Worek treningowy- rodzaje,zalety,cena,materiał wykonania

  Worek treningowy to bardzo często używany przyrząd do ćwiczeń, który można wykorzystać na wiele sposobów. Przede wszystkim, służy on do trenowania ciosów, korzystają z niego osoby trenujące sztuki walki. To uniwersalny przyrząd, którego może używać każda osoba, zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Za jego pomocą można w szybki sposób spalić kalorię i przeprowadzić świetny trening ogólnorozwojowy. Osoby używające do ćwiczeń worka treningowego mogą poprawić swoją wytrzymałość, szybkość, siłę, równowagę.

Rodzaje worków treningowych:

 • Worek służący do treningu MMA- posiada szczególny, profilowany kształt, dzięki czemu można na nim ćwiczyć, tradycyjne ciosy bokserskie,wykorzystuje się go także przy ćwiczeniu ciosów pod wieloma kontami, rzucaniu, uderzeniach łokciem i innych czynnościach podczas treningu MMA. Tego rodzaju worek, poleca się osobom zajmującym się MMA oraz sportowcom, którym nie wystarczają już zwykłe klasyczne ćwiczenia i chcą udoskonalić swoją technikę.
 • Tradycyjny worek bokserski- uniwersalny sprzęt do ćwiczeń, posiada on walcowaty kształt i można go zakupić w różnych wielkościach. Dostępne są także lżejsze wersje worków, idealne do treningu dla kobiety. Taki klasyk, nadaje się zarówno do ćwiczeń osoby początkującej jak i tej zaawansowanej. Wybierają go bardzo często osoby, trenujące amatorsko. W środku ma on wypełnienie, posiada także rozpinany zamek. Taki przyrząd można zamontować na podwieszeniu.
 • Gruszka bokserska- worek o małym gabarycie i charakterystycznym kształcie gruszki, dzięki niemu można udoskonalać ciosy hakowe, podbródkowe, a także piąstkowanie. Często wybiera się właśnie gruszkę, przez brak wystarczającej ilości wolnej przestrzeni na zamocowanie, dużego klasycznego worka treningowego. Doskonały do ćwiczeń kondycyjnych, dynamicznych, tani w zakupie.
 • Worek hakowy- jest przydatnym urządzeniem do ćwiczeń, szczególnie dla osób trenujących sporty walki takie jak MMA czy boks. Za jego pomocą, można ćwiczyć ciosy podbródkowe i hakowe, to worek specjalistyczny, niezbyt uniwersalny. Odznacza się dosyć szeroką górną częścią i wąskim dołem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze worka treningowego?
1. Rozmiar worka treningowego

    To, jakich rozmiarów worek wybierzemy, zależne jest od naszego wzrostu oraz tego, w jaki sposób chcemy na nim trenować. Gabaryty worka muszą być dostosowane do naszych, indywidualnych potrzeb. Gdy, chcemy trenować tylko i wyłącznie ciosy oraz uderzenia samymi rękoma, to wystarczy nam worek o długości 1,2 do 1,5 metra. Jednak jeśli chcemy także trenować na nim wykopy, powinniśmy zainwestować w worek o długości 1,6-2 metrów.

2. Waga worka treningowego

    To ile worek będzie ważył, zależy od paru czynników. Przede wszystkim od tego, jaki materiał posłużył na jego wypełnienie, oraz od tego, jakiej wielkości jest ten przyrząd treningowy. Przedział wagi worków treningowych sięga od 20 do nawet 150 kilogramów. Wysokie worki, mają w sobie wiele materiału wypełniającego, przez co są ciężkie. Należy pamiętać, że worek nie powinien być ani za lekki, ani zbyt ciężki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który będzie miał podobną wagę, jak osoba, jaka będzie go użytkować. Dla osób początkujących zaleca się kupno sprzętu o małym obciążeniu do 30 kilogramów, gdyż im sprzęt więcej waży, tym częściej dochodzi do kontuzji. Osoby średnio zaawansowane i zaawansowane mogą stopniowo zwiększać wagę worka, wszystko zależy od ich umiejętności i wytrenowania. Dla osób, pragnących udoskonalić swoją technikę wyprowadzania ciosów, zaleca się worki dosyć ciężkie. Jednak jeśli chcemy usprawnić naszą dynamikę i szybkość, powinniśmy skorzystać z worków bokserskich o niższej wadze. Worki treningowe ważące około 70 kilogramów, doskonale zwiększają siłę uderzeń, jednak ćwiczyć na nich powinny osoby doświadczone i długo trenujące MMa czy boks.

