Tamoksyfen i rak piersi: czy przyrost masy ciała jest konieczny oraz inne działania niepożądane

Tamoksyfen to gatunek leku, który jesr stosowany od ponad 30 lat w leczeniu raka piersi. Choć miewa opinię leku związanego z przybieraniem na wadze, większość badań wcale nie potwierdza tej tezy. Tamoksyfen to rodzaj terapii hormonalnej znany jako selektywny modulator receptora estrogenowego (SERM). Jedną z nazw marek tamoksyfenu jest Nolvadex. Tamoksyfen działa poprzez przyłączanie się do receptorów estrogenowych w komórkach piersi, aby estrogen nie mógł się z nimi wiązać. Zapobiegając wiązaniu się estrogenów w piersi z receptorami, tamoksyfen spowalnia wzrost i reprodukcję wrażliwych na estrogen komórek raka sutka.

Tamoksyfen i rak piersi

Tamoksyfen to popularny lek stosowany w leczeniu raka piersi. Niektóre nowotwory są wrażliwe na określone hormony. Oznacza to, że niektóre hormony mogą powodować wzrost komórek nowotworowych. Hormony, które mogą wpływać na raka, obejmują estrogen i progesteron.

Niektóre komórki nowotworowe mają na sobie receptory estrogenowe. Według Narodowego Instytutu Nowotworów, około 80 procent nowotworów sutka ma receptory estrogenowe w ich komórkach. Kobiety mogą przyjmować tamoksyfen w celu zapobiegania, leczenia lub zapobiegania nawrotom raka piersi. Podczas gdy tamoksyfen nie jest jedynym lekiem stosowanym w leczeniu raka piersi wrażliwego na hormony, jest on bardzo powszechny i często zalecany.

Związek między tamoksyfenem a przyrostem masy ciała?

Jednym z najbardziej rozległych badań klinicznych związanych z tamoksyfenem i zwiększeniem masy ciała było badanie zdrowego odżywiania i życia kobiet (WHEL). Opublikowana w amerykańskim czasopiśmie zajmującym się zdrowiem i odżywianiem, w badaniu oceniano ponad 3000 osób, które przeżyły raka piersi w wieku od 27 do 74 lat, które przyjmowały tamoksyfen lub otrzymywały chemioterapię po ich rozpoznaniu. Badacze obserwowali kobiety przez 6 lat leczenia. Naukowcy odkryli, że odstawienie chemioterapii wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyrostu masy ciała, ale że przyjmowanie tamoksyfenu nie wyzywało takich skutków ubocznych.

Inny artykuł opublikowany przez amerykański miesięcznik zajmujący się dziedziną onkologii, donosił, że leczenie hormonalne, takie jak tamoksyfen, nie wiązało się ze znacznym zwiększeniem masy ciała po leczeniu raka piersi. Niektóre pisemne informacje na temat tamoksyfenu wskazują przyrost masy ciała jako potencjalny efekt uboczny. Jednak badania nie stwierdzają, że wszystkie kobiety przyjmujące tamoksyfen będą przybierać na wadze.

Innym rodzajem leków, które powodują przyrost masy ciała są leki przeciwdepresyjne. Dowiedz się więcej o połączeniu tutaj.

Inne działania niepożądane tamoksyfenu

Podczas gdy lekarze nie wiążą tamoksyfenu z powodowaniem przyrostu masy ciała, istnieją inne skutki uboczne związane z przyjmowaniem leku. Te efekty uboczne mogą obejmować:

 • Zakrzepy,
 • Depresja,
 • uderzenia gorąca,
 • zwiększone ryzyko raka endometrium,
 • nieregularne miesiączki,
 • wahania nastroju,
 • upławy lub krwawienie z pochwy.

Przyjmowanie tamoksyfenu może zmienić skuteczność niektórych leków, tak jak niektóre leki mogą wpływać na działanie tamoksyfenu.

Jest tak, ponieważ tamoksyfen potrzebuje enzymu o nazwie CYP2D6 do prawidłowego działania. Enzym ten zamienia składniki aktywne w tamoksyfenie w bardziej użyteczną postać w organizmie. Istnieją jednak inne leki, które mogą wpływać na dostępność CYP2D6 w organizmie. Te leki mogą konkurować z tamoksyfenem o skuteczność w organizmie. Przykłady obejmują następujące środki:

 • bupropion (Wellbutrin),
 • dulokstyna ( Cymbalta ),
 • fluoksetyna (Prozac),
 • paroksetyna (Paxil),
 • chinidyna (Cardioquin),
 • sertraline (Zoloft).

