Witamina E: co to jest, źródła, właściwości odżywcze i skutki uboczne

Witamina E jest jednym z najlepszych składników odżywczych, ponieważ ma szerokie działanie przeciwutleniające. Po pierwsze, wpływa pozytywnie na regeneracje komórek skóry po ich uszkodzeniu i dodatkowo zapewnia im ochroną przed kolejną zmianą. Po drugie, jest witaminą, która występuję naturalnie w wielu, dostępnych powszechnie produktach spożywczych, w tym owocach i warzywach. Po trzecie, jako że jest niezbędnym składnikiem odżywczym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, można ją zakupić jako suplement diety. Czasem można ją spotkać w przetworzonych produktach spożywczych.

Co to jest witamina E?

Witamina E jest znana głównie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, których działanie polega na redukcji uszkodzeń wolnych rodników. Ponadto, chroni komórki organizmu przed ich modyfikacją. Najczęściej witamina E jest dodawana do kosmetyków, ale można ją również pozyskać z naturalnych produktów spożywczych.

Generalnie, witamina E jest stosowana w dermatologii od ponad 70 lat. Chroni skórę przed starzeniem, stanami zapalnymi oraz uszkodzeniami słonecznymi. Tego typu rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz jest niezbędny do utrzymania zdrowej skóry i silnego układu odpornościowego. Niedawno witamina E została okrzyknięta najlepszym środkiem zwalczającym zniszczone, nieopanowane włosy w lśniące, soczyste loki.

Źródła witaminy E

Następujące pokarmy są dobrym źródłem witaminy E:

 • jedna porcja suchych prażonych nasion słonecznika, dostarczają około 7 mg witaminy E,
 • jedna porcja orzechów laskowych zapewnia około 4 mg witaminy E,
 • jedna porcja orzechów ziemnych dostarcza około 2 mg witaminy E,
 • jedna porcja prażonych migdałów zapewnia około 7 mg witaminy E,
 • ½ szklanki gotowanego szpinaku dostarcza około 2 mg witaminy E,
 • ½ szklanki brokuł dostarcza około 1 mg witaminy E,
 • Średniej wielkości kiwi zapewnia 1 mg witaminy E,
 • Mango w ilości około pół szklanki zapewnia niecały 1 mg witaminy E,
 • Surowy, cały pomidor dostarcza 1 mg witaminy E.

Dodatkowa witamina E

Jednym prostym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości witaminy E w diecie jest dodanie do receptury łyżki oleju z kiełków pszenicy. Alternatywnie można przekąsić nasiona słonecznika. Zapewni to ponad 20 mg witaminy E, co stanowi więcej niż zapotrzebowanie na cały dzień. Bardzo dobrze jest przygotować sałatkę z jarmużu lub szpinaku i wrzucić do niej orzechy laskowe, aby uzyskać chrupiącą dawkę witaminy E. Kreatywność pomoże czerpać wiele korzyści z witaminy E w diecie.

Właściwości odżywcze

Witamina E jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Dzięki niej, wygląd skóry, włosów i paznokci jest ładny. Ponadto, witamina E dzięki swoim właściwościom wpływa na inne procesy zachodzące w organizmie człowieka.

Dłuższa żywotność komórek

Proces utleniania i przyspieszonego starzenia w przyszłości będzie dotyczył każdego człowieka, bez wyjątku. Wtedy też komórki są eksponowane na cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Wolne rodniki osłabiają i niszczą zdrowe komórki. Cząsteczki te mogą również przyczyniać się do chorób serca i rozwoju nowotworów.

Wolne rodniki powstają w wyniku normalnych procesów organizmu. Powodują szkody, które skracają żywotność zdrowych komórek. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który może pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń wolnych rodników i spowolnić proces starzenia się komórek.

Wpływ na rozwój chorób

Naukowcy zbadali stosowanie witaminy E jako leczenia różnych chorób zwyrodnieniowych, w tym:

 • Stwardnienia tętnic: zapobiega odkładaniu się cholesterolu.
 • Wysokiego ciśnienia krwi: obniża poziom jeśli jest regularnie dostarczana.
 • Chorób serca: zmniejsza prawdopodobieństwo zawału serca i duszności w klatce piersiowej.
 • Nowotworów skóry.

Dotychczasowe badania nie wykazały zmniejszenia częstości występowania tych chorób, ale istnieją pewne przesłanki, by tak sądzić. Brak jest sprawdzonych medycznych zastosowań witaminy E, oprócz leczenia niedoboru witaminy E, który jest rzadkim schorzeniem.

