Top 5 najlepsze suplementy na siłownię- ranking

Wiele osób rozpoczynających przygodę z intensywnymi ćwiczeniami zastanawia się jakie odżywki są najważniejsze dla sportowców. Które z suplementów najlepiej i najszybciej wspomogą osiąganie wyznaczonych celów. Spośród tak wielu różnych preparatów dostępnych na sklepowych półkach, należy wybrać te, które najskuteczniej wpłyną na nasze ciało, ułatwią oraz skróca czas potrzebny do osiągnięcia wyznaczonego punktu. Dziś przedstawiamy top 5 najlepszych suplementów na siłownię!

Odżywki białkowe

To najczęściej wybierany przez osoby intensywnie ćwiczące suplement diety. Te odżywki to skoncentrowana dawka protein o różnym źródle pochodzenia (rośliny, mięso, jaja, mleko). Ich podstawowym zadaniem jest uzupełnienie deficytu białek w diecie sportowca. Odgrywają znaczącą rolę w przestrzeganiu diety w ogóle! Odżywki białkowe są lekkostrawne, nie obciążają więc naszego układu trawiennego. Dostarczają za to do naszego organizmu niezbędne ilości białka w sposób szybki i niezwykle wygodny.

Preparaty białkowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, ze względu na pochodzenie białek zawartych w tego rodzaju suplementach.

  1. Pierwszą grupą są proteiny zwierzęce, dobrze przyswajalne pełne, lub zbliżone do pełnego, aminogramu.
  2. Drugą grupę stanowią proteiny roślinne o znacznie gorszej przyswajalności wynikającej z braku aminokwasów kluczowych lub te z niepełnego aminigramu.

Dokonując wyboru, jaką odżywkę białkową wybrać, powinniśmy kierować się głównie stopniem jej wchłanialności dostosowanym do naszych potrzeb. Możemy wyróżnić cztery  grupy preparatów ze względu na tempo przyswajania białek:

  • Preparaty zawierające białka wolnowchłanialne,
  • Preparaty zawierające białka średniowchłanialne,
  • Preparaty zawierające białka wolnowchłanialne

oraz

  • Preparaty zawierające mieszanki białek o zróżnicowanym czasie wchłaniania.

Oczywiście wybierając najlepsza odżywkę dla nas, musimy zwrócić uwagę na jakość produktu! Im więcej białka przypada na sto gram produktu, tym lepszej jest on jakości. Chodzi tu o białko dobrej jakości- izobaty i koncentraty serwatki. Należy zwrócić uwagę czy do wybranego preparatu dodawane są niskiej jakości białka pszenne- jeżeli tak, lepiej wybrać inny produkt.

Dobrym sposobem aby wybrać idealną odżywkę białkową jest przetestowanie kilku różnych produktów. Wystarczy zaopatrzyć się w sklepie sportowym w kilka niewielki próbek produktów dostępnych na rynku aby sprawdzić, że dany preparat sprawdzi się u nas.

Więcej o odżywkach białkowych możesz przeczytać w naszym artykule!

odżywki

Kliknij i sprawdź ceny!

 Kreatyna

Kreatyna to bez wątpienia najpopularniejszy, najbardziej zaufany i najbardziej znany suplement diety już od wielu dekad. Wielokrotnie badany, testowany przez niezależne źródła na sportowcach i amatorach. Wszystkie te badania jednoznacznie potwierdzają bezpieczeństwo użytkowania kreatyny oraz jej wysoką skuteczność. Mamy tu do czynienia z najlepiej przebadanym suplementem w historii sportu.

Stosowanie kreatyny wspomaga proces budowania masy mięśniowej oraz zwiększa siłę mięśni. Kreatyna to związek organiczny, który składa się z fragmentów białek. Ta substancja występuje naturalnie w ludzkim ciele, w tkance mięśniowej. Głównym zdaniem kreatyny jest gromadzenie, magazynowanie i uwalnianie w odpowiednim czasie energii w postaci adenozyno trójfosforanu, powszechnie nazywanego ATP. Upraszczając, można powiedzieć, że tym większa ilość energii, którą możemy wykorzystać do wszelakich form aktywności i procesów fizjologicznych, im wyższy jest poziom kreatyny w tkankach naszych mięśni.

Ciekawą sprawą przy wyborze kreatyny jest fakt, że niemal każdy preparat dostępny na rynku jest tak samo skuteczny. Niezależnie od marki, producenta i famy wśród użytkowników, testy przeprowadzone w ośrodkach badawczych jednoznacznie stwierdzają porównywalnie wysoką skuteczność preparatów różnych marek. Wybierając kreatynę dla siebie, powinniśmy przede wszystkim kierować się jakością suplementu oraz jego ceną w stosunku do gramatury. Warto też zwrócić uwagę na dodatki stosowane w odżywkach keratynowych. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat wyboru odpowiedniej odżywki keratynowej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

kreatyna

Kliknij i sprawdź cenę!