Jeśli kobieta przyjmuje którykolwiek z tych leków, powinna porozmawiać z lekarzem. Ponieważ istnieje wiele leków, które mogą zakłócać skuteczność tamoksyfenu, powinna ona poinformować lekarza o wszystkich lekach i suplementach ziołowych, które przyjmuje. Nie skonsultowanie takich informacji z lekarzem może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zarządzanie przyrostem wagi

Przyrost masy ciała po leczeniu raka piersi może spowodować pewne szkody.

Według artykułu opublikowanego w miesięczniku onkologicznym, kobiety mają tendencję do wzrostu od 2,2 do 11 kilograma po leczeniu raka piersi. Niektóre z czynników ryzyka związanych ze zwiększeniem masy ciała po leczeniu raka piersi obejmują:

 • konieczność chemioterapii lub radioterapii jako leczenie raka piersi,
 • niższy BMI w diagnostyce raka piersi,
 • status przedmenopauzalny,
 • młodszy wiek w momencie rozpoznania.

Chociaż średni przyrost masy ciała związany z niektórymi rodzajami leczenia raka piersi nie zawsze jest znaczący, przyrost masy ciała może wywołać pewne szkodliwe skutki. To dlatego, że nadmiar tkanki tłuszczowej może tworzyć związki zapalne. Mogłyby one potencjalnie stymulować wzrost lub ekspansję komórek raka sutka.

Dlaczego można przybrać na wadze podczas leczenia raka piersi?

Istnieje wiele powodów, dla których kobieta może doświadczyć przyrostu masy ciała w wyniku leczenia raka piersi, wykraczającego poza potencjalne skutki uboczne przyjmowanych leków. Obejmują one zmniejszenie aktywności fizycznej w wyniku uczucia zmęczenia po wyzdrowieniu po operacji, chemioterapii lub napromieniowaniu związanym z leczeniem raka piersi. Ponadto, gdy kobieta starzeje się, jej metabolizm w naturalny sposób spowalnia, co może skutkować przybieraniem na wadze.

Sposoby, w których kobieta może żyć dobrze i unikać przyrostu masy ciała lub promować utratę wagi podczas leczenia raka piersi obejmują:

 • Dieta: Spożywanie zdrowej diety z pełnymi ziarnami, owocami, warzywami, niskotłuszczowymi produktami mlecznymi lub chudym mięsem.
 • Ćwiczenie: angażowanie się w ćwiczenia, gdy tylko jest to możliwe. Nawet ćwiczenia o małym wpływie mogą pomóc, np. Chodzić lub ćwiczyć jogę .
 • Zmiany stylu życia: Ćwiczenie technik samoobrony, które mogą pomóc osobie w złagodzeniu stresu i poprawieniu samopoczucia fizycznego. Należą do nich medytacja, fitness lub praktykowanie tai chi.

Podsumowanie

Tamoksyfen pomógł wielu kobietom pokonać raka piersi i przedłużyć ich życie. Według Międzynarodowego Instytutu Leczenia Nowotworów wykazano, że przyjmowanie tamoksyfenu przez 5 lat zmniejsza ryzyko nawrotu raka sutka i śmierci w wieku 15 lat u osób ze zdiagnozowanym wczesnym stadium raka piersi. Jeśli kobieta ma jakiekolwiek obawy dotyczące przybrania na wadze związane z przyjmowaniem tamoksyfenu, powinna porozmawiać z lekarzem. Często istnieje wiele systemów wsparcia, aby pomóc kobiecie żyć zdrowo z rakiem piersi. Należy pamiętać, że fakt iż ma się raka nie skreśla kobiety na starcie. Związku z tym, że sama choroba wyniszcza organizm, nadmierne kilogramy mogą dodatkowo pogorszyć nie tylko zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne.

Informacje w pigułce: tamoksyfen a przyrost masy ciała

Oto kilka istotnych informacji związanych z takim środkiem jak tamoksyfen.Więcej szczegółów znajduje się w artykule głównym.

 • Tamoksyfen stosuje się w leczeniu typów raka piersi wrażliwych na hormony.
 • Kobiety mogą przyjmować tamoksyfen i równocześnie utrzymywać prawidłową masę ciała.
 • Tamoksyfen wiązano z przyrostem masy ciała, ale niewiele badań naukowych zgadza się z tym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.