Wszystko, co warto wiedzieć o odżywkach białkowych

Białko odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. To główny budulec masy mięśniowej, który dostarcza nam niezbędnych aminokwasów związanych np. z metabolizmem. Odżywki białkowe to preparaty dedykowane sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie. Stosujemy je także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, aby preparat naprawdę działał oraz skutecznie wspomagał efekty treningu.

Skład odżywek białkowych

Odżywki białkowe uzupełniają naszą dietę w łatwo przyswajalne białko. Mogą być zarówno zamiennikami posiłków, jak i dodatkami przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ten konkretny składnik pokarmowy.

W skład tych preparatów wchodzą przede wszystkim białka, jednak nigdy nie w 100%. Obok niego znajdziemy w nich także m.in.: węglowodany, tłuszcze, wody czy sole mineralne. Najbardziej skoncentrowane odżywki zawierają od 93-98% protein.

Dlaczego warto je stosować?

Zastanawiając się nad korzyściami płynącymi ze stosowania białka w proszku, warto zadać sobie pytanie – co możemy zyskać dzięki dodatkowej porcji. Odpowiednia dawka pozytywnie wpływa na regenerację organizmu, bierze udział w budowaniu komórek tkanki mięśniowej, a także reguluje nasz metabolizm.

W trakcie pracy nad sylwetką jest to niezwykle ważne. Jego odpowiednia ilość pozwala na rozbudowę mięśni, które potrzebują coraz wyższego zapotrzebowania energetycznego. Na skutek czego organizm wykorzystuje zdecydowanie większe pokłady tkanki tłuszczowej. Dodatkowo odżywki białkowe usprawniają metabolizm, dlatego proces spalania kalorii zachodzi intensywniej. Warto dodać, że mają one także wpływ na przyrost tzw. suchej masy mięśniowej.

Kiedy przyjmujemy białko?

Rodzaj oraz ilość odżywki należy dopasować do poziomu aktywności i celów treningowych. Jeśli nie zagraża nam skaza białkowa lub inne choroby możemy stosować tego rodzaju preparaty zarówno bezpośrednio po treningu i przed snem oraz w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć jego odpowiedniej ilości w konkretnych posiłkach.

Jak wybrać idealną odżywkę białkową?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje białek w proszku od wielu producentów (bogatą ofertę odżywek białkowych posiada np. sklep internetowy Świat Supli). Jednak podczas wybierania preparatu należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

  • przyswajalność – w trakcie okresu redukcyjnego powinniśmy zdecydować się na białko serwatkowe (szybko się wchłania i pomaga spalić tkankę tłuszczową). Podczas budowania masy mięśniowej najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kazeiny lub odżywek zawierających zarówno serwatkę, jak i kazeinę,
  • zawartość aminokwasów – wartościowe produkty powinny posiadać w swoim składzie szereg aminokwasów, np. izoleucynę, lizynę czy metioninę. Są to niezbędne związki chemiczne, które musimy dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować.

Niezwykle ważny jest także brak zmodyfikowanych elementów w składzie produktu.  Niestety cena białka nie świadczy wysokiej jakości. W tym przypadku powinniśmy przede wszystkim kierować się składem oraz tym, czy pasuje ona do naszego aktualnego celu treningowego.

Zaleca się, aby osoby profesjonalnie związane ze sportem korzystały z odżywek o złożonej matrycy, z witaminami i kreatyną. Dla początkujących w zupełności wystarczą prostsze, a przede wszystkim tańsze białka.

Jak widać, te produkty mogą być stosowane nie tylko przez osoby aktywnie fizycznie Odpowiednio dobrana dawka wspomaga odchudzanie oraz pozytywnie wpływa na zdrowie. Bardzo ważny jest także odpowiedni skład oraz rodzaj białka, z którego zostały wyprodukowane odżywki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.