Gra w tenisa na odchudzanie. Ilość spalanych kalorii

Czy grając w tenisa można schudnąć?

Tenis ziemny wciąż nie jest królującym sportem wśród Polaków. Jednak sukcesy polskich tenisistów tenisistek w ostatnich latach sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się nim zainteresować. Jeszcze kilka lat temu uważano, że jest on bardzo kosztowny i przeznaczony dla zamożnych – nic bardziej mylnego. Latem w mieście i poza nim (szczególnie w okolicach różnych plaż) można bezpłatnie bądź za niewielkie pieniądze skorzystać z kortów.

Tenis doskonały dla zdrowia dzieci i dorosłych. Zalety gry

Tenis jest doskonały dla osób w każdym wieku. Najmłodsi uprawiający ten sport znakomicie kształtują swoją wszechstronność ruchową. Regularne treningi sprawiają,  ze rozwija się ich siła, gibkość, zwinność czy wytrzymałość.

Sport ten idealnie sprawdza się też w przypadku dorosłych. Osoby, które uprawiają go regularnie mogą nie tylko zrzucić wagę, ale też spowolnić proces starzenia się organizmu. Dodatkowo sport ten jest doskonały w profilaktyce chorób serca, cukrzycy, osteoporozy czy otyłości.

Tenisiści mają też z reguły sprawny układ krążenia, bowiem stale dotleniają krew (dzięki temu, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego głęboko oddychają). Niektóre osoby zmagające się z chorobą niedokrwienną serca mają nawet zalecenia, by uprawiać właśnie ten sport. No i jest doskonałym sposobem na walkę z nadprogramowymi kilogramami.

Osoby uprawiające ten sport mogą także liczyć na: obniżenie się poziomu złego cholesterolu, wzmocnione mięśnie nóg, brzucha, klatki piersiowej czy pleców, mocniejszych kości (zwiększa się masa kostna) oraz zwiększonej wydolności oddechowej. Tenis przyspiesza także metabolizm, doskonale wpływa na pozbycie się zbędnych kilogramów, a także odstresowuje, odpręża i poprawia nasz nastrój. Jest też sportem, który można uprawiać wspólnie z partnerem czy znajomymi – ćwicząc jednocześnie miło spędzamy czas.

Czy tenis jest trudny? Jak grać w tenisa?

Tenis nie jest tak trudnym sportem, jak może się na początku wydawać. Fajnie, jeśli mamy możliwość wzięcia przynajmniej kilku lekcji z instruktorem, który pokaże nam jakich błędów unikać i jak powinno się w ogóle zacząć uprawiać ten sport. Jeśli nie mamy takiej szansy, to możemy zagłębić się w książki czy świat internetu, gdzie poznamy wszystkie tajniki tenisa. Wiadomo, że na początku będzie nam trudno wprowadzić je w życie na korcie, jednak najważniejsza zasada – to się nie poddawać.

Gra nie polega na „przerzuceniu piłki za siatkę”. Konieczne jest ćwiczenie odpowiedniego trzymania rakiety, odbijania. Istotne jest nawet to jak biegniemy do piłki.  Wszystko to jednak jest naprawdę do opanowania. Później tenis stanie się już tylko czystą przyjemnością.

Na początku nie powinniśmy też przykładać zbyt dużej uwagi na to, jak wygląda punktacja itp. – na takie rzeczy przyjdzie czas później.

Warto zainwestować w dobre buty

Zaczynając uprawiać jakikolwiek sport warto pomyśleć o odpowiednim ubiorze. W  tenisie ważne są buty – powinny mieć szerszą i bardziej płaską podeszwę, która zapewni nam podczas gry większą stabilizację. Odpowiednie buty uchronią nas także przed kontuzjami (odpowiednie ustabilizują też naszą kostkę, która jest bardzo podatna na różnego rodzaju skręcenia itp.). Specjaliści zwracają również uwagę na wiązania. Jeśli będą odpowiednio dobrane, będziemy mogli dopasować but odpowiednio do naszych potrzeb – by jak najlepiej usztywniał naszą stopę, nie nadwyrężając jej i nie utrudniając wykonywania ruchów na korcie. Osoby początkujące nie muszą od razu wydawać majątku – mogą wybrać tańsze dostępne na rynku wersje.

Jeśli chodzi o ubranie, to dobrze byłoby, aby nie zatrzymywało potu oraz nie krępowało naszych ruchów. Nie może też być zbyt luźne – ma nam być wygodnie. Wielu tenisistów korzysta też z tzw. frotek na nadgarstki. Nie tylko usztywniają je, ale i przydają się do wycierania potu podczas gry (kiedy nie mamy czasu zejść z kortu, by wytrzeć twarz).

buty do tenisa

Buty do tenisa
Kliknij i sprawdź ceny!

Rozgrzewka przed grą w tenisa

Zanim wyjdziemy na kort powinniśmy zrobić rozgrzewkę całego ciała. Powinna trwać około 10 minut. Powinna obejmować m.in. biegi, podskoki, półprzysiady, rozciągnięcia, wymachy rąk itp. Odpowiednia rozgrzewka zapobiegnie nadwyrężeniu mięśni czy innym nieprzyjemnym kontuzjom.

Wielu instruktorów zaleca też, by po zejściu z kortu zastosować stretching (ćwiczenia mające na celu rozciąganie mięśni, by były bardziej elastyczne i „rozruszane”)  rąk, łydek ud czy pleców.

Ile kalorii mogę spalić na korcie?

Ilość spalonych kalorii podczas gry w tenisa jest w dużej mierze uzależniona od intensywności naszych ćwiczeń. Zakładając umiarkowaną intensywność gry: mężczyzna średniego wzrostu i budowy w ciągu godziny spali około 600 kcal, a kobieta 420 kcal. Mężczyzna ważący około 90 kg może spalić już o 50-100 kcal więcej, podobnie jest w przypadku pań.

Należy jednak pamiętać, że im bardziej jesteśmy zaangażowani w grę i każdy ruch czy podbiegnięcie do piłki wykonujemy z większym zaangażowaniem, to możemy się spodziewać, że zbędnego tłuszczyku pozbędziemy się znacznie szybciej.

Instruktorzy zalecają, by w tenisa grać 2-3 razy w tygodniu po około godzinie – półtorej.

Zostaw odpowiedź