Depilacja laserowa – szybka droga do gładkiej skóry
Zabiegi usuwające niechciane owłosienie przy użyciu lasera stały się już niemal codziennością oraz modą. Jednak warto wiedzieć jakie są wskazania do przeprowadzenia depilacji laserowej, kto nie może się jej poddać, jak przebiega sam proces depilacji i czy usuwanie zbędnych włosków boli. Wszyscy wiemy, że XXI wiek to czas, w którym prym wiedzie piękno i nieskazitelność, również skóry. Wbrew pozorom droga do gładkiej skóry jest bardzo prosta, dość krótka i stosunkowo tania.
Dla kogo depilacja laserowa?
Depilacja laserowa przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy czują się niekomfortowo gdy poczują i dostrzegą na swoim ciele nieestetyczne włoski. Problem ten potrafi nawet doprowadzić do nadszarpnięcia pewności siebie. Czynnik psychiczny ma tu ogromny wpływ. Pamiętajmy również, że na włosach gromadzą się liczne bakterie, których pozbywamy się usuwając zbędne włosy.
Zabieg depilacji laserowej jest wprost stworzony dla ludzi osób marzących o pozbyciu się ze swojego ciała niechcianych włosków, bez obaw o ich powrót czy wrastanie w skórę. – powiedziała Julia Krajewska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.
Istnieje grupa osób, którym depilację laserową poleca lekarz dermatolog. Są to szczególnie osoby, które cierpią z powodu przykrych przypadłości jakimi są wrastające włoski oraz zapalenie mieszków włosowych. Warto podkreślić, że problem ten dotyka prawie połowy osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – przeprowadzających depilację metodami tradycyjnymi.
Depilacja laserowa a ból
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy depilacja laserowa boli. Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – nie, depilacja laserowa nie boli. Tylko nieliczni pacjenci, którzy poddali się zabiegowi twierdzą, że odczuwali dyskomfort podczas zabiegu. Dotyczy to szczególnie takich części ciała jak pachy czy strefa bikini.
Depilacja laserowa pach oraz depilacja laserowa bikini to jedyne zabiegi, podczas których osoby o niskim progu bólu mogą czuć dyskomfort. Wrażliwa i cienka skóra w tych rejonach jest najbardziej wrażliwa na działanie lasera. Należy również podkreślić, że nowoczesny laser do depilacji Vectus działa jednocześnie skutecznie oraz delikatnie.
Zabieg depilacji laserowej pozwala na pozbycie się zbędnego owłosienia aż w 95%. Co to oznacza? Że 5% włosów może pojawić się w ciągu kilku miesięcy po odbyciu zabiegu. Pamiętajmy również, że do osiągnięcia pełnego efektu terapii laserowej potrzebujemy kilku zabiegów przeprowadzonych w odstępach kilkutygodniowych. Niektóre osoby potrzebują tylko trzech zabiegów, inne aż sześciu. Jest to niezależne od nas oraz od specjalisty wykonującego zabieg. Wiedzmy, że włosy w kolorach blond i rude oraz włosy siwe są mniej podatne na działanie lasera od włosów ciemnych. Podkreślamy również, że wspomniane 5% włosów można usunąć, wystarczy odbyć jeden zabieg depilacji laserowej po pojawieniu się włosków. Dlaczego te 5% włosów może odrosnąć? Pytanie to zadaliśmy specjaliście.
Po upływie kilku do kilkunastu miesięcy po odbyciu ostatniego zabiegu depilacji laserowej niewielka część włosów może pojawić się ponownie. W rzeczywistości włosy te nie pojawiają się ponownie, gdyż tak naprawdę nie było ich podczas przeprowadzania żadnego zabiegu depilacji – po prostu nie były w fazie wzrostu a tylko takie włosy może usunąć nowoczesny laser. Dlatego zaleca się przeprowadzenie tak zwanego zabiegu przypominającego, który usunie nowopowstałe włoski. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Cosmetologica.
Kto powinien skorzystać z zabiegu?
-
osoby, które cenią estetykę i komfort,
-
osoby, dla których nadmierne owłosienie to problem higieniczny,
-
osoby, które cierpią z powodu wrastających włosków oraz problematycznego zapalenia mieszków włosowych,
-
osoby, które codziennie poświęcają sporo czasu na depilację metodami tradycyjnymi,
-
osoby, które zmagają się z problemem nadpotliwości.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania
Depilacja laserowa ma kilka standardowych przeciwwskazań. Nie może być przeprowadzona w określonych przypadkach. Są nimi:
-
aktywna choroba nowotworowa,
-
wirusowe zapalenie skóry,
-
bakteryjne infekcje skóry,
-
grzybicze infekcje skóry,
-
przyjmowanie leków zawierających retinoidy,
-
przyjmowanie leków światłouczulających,
-
przyjmowanie suplementów z ziołami mającymi działanie światłouczulające,
-
ciąża oraz karmienie piersią,
-
nadmierna opalenizna, zarówno naturalna, jak i sztuczna, występująca po używaniu kremów samoopalających,
-
bielactwo,
-
łuszczyca,
-
podrażnienie skóry.
W tym miejscu warto podkreślić, że wiele osób, do których ma zastosowanie wyżej wymieniona lista może poddać się laseroterapii po ustąpieniu konkretnego czynnika. W każdym przypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą, aby ocenił on czy możemy być poddani działaniu lasera czy lepiej żebyśmy zrezygnowali z naszych planów dotyczących ten innowacyjnej metody depilacji.
Dermatolodzy podkreślają również, że zabiegi depilacji laserowej najlepiej przechodzić w miesiącach zimowych oraz jesiennych, kiedy to na naszą skórę nie padają mocne promienie słoneczne. Jeżeli zaś wybierzemy miesiące wiosenne i letnie do odbycia tego rodzaju zabiegu, bezwzględnie należy smarować skórę regularnie kremami zawierającymi najwyższe filtry przeciwsłoneczne UVA.
Przygotowanie do zabiegu – praktyczne wskazówki
Istnieje wiele zaleceń przed wykonaniem zabiegu. Depilacja laserowa powinna być przeprowadzona kiedy zastosujemy się do tych poniższych:
-
w przeddzień lub w dniu zabiegu należy jak najdokładniej ogolić partię ciała, która ma być poddana działaniu lasera,
-
4 tygodnie przed zabiegiem musimy zaprzestać usuwania zbędnego owłosienia za pomocą woskowania, pęsety ani depilatora elektrycznego,
-
nie powinniśmy stosować kremów z wit. C,
-
nie powinniśmy stosować kremów z wit. A,
-
nie powinniśmy stosować kremów zawierających w swoim składzie kwasy owocowe,
-
tydzień przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania leków światłouczulacjących,
-
tydzień przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania suplementów i ziół mających działanie światłouczulające (np. nagietek, dziurawiec).
Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej
Depilacja laserowa to zabieg, który trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od wielkości obszaru depilowanego. Po jego zakończeniu nasza skóra zostanie posmarowana specjalistycznym kremem zapobiegającym powstawaniu podrażnień, zaczerwienienia oraz obrzęków. Jednak objawy mogą utrzymywać się do 3 dni. Warto w tym czasie używać kremów łagodzących do skóry wrażliwej takich jak na przykład Alantan plus. Nie korzystajmy również z basenu oraz sauny.
Wszelkie instrukcje dotyczące postępowania pozabiegowego powinniśmy otrzymać od specjalisty, który wykonywał zabieg.