Wyposażenie klubu fitness, które warto mieć w domu!

Powoli przyzwyczajamy się już do tego, że siłownie i kluby fitness częściej są zamknięte niż otwarte. W takich warunkach systematyczne dbanie o kondycję staje się prawdziwym wyzwaniem, ponieważ musimy sami sobie wszystko zorganizować. Do wyboru mamy aktywność zewnętrzną, czyli treningi i ćwiczenia na dworze oraz ćwiczenia w domu. Te ostatnie możemy wykonywać przez cały rok i jeśli zdecydujemy się na trening fitness, nie będą nam do tego potrzebne żadne drogie i zaawansowane maszyny do ćwiczeń. Wystarczą akcesoria do fitnessu. Jakie dokładnie?

Trening fitness w domu – nie tak kolorowo, no ale cóż…

Zanim weźmiemy pod lupę wyposażenie klubu fitness, które z powodzeniem można wykorzystać w treningach domowych, warto wspomnieć o wadach i zaletach ćwiczeń poza siłownią czy klubem fitness. Oczywiście dzisiaj rodzaj treningu nie jest już kwestią wyboru, a niestety koniecznością spowodowaną panującą obecnie sytuacją. Jednak warto wiedzieć, jak to wszystko wygląda w praktyce.

Kiedy ćwiczymy w domu, nie musimy opłacać karnetu na siłownię, ani fatygować się do niej w celu odbycia treningu. Z jednej strony jest to zaleta, z drugiej jednak, do ćwiczeń w domu także potrzebne będą nam przynajmniej jakieś podstawowe akcesoria, a to wiąże się z koniecznością ich zakupu. Dużą zaletą siłowni jest natomiast mobilizacja do ćwiczeń.

Jest to pewien paradoks, bo teoretycznie w domu możemy ćwiczyć w każdej chwili, w której mamy trochę wolnego czasu. Jednak zazwyczaj to właśnie konieczność pójścia na siłownię z opłaconym wcześniej karnetem sprawia, że jednak idziemy ćwiczyć. Niestety, z tego, co widać, wszyscy chcący dbać o kondycję, będą musieli nauczyć się samodyscypliny w tym zakresie, bo nie wiadomo, kiedy aktualna sytuacja z pozamykanymi siłowniami się skończy. Przechodzimy zatem do sprzętu, którego zakup z pewnością pomoże trochę w mobilizacji do aktywności.

Jakie wyposażenie klubu fitness sprawdzi się w domu?

wyposażenie klubu fitness

Akcesoria do fitnessu należą do najtańszej i najbardziej kompaktowej wersji sprzętu do ćwiczeń. Dzięki temu na ich zakup może sobie pozwolić praktycznie każdy. Co najważniejsze, nie zajmuje on sporo miejsca i nawet jeśli nie dysponujemy w swoim domu czy mieszkaniu zbyt dużą przestrzenią, z pewnością i tak zdołamy zmieścić w nim nawet kilka sztuk takiego sprzętu. W co zatem powinna być zaopatrzona nasza domowa strefa fitness? Bez obaw, wcale nie jest tego dużo!

Prawdziwą podstawą do treningów fitness w domu są maty do ćwiczeń. Przy czym warto dobrze przemyśleć ich zakup, ponieważ różnią się one od siebie grubością, wielkością i rodzajem materiału, z jakiego są wykonane. Parametry maty dobierzmy do charakterystyki planowanych treningów. Innymi akcesoriami przydatnymi do treningów domowych jest oczywiście step, hantle winylowe, kettlebellsy, piłka gimnastyczna oraz gumy oporowe. Warto także zaopatrzyć się w roller, który sprawdza się zarówno po treningu, jak i przy rozgrzewce przed ćwiczeniami.

Jak trenować w domu?

Jeśli mamy już akcesoria do ćwiczeń, to trening w domu może przebiegać identycznie jak ten w klubie. Bardzo wielu instruktorów udostępnia bowiem całe darmowe treningi platformach takich jak YT czy FB. W ten sposób można odbyć pełny trening fitness wraz z prowadzącym. Jeśli już mamy doświadczenie w ćwiczeniach fitness możemy taki trening ułożyć sami albo zdecydować się na indywidualne stworzenie treningu przez profesjonalistę. Możliwości jest wiele. Czas treningu i jego częstotliwość także jest kwestią indywidualną. Zaleca się jednak, aby ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, każdorazowo po około 30 minut.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.