Jak zacząć trenować kick-boxing?

Kick-boxing jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki w Polsce i na świecie. Ten sport łączy w sobie kopnięcia oraz techniki boksu. Kick-boxing można podzielić na dwa główne nurty – amerykański (nazywany również „full-contact karate”) i japoński. Amerykański kick-boxing swoje początki ma w lat sześćdziesiątych XX wieku. Został stworzony w odpowiedzi na oczekiwania i dążenie osób zajmujących się karate. Wiele osób dotkliwie odczuwało ograniczenia typowe dla tej sztuki walki, kick-boxing wyszedł im naprzeciw. Japoński kick-boxing z kolei, to połączenie karate oraz boksu tajskiego.

Postawa w kick-boxingu

Pierwsze czego nauczymy się na treningach kick-boxingu to utrzymywanie odpowiedniej postawy. Jest to absolutna podstawa oraz ważny element sportu. Warto więc skorzystać z pomocy dużego lustra, w którym widoczna będzie cała nasza sylwetka, aby skorygować ewentualne niedociągnięcia postawy.

Aby przybrać właściwą postawę wyjściową należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Między innymi na:

  1. Prawidłowe ustawienie stóp. Ustawienie stop zależy od… tego, która ręka jest dominująca. Osoba praworęczna powinna ustawić się tak, aby lewa strona ciała (stopa i ramię) były wysunięte do przodu, a prawa (dominująca, silniejsza) ręka została nieco z tyłu. Analogiczne ustawienie powinno być utrzymane w przypadku osób leworęcznych.
  2. Nogi powinny być lekko ugięte w kolanach.
  3. Dłonie należy zacisnąć w pięści oraz ustawić w taki sposób, by osłaniały podbródek. W przypadku osób praworęcznych, prawą dłoń należy trzymać nieco z boku, mniej-więcej na wysokości twarzy, natomiast lewą z przodu.
  4. Łokcie nie powinny znajdować się zbyt daleko od tułowia, ponieważ w ten sposób powstaje luka, w którą z łatwością może trafić nasz przeciwnik.
  5. Ustawienie podbródka jest bardzo ważne. Podbródek powinien być przysunięty do klatki piersiowej oraz osłonięty lewym ramieniem przed ciosami „sierpowymi”.

 Oddychanie to podstawa!

We wszystkich sportach walki, w tym też i w kick-boxingu bardzo duże znaczenie ma równe oddychanie oraz rozluźnienie. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących kick-boxerów jest wstrzymywanie oddechu podczas wyprowadzania ciosu oraz napinanie absolutnie wszystkich mięśni, tak zwane „ spinanie się”. Niestety, takie napięcie wszystkich grup mięśni znacznie ogranicza zakres ruchów zawodnika oraz uniemożliwia poprawne wykonanie niektórych ciosów, na przykład: kopnięć z obrotem lub kopnięć z wyskoku. Dlatego też, niezwykle ważne jest, aby wykonując kombinacje ciosów, rozluźnić całe ciało. Należy też panować nad oddechem, czyli połączyć wykonanie każdego ciosu z wydechem.

Ciosy w kick-boxingu

Kick-boxing rozwija szybkość, precyzje ciosów oraz siłę. Chociaż na początku należy skupić się głównie na prawidłowej technice, wtedy z czasem przyjdzie i siła i idealna dokładność. Należy pamiętać, że siła w tej sztuce walki nie wypływa z samego tylko uderzenia, ale przede wszystkim z odpowiedniego skrętu ciała. Właśnie dlatego należy absolutnie zawsze pamiętać o lekkim ugięciu nóg w kolanach oraz przedłużeniu wyprowadzanego ciosu poprzez silny skręt bioder. Kolejną rzeczą wartą naszej uwagi jest odpowiednie osłanianie się w czasie zadawania ciosów. Oczywiście równie ważna jest praca nóg. Ucząc się techniki kick-boxingu, duży nacisk kładzie się właśnie na to. Podstawowe kopnięcia tej sztuce walki to:

  • front kick, czyli kopnięcie frontalne,
  • side kick, czyli kopnięcie boczne,
  • turning Kick, czyli kopnięcie okrężne,

oraz

  • axe kick, czyli kopnięcie opadające.

rękawice
Największy wybór rękawic!
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Treningi Kick-boxingu

Treningi  kick-boxingu powinny być przeprowadzane z odpowiednią intensywnością oraz „objętością”. Pod nazwą intensywności kryje się przede wszystkim prędkość, z jaką zawodnik wykonuje dany element ćwiczebny oraz ilość powtórzeń danego elementów w czasie przeprowadzanego treningu. Im więcej działamy, a mniej odpoczywamy w czasie zajęć, tym większa jest jego intensywność. Wykonanie jak największej ilości ćwiczeń w określonym czasie powinno być naszym priorytetem, ponieważ pozwoli to zwiększyć prędkość wykonywania ćwiczonego elementu. Objętość treningu z kolei, to nic innego jak czas trwania zajęć oraz czas powtarzania danego ćwiczenia. Objętość zwiększamy odpowiednio wydłużając treningi oraz zwiększając ich ilość w tygodniu.

Uwaga! Nie należy zapominać o czasie poświęconym na regenerację!

Treningi kick-boxingu wymagają dużo wysiłku i zaangażowania ze strony początkującego zawodnika. Oczywiście wytrwałość przyniesie nam znaczne efekty! Po zajęciach z tego sportu zauważalnie wzrośnie nasza siła, koordynacja oraz kondycja. Mało tego! Kick-boxing to nie tylko dyscyplina sportowa, sztuka walki ale również forma samoobrony!

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.