Kontuzja kolan

Jeśli uprawiamy jakikolwiek sport, to ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo duże. Doznało jej wiele osób aktywnych fizycznie. Jeśli zaczyna nas boleć kolano najczęściej natomiast rezygnujemy ze sportu. Okazuje się jednak, że nie zawsze musimy od razu robić przerwę w treningach.

Trenowanie pomoże szybciej wrócić do zdrowia?

Tu zdania są podzielone (zarówno wśród sportowców, jak i ekspertów). Okazuje się, że odpowiednie trenowanie może przynieść więcej korzyści niż szkody dla naszego zdrowia. Unikniemy też w ten sposób utraty kondycji. Trening nie powinien jednak być bolesny – ból jest sygnałem, że przeciążamy kolano.

Urazy kolan – objawy

Najczęściej, gdy dochodzi do kontuzji kolana pojawia się duża opuchlizna, która utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia zginanie czy wyprostowanie kończyny. Większość z nas w takich sytuacjach udaje się do lekarza – i słusznie. Na szczęście z reguły okazuje się, że nie ma złamania (dochodzi do nich bardzo rzadko), jednak trzeba dużo odpoczywać, by zregenerować organizm.  Niestety wielokrotnie odpoczynek nie przynosi ulgi, a kolano wciąż boli.

Powodem urazu kolana są zazwyczaj uszkodzone więzadło krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe poboczne oraz łękotki.

To, że doszło do uszkodzenia więzadła może stwierdzić lekarz.  Ustala to zazwyczaj poprzez badanie USG. Czasem jednak samo USG nie wystarczy i konieczny jest rezonans magnetyczny.

Jeśli dojdzie do urazy więzadła krzyżowego przedniego pojawia się charakterystyczny trzask w stawie i czujemy jakby coś się rozerwało. Towarzyszy temu silny ból oraz mamy wrażenie jakby w momencie, gdy doszło do urazu coś nam „uciekło w kolanie”. W ciągu doby pojawia się opuchlizna.

Wiele osób, które doznały urazu kolana mówi, iż ma się wrażenie, że nie kontroluje się swojej kończy. Powodem tego jest niestabilność stawu kolanowego.

Zerwanie więzadeł krzyżowych

Największymi i najistotniejszymi kontuzjami dotyczącymi kolan jest zerwanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego (przedniego lub tylnego). Warto wiedzieć, że w naszym kolanie mamy jedenaście więzadeł. Są one odpowiedzialne za stabilizację stawu kolanowego. Jednak przedni i tylne są najważniejszymi spośród nich.

Więzadła krzyżowe mają dużą ilość tzw. mechanoreceptorów. W momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia zostaje zaburzone uczucie odczuwania pozycji stawowej. W jaki sposób się to objawia> Mamy osłabione odruchy nerwowo-mięśniowe mięśni kulszowe-goleniowych.

indeks
Lek na stłuczenia i obrzęki
Kliknij i sprawdź ceny!!!

Badania pokazują, że statycznie najczęściej mamy do czynienia z zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego.

Uszkodzenie można podzielić na trzy stopnie. Z pierwszym mamy do czynienia jeśli przerwie się niewielka liczba włókien. Czujemy wtedy ból, jednak nasze kolano wciąż pozostaje stabilne. W drugim przypadku ilość zerwanych włókien jest większa. Wtedy czujemy też większy ból i tu już może pojawić się niewielka niestabilność. Jeśli chodzi o trzeci stopnień uszkodzenia, to jest ono najpoważniejsze. Wówczas dochodzi co całkowitego przerwania ciągłości więzadła. Odczuwamy też wtedy silny ból i pojawia się duża niestabilność kolana. Warto też mieć świadomość, że, gdy dojdzie do zerwania więzadła, wielokrotnie mamy też do czynienia z innymi uszkodzeniami, takimi jak: uszkodzenia łąkotek, naderwanie torebki stawowej czy uszkodzenia ścięgien mięśniowych. Dopiero ich wygojenie pozwoli na przyspieszenie całej rekonwalescencji.

Jak wrócić do zdrowia?

Jeśli zmagamy się z kontuzją kolana, to (w zależności od stopnia uszkodzenia) często konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja. Stosuje się ją zazwyczaj wtedy, gdy konieczna była operacja, z którą mamy do czynienia, gdy więzadło jest zerwane. Zabieg powinien być wykonany od 6 tygodnia do 6 miesiąca od momentu kiedy doszło do uszkodzenia.

Rehabilitacja jest przeprowadzana pod okiem wyszkolonego fizjoterapeuty. Po upływie 203 tygodni zazwyczaj już można pomału obciążać kończynę, która została zoperowana. Po upływie kolejnych dwóch tygodni specjalista uczy prawidłowych wzorców chodu. Po tym czasie jesteśmy już też w stanie wykonywać większość codziennych czynności np. prowadzić samochód.

W przypadku kontuzji kolan powrót do pełnego zdrowia trwa wiele miesięcy. Przy systematycznych ćwiczeniach, rehabilitacji, do truchtania można będzie wrócić dopiero po upływie kilku miesięcy. Pełną sprawność możemy uzyskać nawet po roku.

Zostaw odpowiedź