Kwas D-Asparaginowy, czyli DAA

DAA jest to substancja o wysokiej bioaktywności. Stosowanie kwasu D-asparaginowego  prowadzi do znacznego zwiększenia poziomu testosteronu w organizmie użytkownika. Skuteczność tego preparatu została wielokrotnie potwierdzona przez różnorodne badania kliniczne. W testach DAA pobiło popularne suplementy takie jak ZMA czy tribulusy. Kwas D-asparaginowy wpływa oczywiście nie tylko na gospodarkę hormonalną! Za jego sprawą usprawniają się procesy regeneracyjne oraz znacznej poprawie ulega jakość snu. Warto tez wspomnieć, że przez wzrost testosteronu, zwiększa się także poziom libido.

Wybierając suplement DAA, użytkownicy powinni przede wszystkim kierować się procentową zawartością kwasu w jednej porcji oraz ceną produktu. Marka producenta czy smak odżywki nie odgrywają tu dużej roli. Rzadko tego typu preparaty „uszlachetniane” są zbędnymi wypełniaczami. DAA jest na tyle tanim produktem, że producentom zwyczajnie nie opłaca się dodawanie wypełniaczy jak ma to miejsce w przypadku gainerów czy odżywek białkowych. Nie mniej jednak, warto dokładnie zapoznać się z etykietą produktu.

daa

Kliknij i sprawdź cenę!

Leucyna

Leucyna to, należący do aminokwasów rozgałęzionych, aminokwas egzogenny. Ten związek jest elementarnym składnikiem każdej cząsteczki protein oraz cieszącego się olbrzymią popularnością, preparatu BCAA. Suplementacja leucyną jest absolutnie niezbędna w przypadku osób intensywnie trenujących, które oczekują realnych i wymiernych korzyści. Ten aminokwas egzogenny inicjuje oraz intensyfikuje proces syntezy nowych białek mięśniowych. Leucyna wpływa na hormony anaboliczne, między innymi na poziom insuliny w naszym organizmie. Największą dawkę tego suplementu należy spożyć bezpośrednio po odbytym treningu, w czasie gdy jest na nią najpilniejsze zapotrzebowanie.

W przypadku zakupu leucyny, marka znowu nie odgrywa znaczącej roli. Warto zwrócić natomiast uwagę na skład preparatu i zainwestować w produkt bez jakichkolwiek zbędnych dodatków czy wypełniaczy. Gdy sięgamy po czystą leucynę- wiemy za co płacimy! Czysty produkt przyniesie nam czyste korzyści.

leucyna

Kliknij i sprawdź cenę!

Agmatyna

Agmatyna to organiczny związek chemiczny, powstający w wyniku dekarboksylacji argininy. Należy do grupy amin biogennych. Agmatyna pełni szereg funkcji, między innymi funkcję neurotransmitera. Badania nad skutecznością siarczanu agmatyny wypadają nad wyraz pomyślnie, jednak nie przeprowadzono ich tak wiele, jak ma to miejsce, na przykład w przypadku kreatyny.

Siarczan agmatyny jest doskonałym prekursorem wytwarzania tlenku azotu w włóknach mięśniowych. Agmatyna to jedno z najważniejszych odkryć odkrycie ostatnich lat w dziedzinie suplementacji sportowej! Dzięki niej użytkownicy znacznie silniej odczuwają tak zwaną „pompę mięśniową”, czyli nabicie mięśni krwią po treningu, niż osoby zażywające powszechnie chwaloną l-argininę! Preparaty agmatynowe zaczynają powoli zdobywać rynek i przekonywać do siebie coraz szersze grono zachwyconych efektami użytkowników.

Wybierając preparat agmatynowy należy zwrócić uwagę na jego skład oraz cenę w stosunku do gramatury produktu. Jako, że agmatyna jest prostą substancją, producent preparatu jest mało ważny. Oczywiście najlepiej zdecydować się na zakup czystej agmatyny, bez jakikolwiek zbędnych dodatków i wypełniaczy. Dawki tego suplementu możemy nazwać farmaceutycznymi, dlatego też zażywanie tej odżywki przynosi pożądane efekty a ponadto nie nadwątli stanu naszego portfela.

Podsumowanie

Prezentowane przez nas zestawienie to suplementy diety, które w znacznym stopniu wpływają na ciało osób trenujących, uzupełniają ich dietę i pozwalają przyspieszyć osiąganie wyznaczonych celów. Taki zestaw odżywek połączony z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz spersonalizowanym planem treningowym sprawi, że odległe cele w oka mgnieniu staną się Twoją rzeczywistością.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.