Witamina K – źródło, niedobory i zalety

Niedobory witaminy K

Kiedy organizmowi brakuje witaminy K, przechodzi w tryb awaryjny, utrzymując przy tym jedynie kluczowe funkcje potrzebne do natychmiastowego przeżycia. W dalszym kroku dochodzi do sytuacji, w której procesy życiowe spowalniają i pozostawiają ciało wrażliwe na złamania kości, rozwój raka i problemy z sercem.

Jednym z podstawowych czynników, negatywnie wpływających na poziom witaminy C w organizmie, to nieprawidłowa dieta. Niektóre inne popularne czynniki to długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, schorzenia jelitowe np. zespół jelita drażliwego, zapalenie jelit lub też przyjmowanie środków obniżających poziom cholesterolu. Niedobór witaminy K występuje wtedy, gdy organizm nie może prawidłowo wchłonąć witaminy z przewodu pokarmowego. Niedostatek  może być często wynikiem długotrwałego przyjmowania antybiotyków, ponieważ bakterie w jelitach wytwarzają witaminę K, a antybiotyki mogą zabijać pomocne bakterie. Niektóre inne problemy zdrowotne, które mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie witaminy K, to zapalenie pęcherzyka żółciowego lub choroba dróg żółciowych, problemy z wątrobą, mukowiscydoza, celiakia  Ponadto, przyjmowanie leków rozrzedzających krew, długotrwałe leczenie hemodializami i ciężkie oparzenia mogą również prowadzić do niedoboru witaminy K.

Konsekwencje niedoboru

Niedobór witaminy K jest dość rzadki i nie jest uważany za jeden z najczęstszych niedoborów. Mimo to, osoby, które doprowadziły organizm do poważnego niedostatku tej witaminy mogą spodziewać się poważnych komplikacji zdrowotnych w postaci: chorób serca, osłabienia kości, próchnicy zębów i nowotworów. Pierwszym objawem niedoboru witaminy K jest krwawienie z nosa lub dziąseł.

Źródła witaminy K

Dla człowieka, odpowiednie suplementowanie witaminy K jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów. Istnieje wiele produktów, które zawierają w sobie spore ilości tej witaminy. Należą do nich m.in.:

 • jarmuż,
 • gorczyca,
 • buraki,
 • cebula,
 • brukselka,
 • rzepa,
 • szpinak,
 • brokuły,
 • szparagi,
 • owoce morza,
 • kapusta,
 • ogórki,
 • kalafior,
 • kurczak,
 • wątróbka wołowa,
 • kiwi,
 • awokado,
 • groszek zielony,
 • olej sojowy,
 • jeżyny,
 • jagody,

7 korzyści przyjmowania witaminy K

Zdrowe serce

Korzystne działanie witaminy K znane jest od dawna. Po pierwsze, wykazano, że witamina K zapobiega zwapnieniu tętnic, jednej z głównych przyczyn ataków serca. Działa poprzez wyprowadzanie wapnia z tętnic i nie pozwalanie mu na tworzenie twardych, niebezpiecznych złogów płytkowych. Co więcej, pomaga ona zapobiec stwardnieniu tętnic. Niektóre badania pokazują, że witamina K jest właściwym składnikiem odżywczym, który zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania stanów zapalnych. Ponadto, chroni ona komórki, które wyścielają naczynia krwionośne, w tym zarówno żyły, jak i tętnice. Spożywanie odpowiedniego poziomu witaminy K jest ważne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i zmniejszenia szans na zatrzymanie akcji serca.

Zdrowe kości

Witamina K zwiększa ilość białka, które jest wymagane do utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia w kościach. Tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy . Niektóre badania nad witaminą K wykazały nawet, że wysokie spożycie witaminy K może zatrzymać utratę masy kostnej u osób z osteoporozą. Istnieje także teza, że witamina K może poprawiać stan kości i zmniejszać ryzyko ich złamań, szczególnie u kobiet po menopauzie, które są zagrożone osteoporozą. Poza tym, witamina K zwiększa gęstość mineralną kości i zmniejsza ryzyko złamań biodra. Często pacjenci ze złamaniami kończyn, prócz witaminy D muszą aplikować witaminę K, aby kości mogły szybciej się zregenerować.

Słabsze bóle menstruacyjne

Kobiety często bardzo źle przechodzą miesiączkowanie oraz czas przed jego wystąpieniem. Ból w podbrzuszu może ulec zredukowaniu, jeżeli ureguluje się poziom witaminy K, która posiada właściwości krzepnięcia. Związku z czym, witamina K może pomóc w zmniejszeniu skurczów PMS  i innych bólów menstruacyjnych poprzez regulację funkcji hormonów. Ponadto, jeżeli kobieta posiada poważne niedobory witaminy K, objawy PMS mogą się pogorszyć.

Działanie antyrakowe

Wiele medycznych analiz wykazało, że witamina K jest skuteczna w zmniejszaniu ryzyka raka gruczołu krokowego, okrężnicy, żołądka, nosa i jamy ustnej. Pewne przypadki pacjentów świadczyły o tym, że odpowiednio dawkowana witamina K pomogła w ustabilizowaniu czynności wątroby w chorobie nowotworowej. Jedno z badań wykazało, że zwiększenie spożycia witaminy K w diecie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory.

Krzepnięcie krwi

Przede wszystkim witamina K powstrzymuje krwawienia oraz siniaczenia. Wspomaga ona krzepnięcie krwi. Sam proces krzepnięcia jest bardzo złożony, ponieważ wymaga co najmniej 12 białek do funkcjonowania przed ukończeniem procesu. Cztery z tych czynników krzepnięcia białek wymagają witaminy K w ich aktywności, dlatego witamina K jest niezbędna. Ponieważ witamina K pomaga w krzepnięciu krwi, odgrywa ważną rolę w szybkim leczeniu ran obrażeń.

Lepsza funkcja mózgu

Badanie wykazało, że białka zależne od witaminy K są szczególnie ważne dla mózgu. Witamina K uczestniczy w układzie nerwowym poprzez udział w metabolizmie sfingolipidów, który jest klasą naturalnie występujących cząsteczek, które są szeroko obecne w błonach komórek mózgu. Najnowsze badania wykazują, że witamina K pomaga w zminimalizowaniu objawów Alzheimera i Parkinsona.

Zdrowsze zęby i dziąsła

Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały pomaga w niszczeniu szkodliwych bakterii, które żyją w jamie ustnej i produkują kwasami uszkadzającymi zęby. Witamina K jest jednym ze składników odżywczych, który działa z innymi minerałami i witaminami, zabijając bakterie, które niszczą szkliwo zębów, powodując próchnicę zębów, a także zapewnia zęby z odpowiednimi minerałami, które muszą pozostać mocne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.