Dodatkowa ochrona

Witamina E może pomóc osobom z wyższymi czynnikami ryzyka środowiskowego lub stylu życia. Warto wiedzieć, że wolne rodniki zwiększają się poprzez:

 • Nadmierne i przewlekłe palenie papierosów,
 • narażenie na zanieczyszczenie powietrza np. długotrwałe przebywanie na powietrzu miast, gdzie smog jest codziennością,
 • wysoka ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe z promieni słonecznych.

Witamina E może pomóc w naprawie uszkodzonych komórek. W normalnej diecie trudno jest spożywać zbyt dużo witaminy E. Nie jest ani ryzykowne, ani szkodliwe uzyskanie witaminy E ze źródeł żywności. Związku z czym, jej przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe do wykonania.

Zapobiega wypadaniu włosów

Witamina E pochodząca z jej naturalnych źródeł oraz ta, która jest dostępna  w postaci suplementów bardzo korzystnie wpływa na porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. Uważa się, że właściwości przeciwutleniające witaminy pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny w skórze głowy. Stres oksydacyjny ściśle wiąże się z większą podatnością na wypadanie włosów.

Poprawia krążenie skóry głowy

Witamina E może zwiększać przepływ krwi, co bezpośrednio poprawia jakość włosów. Niedawno przeprowadzone badania wskazują, że wysokie dawki witaminy E zwiększają przepływ krwi do oczu u osób z cukrzycą typu 1. Inne analizy wykazują, że zwiększony dopływ krwi zwiększa porost włosów. Jednak potrzeba więcej badań, aby sprawdzić, czy witamina E bezpośrednio wpływa na dopływ krwi do skóry głowy, a jeśli tak, co to oznacza dla wzrostu włosów.

Równowaga produkcji sebum

Witamina E jest ważna dla tworzenia ochronnej bariery na powierzchni skóry. Ta bariera pomaga zablokować wilgoć. Sucha, podrażniona skóra może być objawem niedoboru witaminy E.

Chociaż nie jest jasne, czy miejscowa witamina E może zrównoważyć produkcję oleju z głowy, oleje zawierające witaminę E – jak olej z awokado – mogą pomóc nawilżać skórę głowy. Mogą także pomóc w zapobieganiu nadmiernej produkcji sebum.

Dodaje blasku włosom

Włosy mogą wyglądać brzydko i mało estetycznie jeśli są zniszczone i słabe.  Po usunięciu ochronnej warstwy tłuszczu na zewnętrznej stronie naskórka włosy tracą połysk i stają się trudne do stylizacji. Olej bogaty w witaminę E może pomóc zastąpić tę warstwę ochronną i przywrócić połysk. Ogólnie olej pomaga również uszczelnić wilgoć, zredukować pękanie i chronić włosy przed uszkodzeniem.

Wspiera zdrową skórę głowy

Witamina E jest niezbędna dla zdrowej skóry. Wiele osób walczy ze zniszczonymi i słabymi włosami u nasady głowy. Witamina E wspiera skórę głowy i zapewnia włosom silne podłoże, dzięki czemu redukuje stres oksydacyjny i chroni lipidową warstwę ochronną.

Witamina E
Kliknij i sprawdź ceny!

Suplementy

Podczas gdy przedawkowanie witaminy E w żywności jest mało prawdopodobne. Badania naukowe donoszą,  że przyjmowanie dużych dawek tej witaminy w formie suplementu może powodować poważne skutki uboczne. Jednym z poważnych skutków ubocznych jest zwiększone ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego.

Skutki uboczne

Najczęstszą formą przyjmowania witaminy E, w celu polepszenia jakości włosów jest jej bezpośrednie zastosowanie na skórę głowy. Jednak przed każdym jej użyciem należy ją dokładnie rozcieńczyć, ponieważ źle rozprowadzona może wywołać poważne podrażnienie skóry lub wysypkę.

W aspekcie przyjmowanych suplementów witaminy E, warto pamiętać, że jej nadmierne spożycie może doprowadzić do niebezpiecznych skutków zdrowotnych, w tym:

 • Zakłócenie produkcji hormonów tarczycy,
 • Osłabienie kości,
 • Zwiększone ryzyko nowotworu prostaty.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed dodaniem suplementu witaminy E do diety. Przeciętni dorośli potrzebują tylko 15 miligramów witaminy E dziennie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.