koniec kariery sportowej?

Pomijając konsekwencje zdrowotne stosowanie sterydów anabolicznych dodatkową z dodatkową motywacja przychodzi do nas Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który już w połowie lar 90 oficjalnie zabronił stosowania środków dopingujących oraz „przyśpieszaczy”.  Specjaliści i lekarze w przypadku zawodowych sportowców wykonują odpowiednie badania aby dbać o zdrowie swoich pacjentów, ale również wyrównaną i uczciwą konkurencje zawodników.

Inaczej sprawa się na dla sportowców przyjmujących sterydy anaboliczne u których sport pozostaje pasją oraz stylem życia, a nie zarobkiem. Jednak główną przestrogą powinna być dla nas rosyjska ruletka jaką anaboliki robią z naszym organizmem, ponieważ nigdy nie wiemy czy skończy się to dla nas pozytywnie czy tez tragicznie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.