Testosteron prolongatum – dla kogo? Korzyści, efekty na siłowni i skutki uboczne

Testosteron prolongatum to nazwa leku, który produkowany jest przez polską firmę farmaceutyczną – Jelfę. Substancją czynną leku jest enantat testosteronu (testosterone enanthate) w stężeniu 100mg/ml.

Enantat testosteronu to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sterydów anabolicznych wszech czasów. Enantat testosteronu to wolno uwalniająca się postać testosteronu.

Syntetyczny testosteron został opracowany w latach 30. XX wieku.

Enantat testosteronu to jeden z najczęściej stosowanych typów testosteronu używany do leczenia niskiego poziomu testosteronu. Jest też niezwykle popularny wśród osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Stanowi jeden z najbardziej przystępnych sterydów anabolicznych dostępnych na rynku, jest bardzo wszechstronny i dobrze tolerowany przez większość dorosłych mężczyzn.

Testosteron prolongatum – dla kogo?

Testosteron prolongatum jest polecany osobom, które stosują sterydy po raz pierwszy. Stosowanie enantatu testosteronu wiąże się niestety ze skutkami ubocznymi, większość z nich jest jednak łatwo kontrolować. Testosteron prolongatum, mimo że syntetyczny, jest nadal ważnym dla zdrowia hormonem, którego ludzkie ciało potrzebuje.

Testosteron prolongatum jest sprzedawany w ampułkach do samodzielnego wstrzykiwania. Po wstrzyknięciu nastąpi wzrost poziomu testosteronu przez pierwsze 24-28 godzin.

Enantat testosteronu to najlepsza kuracja dla podwyższenia poziomu testosteronu. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na niedobór testosteronu cierpi około 20 milionów mężczyzn. Może występować także u kobiet. Kobietom poleca się jednak inne metody leczenia, stanowiące mieszankę testosteronu i progesteronu.

Objawy zbyt niskiego poziomu testosteronu

Mężczyźni cierpiący na niedobór testosteronu mogą zauważać u siebie różne symptomy – i chociaż nie zagrażają one życiu w sposób bezpośreni to mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Objawy zbyt niskiego poziomu testosteronu obejmują:

 • Spadek libido (może nastąpić całkowita lub częściowa utrata libido)
 • Problemy z erekcją (brak zdolności do jej osiągnięcia lub utrzymania)
 • Spadek masy mięśniowej (pomimo dobrej diety i ćwiczeń)
 • Spadek siły
 • Wzrost poziomu tłuszczu
 • Zmniejszona jasność umysłu
 • Zmniejszona zdolność do skupiania uwagi
 • Letargia
 • Bezsenność
 • Poirytowanie
 • Zmniejszony poziom energii
 • Depresja
 • Osłabienie układu immunologicznego

Zwykle osoby o obniżonym poziomie testosteronu cierpią na objawy powiązane ze sferą seksualną. Przy braku odpowiedniego leczenia, pojawiają się u nich co raz to nowe objawy. Nie warto odkładać leczenia na później, jako iż niski poziom testosteronu został w wielu badaniach powiązany z takimi chorobami, jak:

 • Choroba Alzheimera
 • Cukrzyca
 • Osteoporoza
 • Bezpłodność
 • Wielomocz (poliuria)
 • Choroby serca

Jeśli zauważyłeś u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Testosteron prolongatum – efekty na siłowni

Sportowcom wytrzymałościowym, testosteron prolongatum przyniesie podobne korzyści co cierpiącym na niski poziom testosteronu. Znacznej poprawie ulegnie ich samopoczucie fizyczne, umysłowe i seksualne.

Osoby takie podwyższą jednak poziom testosteronu znacznie powyżej poziomu podstawowego. Testosteron wzrośnie znacznie ponad swój maksymalny, naturalny poziom.

 1. Polepszenie syntezy białek

Białko stanowi podstawowy blok budulcowy tkanki mięśniowej, synteza natomiast oznacza szybkość, w jakiej komórki budują białka. Suplementacja enantatem testosteronu zwiększy szybkość syntezy białek.

 1. Zwiększone utrzymywanie azotu

Zwiększona retencja azotu oznacza większą zdolność do wzrostu tkanek, odgrywa także istotną rolę w ochronie suchej masy mięśniowej – w szczególności podczas diety.

 1. Zwiększona liczba czerwonych krwinek

Zwiększając liczbę czerwonych krwinek znacznie zwiększamy wytrzymałość mięśni. Wynika to z faktu, że czerwone krwinki są odpowiedzialna za przenoszenie tlenu do krwi i przez nią.

 1. Zwiększona produkcja IGF-1

Ten naturalnie występujący hormon jest produkowany w wątrobie i w dużej mierze reguluje produkcję hormonu wzrostu (HGH). Odgrywa też istotną funkcję jeśli chodzi o gojenie się i regenerację mięśni, chrząstek, nerwów, ścięgien, więzadeł a nawet centralnego układu nerwowego.

