Zumba na odchudzanie. Ilość spalanych kalorii w godzinę

Ile kalorii spalisz na Zumbie?

W dobie licznych programów tanecznych w naszym kraju niewątpliwie zapadła moda na taniec. Nie każdy lubi wylewać siódme poty na siłowni, a taniec jest doskonałą alternatywą – pozwala zdobyć świetną sylwetkę i pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Zumba sposobem na odchudzanie

Zumba jest tańcem łączącym w sobie tańce latynoamerykańskie (m.in. soca, samba, salsa czy mambo), sztuki walki, elementy Bollywodd i fitnessu.  Powstała stosunkowo niedawno – pod koniec XX wieku.

Zwolenniczki Zumby doceniają to, że ćwiczą i tańczą jednocześnie, przez co nie czują się tak zmęczone. Nie ma też monotonii, a muzyka w tle zachęca do wykonywania kolejnych kroków.

Zumba jest świetnym sposobem na spalenie zbędnych kalorii. Jej plusem jest też to, że energiczne ruchy są treningiem utrzymywanym cały czas na danym poziomie intensywności – wpływ na to ma muzyka, do której ułożone są kroki.  Badania podają, iż podczas tego typu ćwiczeń nasze tempo jest w tzw. “fatburningzone”, a więc na poziomie średnio 60-70 procent. Dzięki odpowiedniej ilości dostarczonego tlenu do naszego organizmu – jest on w stanie przekształcić zbędny tłuszczyk w energię potrzebną do wykonywania poszczególnych ruchów.

Po jakim czasie można schudnąć?

Jak w każdym sporcie na efekty trzeba trochę poczekać – nie wszystko od razu. I konieczna jest jak zawsze systematyczność. Najlepiej jest tańczyć Zumbę średnio 2-3 razy w tygodniu nie krócej niż pół godziny.  Po około trzech miesiącach ćwiczeń można będzie zauważyć pozytywne zmiany – nasze ciało będzie dużo bardziej jędrne i się wysmukli. Po takim czasie powinno nam też ubyć już kilka kilogramów. Oczywiście jak w przypadku każdych ćwiczeń należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu się. Warto odżywiać się zdrowo i unikać tuczących tłustych dań. Nie zaleca się także spożywania ciężkostrawnych posiłków tuż przed treningiem.

Ile kalorii spalimy na Zumbie?

Ilość spalonych kalorii w dużej mierze zależy od intensywności treningu. Okazuje się, że wpływ na szybkość pozbycia się zbędnych kilogramów ma też rodzaj Zumby. Najwolniej schudniemy dzięki Zumbie Gold. Dlaczego? Ponieważ ma najwolniejsze tempo, a więc też znacznie mniej angażuje nasze ciało. Zumba Gold przeznaczona jest przede wszystkim dla osób o obniżonej sprawności fizycznej (wskazane także dla osób starszych).

Decydując się na Zubę Basic możemy liczyć na spalenie średnio 450 kcal w ciągu godzinnego treningu. Jest to podstawowa technika Zumby. Jeśli jednak trening będzie nieco bardziej intensywny, to można spodziewać się spalenia nawet do 600 kcal. Zumba tonning – czyli wersja z ciężarkami wypełnionymi piaskiem, które brzmią jak instrumenty(jest to trening wytrzymałościowy, nastawiony przede wszystkim na modelowanie naszej sylwetki) sprawi, że spalimy również około 600 kcal.

Tłuszczyk najszybciej spalimy dzięki Aqua Zumbie (zajęcia w wodzie). Trening jest bardziej intensywny i angażuje nasze ciało znacznie mocniej. Tu po godzinie tańca możemy liczyć, że stracimy nawet 800 kcal. Jest to idealna forma ćwiczeń dla osób, które przechodzą rehabilitacje bądź mają problemy z kręgosłupem.

koszulka do zumby

Koszulki fitness na zumbę
Kliknij i sprawdź ceny!

Pozbędziesz się kilogramów, ale kaloryfera na brzuchu nie zrobisz

 Instruktorzy Zumby wielokrotnie podkreślają, że świetnie wpływa na poprawienie sylwetki, doskonale ją modeluje i wysmukla. Jeśli ktoś chce jednak wyrzeźbić sobie mięśnie bądź zrobić tzw. „kaloryfer” na brzuchu, to powinien zdecydować się na inny sport – siłowy.

Zumba pozwala też na pozbyciu się codziennych stresów. Trening daje poczucie relaksu i odprężenia.

Czym Zumba różni się od aerobiku?

Osoby, które nie miały styczności z Zumbą wielokrotnie obawiają się, że będą to takie same ćwiczenia jak na aerobiku. Nic bardziej mylnego. W Zumbie nie spotkamy się z seriami ćwiczeń w np. niewygodnej pozycji (wiele osób uważa to za monotonne i męczące). Choreografia nie jest też skomplikowana – układ najczęściej składa się z 2-4 kroków. Ułatwieniem jest też tom że nie ma typowego liczenia kroków, ale dyktowane są one w rytm muzyki.

Warto jednak wiedzieć, że oba treningi zaliczają się do treningów aerobowych, czyli tzw. cardio. Zarówno Zumba, jak i aerobik opierają się na intensywnej wymianie tlenowej, dzięki czemu poprawia się metabolizm i szybciej spala tkanka tłuszczowa. Dodatkowo dzięki każdej z tych aktywności możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się wielu chorób m.in. nadciśnienia.

Zwolennicy Zumby chwalą sobie to, że podczas ćwiczeń świetnie się bawią (w kolumbijskim slangu Zumba oznacza „baw i się ruszaj”), przez co nie traktują ich jak standardowego treningu. Badania pokazują, że takie podejście zachęca do dokładniejszego wykonywania poszczególnych ruchów, co wpływa na szybsze pozbycie się zbędnego tłuszczyku. Wówczas znacznie łatwiej znosi się też różnego rodzaju obciążenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.