Wakacyjna sylwetka – wyćwicz ją w domu

Pamiętasz jeszcze swoje noworoczne postanowienie zadbania o kondycję, siłę, sprawność, jednym słowem: wygląd? Wielu z nas przysięgało zabrać się za to jak najszybciej, ale po styczniowym oblężeniu siłowni, te na nowo zaczynają walczyć o klienta. Tak naprawdę nie potrzebujesz nawet wspomnianego karnetu, aby poczuć się dobrze we własnym ciele. Jeśli rozmyślasz jak będzie wyglądała twoja tegoroczna wakacyjna sylwetka – wyćwicz ją w domu. Ja podpowiem w jakie minimum zainwestować, by praca nad rzeźbą była przyjemniejsza i efektywna.

Dieta to podstawa

Znana wśród trenerów prawda głosi, iż dieta stanowi o 70% naszego wyglądu i samopoczucia. Pozostałe 30% to zasługa wysiłku fizycznego, ale nie warto łudzić się, że bez połączenia tych dwóch czynników będzie się zadowolonym z siebie w stu procentach. Dlatego jeszcze przed sezonem wakacyjnym postaw na zdrową żywność. Zacznij od obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego z uwzględnieniem tego jak intensywnie się ruszasz. Jeśli chcesz zrzucić kilogramy, to jedynym wyjściem jest dieta polegająca na zmniejszeniu dostarczanych kalorii względem zapotrzebowania organizmu. Natomiast gdy zależy ci jedynie na wyrzeźbieniu sylwetki, zacznij ćwiczyć. W upieczeniu dwóch dań na jednym ogniu pomogą ci za to ćwiczenia kardio czyli pływanie, rower lub biegi. I pamiętaj, aby wystrzegać się głodówek, bo efekt jojo będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej bolesny po ogromnym wysiłku jaki włożysz w powstrzymywanie się od jedzenia.

Trening czyni mistrza

Wakacje to czas odkrytego ciała na plaży, ale także aktywnego wypoczynku w mieście, pieszych wycieczek, nadmorskich wojaży… Dlatego sama sylwetka to nie wszystko. Potrzebne ci wzmocnienie, abyś mógł dotrzymać kroku swoim postanowieniom. Twój ideał to smukłe, ale umięśnione ciało? Jeśli tak, potrzebujesz treningów siłowych, które kształtują sylwetkę w sposób zdrowy i świadomy. Każde ćwiczenie działa bowiem na inną partię ciała, a więc możesz łatwo dobrać te z nich, które będą sprzyjały osiągnięciu zamierzonego celu. W przypadku, gdy chcesz postawić na trening całego ciała, postaw na modne interwały czyli naprzemienne ćwiczenia w maksymalnym i średnim tempie. W określeniu własnego tempa pomoże tętno, które możesz mierzyć z pomocą opasek (bransoletek) zakładanych na nadgarstek na czas ćwiczeń. Stopniowo wydłużaj czas intensywnych okresów kosztem umiarkowanych. Na początku możesz biegać przykładowo 2 minuty w szybkim tempie a następnie 4 minuty maszerować. Nastaw się na trening co drugi dzień, bo tylko wtedy możesz liczyć na jędrne, atrakcyjne ciało jeszcze w te wakacje.

Ubierz się wygodnie

Można ćwiczyć w starym dresie pamiętającym czasy szkoły, bawełnianym podkoszulku lub piżamie. Pytanie brzmi – po co, skoro możesz czerpać przyjemność z czynności, które dotychczas kojarzyły ci się raczej nieprzyjemnie. Może to była kwestia twojej słabej kondycji lub lenistwa, ale czy na pewno? Podpowiadam, by ubrać się wygodnie, bo wtedy przynajmniej jeden problem masz z głowy. Wybierz wygodne, przewiewne (oddychające), miękkie a najlepiej bezszwowe ubranie, w którym nie będziesz się mocno pocił, nie poczujesz nieprzyjemnych strużek zimnego potu na ciele, za to w których towarzyszy ci komfort. Skompletowanie stroju do ćwiczenia w domu jest proste i przyjemne. Jestem pewny, że myśląc o tym jaki sport możesz uprawiać w swoim pokoju, masz na myśli fitness. Od razu zaznaczam, że to dobry pomysł o ile będzie temu towarzyszyła systematyczność, cierpliwość i przestrzeganie ustalonej diety. Wtedy możesz być pewny wyników.

Co oznacza bycie fit

Fitness to nowa forma aktywności fizycznej i filozofia życiowa. W języku potocznym używa się sformułowania bycia fit czyli sprawnym i zdrowym. A bycie zdrowym i sprawnym oznacza, że tak się czujemy a nie tylko wyglądamy, bo stan ducha zawsze odzwierciedla nasze ciało. Fitness jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, ponieważ możemy naliczyć się wielu odmian tej dyscypliny łącznie z poziomem zaawansowania itd. W internecie znajdziesz dziesiątki filmików z przykładami prostych i tych trudniejszych choreografii odpowiednich do wykonania w domu. Ćwiczenia fitness możesz uzupełnić w przyrządy, które nie pozwolą ci się nudzić i wzniosą cię na kolejny pułap sprawności fizycznej. A skoro już zdecydujesz się na bycie fit, będziesz musiał zdecydować się na wybranie odpowiedniej dla siebie aktywności uzależnionej od wieku, płci, zainteresowań i potrzeb. Bądź zawsze w formie, stawiaj na różnorodność i ciesz się z podjętego wyzwania. Nie zdążysz się obejrzeć, a ruch wejdzie ci w nawyk.

Zawsze wydaje się to takie proste, gdy zewsząd podpowiadają ci, że jeśli interesuje cię wakacyjna sylwetka – wyćwicz ją w domu. Bez pracy nie osiągniesz wyników, ale w dążeniu do celu nie zapominaj, że równie ważne są regeneracja po treningu, w tym sen i zdrowe odżywianie. Jeśli czujesz, że ćwiczenie w domu stanowi dla ciebie nie lada wyzwanie, zażywaj suplementy diety, które wzmocnią twój organizm od wewnątrz. Kolejna rada to nawadnianie, pij więc spore ilości wody, która zachowa poprawną homeostazę twojego organizmu. Fitness to nie tylko ćwiczenia, to styl życia, dbałość o siebie w podejściu holistycznym – sposób zachowania, nawyki żywieniowe, aktywność w życiu codziennym, unikanie używek, odpowiednie proporcje pomiędzy pracą i wypoczynkiem, odporność na sytuacje stresowe, regularność codziennych zajęć itd.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.