 • Worki o wadze 50 do 60 kg- ich wysokość to zazwyczaj 160 cm, średnica około 40 cm. Doskonałe do ćwiczeń siłowych.
 • Worki o wadze 30 do 50 kg- ich wysokość to zazwyczaj 140 cm, średnica około 35 cm. Idealne dla osób trenujących rekreacyjnie i początkujących sportowców.

3. Materiał wykonania

Worki treningowe wykonuje się z wielu materiałów, zarówno do zewnętrznej powierzchni worka, jak i do jego wypełnienia.

 • Tkaniny imitujące skórę- tańszy odpowiednik skóry. Ten rodzaj materiału poleca się, nie tylko początkującym osobom, ale i także zaawansowanym użytkownikom. W trakcie wyboru worka treningowego, powinno się przyjrzeć szczególnie jakości materiału, z jakiego jest zrobiony. Zwróćmy uwagę na gramaturę i grubość tkaniny, a także całość wykończenia.
 • Skóra naturalna- najlepszy wybór jeśli chodzi o materiał, jednak za worek zrobiony ze skóry, trzeba dużo zapłacić. Ze względu na cenę tego przyrządu, preferuje się go, zawodowym sportowcom, oraz osobom, które regularnie trenują i zależy im na jakości worka. Dużą zaletą zakupu worka wykonanego ze skóry naturalnej, jest komfort podczas ćwiczeń, a także duża wytrzymałość.

4. Rodzaj mocowania

Taki sprzęt do ćwiczeń mocuje się na taśmach i łańcuchach. Powinniśmy przed zakupem przyjrzeć się rodzaju połączenia łańcucha z taśmą, efektywniej rozkładać ciężar będzie element o kształcie trójkąta niż często używany ring.

5. Rodzaj wypełnienia worka treningowego

Do wypełnienia używa się między innymi trocin, skrawków materiałów, worek wówczas jest lżejszy. Aby, uzyskać większy ciężar za wypełnienie może posłużyć także piasek lub ziemia.

6. Cena worka

Ceny worków wahają się od stu złotych do nawet i paru tysięcy. Wszystko zależy od wielkości, wypełnienia, rodzaju materiału, producenta. To droga inwestycja, zwłaszcza jeśli zależy nam na sprzęcie dobrej jakości. Najwyższe ceny osiągają worki wykonane z prawdziwej skóry, a także worki stojące, których najniższa cena to około 500 złotych. Osoby początkujące mogą zainwestować w puste worki z plawilu, nie warto jednak wybierać podejrzanie tanich worków. Wyższa cena przeważnie oznacza lepszą jakość, która przydaje się, zwłaszcza jeśli mamy zamiar ćwiczyć regularnie, dobrze jest wtedy posiadać wysokiej klasy, trwały sprzęt, który posłuży nam na długie lata.

Worek treningowy
Kliknij i sprawdź ceny!

Zalety worków bokserskich:

 • Trening sztuk walki, udoskonalamy swoje umiejętności wyprowadzenia kopnięć czy ciosów.
 • Poprawiamy gibkość ciała, kondycję a także dynamikę.
 • Zwiększamy siłę i wytrzymałość mięśni, podczas treningu pracują nasze tricepsy, barki, przedramiona i klatka piersiowa.
 • Wzmacniamy kości, ścięgna i stawy. Z każdym uderzeniem wzmacniają się nasze stawy łokciowe i nadgarstki,przystosowują się do przeciążeń.
 • Redukcja stresu, każda sesja z użyciem worka treningowego rozluźnia, wyładujemy swoją energię i uwalniamy tą złą. Takie treningi poleca się, zwłaszcza osobom cierpiącym na ADHD.
 • Trening z tym przyrządem, pomaga utrzymać stałą wagę, spalić dużą ilość kalorii, jest pomocny w trakcie odchudzania się.
 • Ujędrniamy całe ciało i pozbywamy się wiotkiej skóry.
 • Wzmacniamy psychikę, osoby trenujące z workiem bokserskim, nabierają z czasem pewności siebie.

Aby, osiągnąć wymarzone efekty, należy ćwiczyć regularnie. Dobrze jest trenować, minimum 3 razy w tygodniu, po około pół godziny. W trakcie treningów, należy także utrzymywać odpowiednią dietę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.