Stewia: co to jest, korzyści zdrowotne i skutki uboczne

Stewia jest rośliną o intensywnym słodkim smaku, stosowaną do słodzenia napojów i przygotowywania herbaty od XVI wieku. Roślina pochodzi z Paragwaju i Brazylii, ale obecnie jest uprawiana również w Japonii i Chinach. Zasadniczo stosowana jest jako niezawierający substancji odżywczych słodzik oraz suplement ziołowy. Nie odżywczy słodzik to taki, który zawiera niewiele lub praktycznie nie posiada kalorii. Stewia jest zdrową alternatywą dla dodawania cukru w wielu posiłkach i napojach. Co ciekawe, Agencja ds. Żywności i Leków zakazała sprzedaży stewii jako dodatku do żywności w 1987 r. Jednak stewia odzyskała status słodkiego, zrównoważonego składnika diety już kilka lat później – w 1995 r. Od tego czasu słodzik zyskał na popularności. Obecnie około 50% nowych produktów spożywczych powstaje na bazie stewii.

Co to jest stewia?

 Stewia, znana również jako Stevia rebaudiana Bertoni, to krzaczasty krzew należący do rodziny słoneczników. Istnieje aż 50 gatunków stewii, wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej.

Chiny są obecnie wiodącym eksporterem produktów stewii. Stewia jest obecnie produkowana w wielu krajach. Roślinę można często kupić w centrach ogrodniczych do uprawy w warunkach domowych.

Stewia jest od 200 do 300 razy słodsza niż cukier stołowy. Zazwyczaj wymaga około 20 procent zawartości szklanki i znacznie mniej wody, aby zapewnić taką samą ilość słodyczy, jak inne główne słodziki. Stewia zawiera osiem glikozydów. Są to słodkie składniki wyizolowane i oczyszczone z liści stewii. Te glikozydy obejmują :

  • Stewiozyd,
  • rebaudiozydy A, C, D, E i F,
  • stewiolozyd,
  • dulkozyd A,

Stevioside i rebaudiozyd A są najliczniejszymi z tych składników. Termin „stewia” będzie jest  używany w odniesieniu do glikozydów stewiolowych. Są one ekstrahowane poprzez proces zbierania liści, a następnie suszenie, ekstrakcję wody i oczyszczanie. Surowa stewia, to przetworzony produkt przed oczyszczeniem, często ma gorzki smak i nieprzyjemny zapach, dopóki nie zostanie wyblakły lub odbarwiony. Wykonanie końcowego ekstraktu stewii zajmuje około 40 kroków. Liście Stewii zawierają stevioside w zakresie stężeń do około 18 procent.

Informacje w pigułce

  • Stewia jest uprawiana głównie w Brazylii, Paragwaju, Japonii i Chinach.
  • Naturalny środek słodzący jest 200 do 300 razy słodszy niż cukier stołowy.
  • Stewię można sklasyfikować jako zero-kaloryczną.
  • Wykazano, że potencjalne korzyści zdrowotne są dobrą alternatywą dla osób chorujących na cukrzycę.
  • Stewia nie wydaje się stwarzać żadnego zagrożenia dla zdrowia przy umiarkowanym stosowaniu.

Korzyści zdrowotne

Jako alternatywa dla sacharozy lub cukru stołowego, stosowanie stewii jako substancji słodzącej niesie ze sobą znaczne korzyści zdrowotne.

Stewia jest uważana za „nie kaloryczną”, co oznacza, że zawiera mniej niż pięć gramów węglowodanów. Można je łączyć z innymi składnikami, więc kilka kalorii z tych dodatkowych składników może występować w zależności od produktu. Stewia nie zawiera ściśle zerowej ilości kalorii, ale jest znacznie mniej kaloryczna niż sacharoza i wystarczająco niska, aby mogła zostać sklasyfikowana jako taka.

Składniki słodyczy w słodzikach stewii występują naturalnie. Ta cecha może być korzystna dla osób, które preferują żywność naturalną i napoje. Niska kaloryczność kwalifikuje Stewię, jako zdrową alternatywę dla kontroli cukrzycy lub utraty wagi.

