Jak walczyć ze “słomiany zapałem” i spadkiem motywacji na diecie?

Postawiłaś właśnie zacząć się odchudzać. Masz skomponowany cały plan odchudzania, już wiesz jak zacząć dietę, a mimo wszystko już teraz zastanawiasz się, jak długo wytrwasz. Już zakładasz, że będzie ciężko i nie dasz rady? Nie jesteś jedyna! Bardzo wiele osób cierpi na tzw. „słomiany zapał”. Jak sobie z nim poradzić? Jak wytrzymać na diecie? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się wszystkiego!

Dieta, sport, szydełkowanie…

Czy bywało już tak, że jednego dnia decydowałaś się na coś, cieszyłaś i ekscytowałaś, a następnego dnia to wspaniałe uczucie zdawało się parować z Ciebie? O kolejnych dniach już nie wspominając… Niezależnie co to było- czy dieta, siłowania, kurs tańca czy szydełkowanie. Po zupełnej utracie zainteresowanie nie mija wiele czasu a znowu coś wpada Ci w oko i cały proces zaczyna się od nowa. Brzmi znajomo?

Jeżeli szybko się nudzisz powtarzając te same czynności nie jesteś w tym odosobniona. To właśnie „słomiany zapał”- główna przyczyna nie spełnionych planów. Pamiętaj, że tak jak z każdym innym problemem, tak i ze „słomianym zapałem” można sobie poradzić. Zaraz dowiesz się jak!

Motywacja i nastawienie

To właśnie przez brak motywacji lub jej niewystarczająca ilość już po kilku dniach rezygnujesz z podjętych czynności, na przykład z diety i wszelkich działań z nią związanych. Zwyczajnie wydają Ci się pozbawione jakiegokolwiek sensu, choć jeszcze kilka dni wcześniej byłaś nimi zachwycona.

Zaczynasz myśleć, że to nie dla Ciebie i że na sto procent nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Odpuszczasz zanim tak naprawdę zaczniesz, zanim zdążysz zauważyć jakikolwiek efekt. Nie możesz myśleć w takich kategoriach! Nie pozbawiaj się motywacji do działania, do zmian! Zamiast wmawiać sobie, że to się nie uda, że nie ma sensu i nie wart, pomyśl, że tym razem dasz radę! Bo jak nie Ty to kto?

W każdym podjętym projekcie, nie tylko odchudzaniu, koniecznie musisz dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu motywacji. Przed rozpoczęciem danego przedsięwzięcia powinnaś zapisać sobie dobre myśli i wyznaczony cel na kartce a następnie  powiesić to w widocznym miejscu, na przykład na lodówce. W chwilach spadku motywacji czy zwątpienia we własne siły będziesz mogła przeczytać kartkę i zmotywować się do dalszego działania.

Poza tym w przypadku odchudzania, należy poczekać na pierwsze efekty. To one będą główną motywacją! I uwierz, znajdziesz i chęci i siłę aby kontynuować niełatwą misję odchudzania.

Klika rad jak się pozbyć „słomianego zapału”?

Po pierwsze

Każdy pomysł jaki przyjdzie Ci do głowy jest wart uwagi! Nie każdy jednak jest wart realizacji. Aby pozbyć się „słomianego zapału” musisz nauczyć się segregować swoje pomysły. Staraj się nie zachłysnąć każdym pomysłem który zawita do Twojej głowy. Zanim podejmiesz decyzję o podjęciu jakiegoś projektu rozważ wszystkie za i przeciw.

Karteczki

Zapisz na kartce jakich spodziewasz się rezultatów swojej nowej diety. Czy jest to:

  • utrata kilogramów,
  • poprawa samopoczucia,
  • wymodelowane ciało,
  • oczyszczony z toksyn organizm,
  • poprawa stanu skóry, włosów i paznokci,
  • poprawa stanu zdrowia.

Kartkę powieś w dobrze widocznym miejscu- będzie źródłem motywacji dla Ciebie w chwilach kryzysu.

dieta

Największy wybór tabletek na odchudzanie
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Krok za krokiem

W realizacji wszystkich swoich pomysłów stosuj metodę małych kroków.  Wyznacz sobie cel główny, coś co czeka na Ciebie na samym końcu drogi. Ponadto wyznacz kilka mniejszych celi, dzięki którym szybciej osiągniesz upragniony finisz. Zaangażujesz się w przedsięwzięcie całą sobą. Dzięki temu nie wypalisz się tak szybko jak zawsze.

Cel to Twoja nagroda

Pamiętaj o tym, że dotarcie do celu- osiągnięcie wyznaczonej wagi czy zajęcie upragnionego miejsca w zawodach sportowych- to Twoja nagroda. Właśnie w ten sposób rozpatruj każdy projekt, którego realizacji się podejmujesz. Każdy utracony kilogram to krok zrobiony w dobrym kierunku i nagroda za Twoją pracę.

System kar

Opracuj własny system kar oraz nagród. Dzięki niemu wzmocnisz swoją motywację do zrealizowania zamierzonego celu czy wykonania jakiegoś zadania. Pamiętaj aby nie nagradzać się jedzeniem! Twoją przykładową nagroda może być zakup kosmetyku, książki czy wyjście do kina.

Motywacja od innych

Wiele badań pokazuje, że najlepszą motywacją dla nas są otaczający nas ludzie. Spotykaj się zatem z inspirującymi postaciami. Takie osoby nie tylko szczerze i obiektywnie ocenią Twój pomysł, ale również będą mogli towarzyszyć Ci podczas jego realizacji.

Rodzina i przyjaciele

Powiedz o swoim planie zrzucenia zbędnych kilogramów swoim najbliższym. Dzięki temu zyskasz wsparcie w trudnych momentach oraz kompanów do wyjść na spacer lub na basen. Kto wie, może to Ty zmotywujesz ich do zadbania o swój wygląd i zdrowie? Ponadto zdecydowanie trudniej wycofać się z deklaracji zrobionej publicznie. Wygląda na to, że nie masz innego wyjścia jak chudnąć.

Droga do wymarzonej sylwetki jest długa, kreta i wyboista. Głównym wrogiem wcale nie są słodycze czy chipsy ale nasze nastawienie i „słomiany zapał” Na szczęście jeśli są chęci znajdzie się też sposób.

Pamiętaj, że nie tylko Ciebie dotycz problem szybko ulatniających się chęci. Wiele osób najpierw zachłystuje się jakimś pomysłem, a następnie bardzo szybko traci całkowicie zainteresowanie. Od dziś nie masz już wymówek, wiesz jak radzić sobie ze spadkiem motywacji! Do dzieła!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.