 1. Hamowanie glikokortykoidów

Glikokortykoidy to naturalnie wytwarzane hormony steroidowe, nie są jednak anaboliczne. W rzeczywistości są kataboliczne (wytracające mięśnie) ponieważ niszczą tkanki mięśniowe i promują wzrost poziomu tłuszczu. Jednym z najbardziej znanych hormonów tego typu jest kortyzol, zwany inaczej hormonem stresowym.

 • Jeśli cierpisz z powodu niskiego poziomu testosteronu to testosteron prolongatum pomoże ci go wyrównać. Każdy z obszarów życia dotknięty przez niski testosteron, powinien ulec poprawie.
 • Testosteron prolongatum działa bardzo uniwersalnie i rozciąga się na wszystkie aspekty aktywności sportowców. Pomoże w budowie mięśni jeśli tylko będziemy odpowiednio ćwiczyć i odżywiać się. To nie jest magiczny suplement i wciąż wymaga od nas wysiłku. Jako bonus, będziesz mógł efektywniej zwiększyć masę mięśniową bez nadmiernego przybrania tkanki tłuszczowej.
 • W celu utraty tkanki tłuszczowej musimy spalać więcej kalorii niż konsumujemy. Dlatego ważne jest, by odpowiednio zaplanować dietę – dzięki niej będziemy spalali tkankę tłuszczową, a nie mięśnie.
 • Wyższy poziom testosteronu zaprocentuje w lepszym przyroście mięśni. Nie będziesz się też męczył tak szybko jak dotychczas.

Booster testosteronu
Kliknij i sprawdź ceny!

Skutki uboczne testosteronu prolongatum

Istnieją pewne skutki uboczne zażywania enantatu testosteronu, aczkolwiek jeśli jesteś dorosłym, zdrowym mężczyzną, powinieneś łatwo ich uniknąć. Gdy mówimy o zdrowym, dorosłym mężczyźnie, nie mamy na myśli mężczyzn o zbyt niskim poziomie testosteronu. Dla takich pacjentów prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych działań jest bardzo niskie.

 1. Estrogeniczne

Testosteron może przekształcić się w estrogen z powodu jego odziaywania z enzymem aromatazy. Może do doprowadzić do ginekomastii i zatrzymywania wody w organizmie. W celu zwalczanie estrogennych, niepożądanych działań testosteronu, zaleca się stosowanie suplementów przeciwestrogenowych – selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM) lub inhibitorów amylazy (IA). Większość osób poleca te pierwsze, jako iż nie wpływają na poziomy cholesterolu we krwi.

 1. Androgeniczne

Skutki uboczne różnią się w zależności od predyspozycji genetycznych. Obejmują trądzik i utratę włosów. Dla przeciwdziałania tym skutkom ubocznym stosuje się inhibitory 5-alfa reduktazy.

 1. Układ krążenia

Stosowanie egzogennego testosteronu może mieć negatywny wpływ na cholesterol, zwłaszcza w obniżaniu poziomu cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu). Niewielkie dawki testosteronu prolongatum wykazują niewielki negatywny wpływ na stężenie HDL, aczkolwiek w połączeniu z 200-300mg IA, poziom cholesterolu HDL może zmniejszyć się nawet o 20-25%.

Ze względu na potencjalne niekorzystne skutki dla serca, stosujący testosteron prolongatum powinni zadbać o dietę przyjazną dla poziomu dobrego cholesterolu. Obejmuje ona spożywanie zdrowych kwasów tłuszczowych omega, unikanie cukrów prostych i nasyconych tłuszczów.

 1. Testosteron

Stosowanie testosteronu prolongatum hamuje naturalną produkcję testosteronu – nie jest to problem. Po zakończeniu jego stosowania poziom testosteronu wróci z czasem do normy, nie wydarzy się to jednak w ciągu jednego dnia.

Dlatego też po zakończeniu kuracji zaleca się wdrożenie odpowiedniego postępowania (plan PCT). Obejmuje ona suplementację SERM, hormony peptydowe HCG oraz Clomid (cytrynian clomifenu). Bez tego planu, powrót do normalnej produkcji testosteronu może zająć bardzo długi czas. Plan PCT zapewni, że będziesz miał wystarczający poziom testosteronu, aby funkcjonować normalnie aż do przywrócenia naturalnej produkcji testosteronu.

Testosteron prolongatum – dawkowanie

U mężczyzn ze zbyt niskim poziomem testosteronu, stosuje się zwykle dawki ok. 100-200mg na każde 7-10 dni. Całkowity czas kuracji zależy od wielu czynników i powinien być nadzorowany przez lekarza.

Zaawansowani sportowcy często używają 200-250mg dawek na każdy tydzień. Dla prawdziwych anabolicznych rezultatów, większości mężczyzn odpowiednią dawką będzie 400-500mg na tydzień. Dawki większe niż powyższe znacznie zwiększają szansę na wystąpienie skutków ubocznych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.