Oto niektóre z możliwych korzyści zdrowotnych stewii:

 Kontrola wagi

Istnieje wiele przyczyn nadwagi i otyłości, takich jak brak aktywności fizycznej i zwiększone spożycie żywności o dużej gęstości energetycznej, która ma wysoką zawartość tłuszczu i cukrów. Wykazano, że spożycie dodanych cukrów stanowi średnio 16 procent wszystkich kalorii w diecie. Zostało to powiązane z przyrostem masy ciała i ograniczeniem kontroli poziomu glukozy we krwi. Stewia nie zawiera cukru i bardzo mało, jeśli w ogóle, kalorii. Może być częścią dobrze zbilansowanej diety, aby zmniejszyć spożycie energii bez utraty smaku.

Nowotwór trzustki

Stewia zawiera wiele steroli i związków przeciwutleniających, w tym kemferol. Badania wykazały, że kemferol może zmniejszać ryzyko raka trzustki o ponad 20%.

Ciśnienie krwi

Stwierdzono, że pewne glikozydy w ekstrakcie stewii rozszerzają naczynia krwionośne. Mogą również zwiększyć wydalanie sodu i wydalanie moczu. Badanie z 2003 roku wykazało, że stewia może potencjalnie pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Analiza sugerowała, że roślina stewii może mieć działanie kardiotoniczne. Działania kardiotoniczne normalizują ciśnienie krwi i regulują bicie serca. Jednak nowsze badania wykazały, że stewia nie wpływa na ciśnienie krwi. Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić tą zaletę stewii.

Dieta dla dzieci

Żywność i napoje zawierające stewia mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu kalorii z niechcianych substancji słodzących w diecie dzieci. Obecnie na rynku dostępnych jest tysiące produktów zawierających naturalnie pozyskiwaną stewię, od dressingów do sałatek po bary przekąskowe. Ta dostępność pozwala dzieciom spożywać słodkie produkty i napoje bez dodawania kalorii podczas przechodzenia na dietę o niższej zawartości cukru. Nadmiar cukrów i kalorii wiąże się z otyłością i chorobami układu krążenia, które w obecnych czasach są bardzo popularne.

Alergie

W 2010 r. Europejski Komitet ds. Bezpieczeństwa Żywności dokonał przeglądu istniejącej literatury, aby ustalić, czy istnieją jakiekolwiek powody do obaw związane z potencjalnymi reakcjami alergicznymi na stewię.

Recenzenci stwierdzili, że glikozydy stewiolowe nie są reaktywne i nie są metabolizowane do związków reaktywnych, dlatego jest mało prawdopodobne, aby glikozydy stewiolowe poddane ocenie same powodowały reakcje alergiczne podczas spożywania w żywności. Nawet wysoce oczyszczone postacie stewii są bardzo mało prawdopodobne, aby wywołać reakcję alergiczną. Od 2008 r. Nie odnotowano przypadków reakcji alergicznej na stewię.

Cukrzyca

Badania wykazały, że słodziki stewii nie dostarczają kalorii ani węglowodanów do diety. Nie wykazały również żadnego wpływu na stężenie glukozy we krwi ani na odpowiedź insulinową . Umożliwia to osobom chorym na cukrzycę spożywanie większej ilości produktów spożywczych i przestrzeganie zdrowego planu posiłków.

Stewia
Kliknij i sprawdź ceny!

Skutki uboczne

Badania bezpieczeństwa i kontroli wykazały, że ekstrakt stewii jest wolny od efektów ubocznych. Podczas gdy oczyszczone glikozydy stewiolowe mogą być dodawane do żywności i są ogólnie uznawane za bezpieczne. Jednak liście mogą mieć charakter toksyczny. Jednak sama roślina stewii może być uprawiana w domu, a liście mogą być używane na wiele sposobów. Początkowo sądzono, że stewia stanowi zagrożenie dla zdrowia nerek.

Obecne badania sugerują również, że podczas ciąży można bezpiecznie konsumować zalecaną ilość substytutu cukru lub mniej. Niektóre produkty stewii zawierają również alkohol cukrowy. Osoby z nadwrażliwością na alkohol cukrowy mogą odczuwać wzdęcia, skurcze brzucha, nudności i biegunkę, chociaż jeden rodzaj alkoholu cukrowego, erytrytolu, stwarza mniejsze ryzyko wystąpienia objawów niż inne. Tak długo, jak stewia jest wysoce oczyszczona i używana z umiarem, nie wywoła skutków ubocznych i może być spożywana bez obaw.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.