Runmageddon – opis, przeszkody, jak trenować przed, strój

Czym jest runmageddon?

Runmageddon jest znanym w całej Polsce biegiem z przeszkodami. Celem zawodów jest jak najszybsze dotarcie do mety. Jest to trudne wyzwanie, ponieważ umieszczone na trasie przeszkody różnią się między sobą stopniem trudności. Niekiedy, aby je pokonać konieczna jest współpraca z pozostałymi zawodnikami.

Podczas biegu każdy zmierzy się z własnymi słabościami oraz będzie musiał wykazać się kondycją, wytrzymałością, sprytem, a czasami nawet odwagą i pomysłowością. Podczas biegu wystąpi konieczność czołgania się, pływania, skakania, wspinaczki oraz oczywiście biegów i innych niezbędnych czynności. Zawodnicy mają kontakt z różnymi czynnikami, m.in. z błotem, ogniem czy wodą.

Ta konkretna forma wyścigu nie tylko wykazuje sprawność fizyczną człowieka. Uczy również pomocy innym oraz współpracy. Ukończony bieg wiąże się z ogromną satysfakcją i zapewni niezapomniane wspomnienia do końca życia.

Kto może brać udział w biegu?

W biegu może wziąć udział każdy. Zawody polecane są jednak osobom wysportowanym i aktywnym, m.in. biegaczom, którym znudziły się tradycyjne zawody uliczne. Wyścigiem może się zainteresować każdy, kto lubi wyzwania, przygody i dobrą zabawę. Warunkiem jest wstępnie odpowiedni stan zdrowia i kondycja.

W wyścigu mogą brać również osoby z chorym układem krążenia i nerwowym, bez obaw o przeszkody typu kąpiel w lodowatej wodzie czy pole prądowe. W przypadku napotkania tych przeszkód zawsze jest opcja wykonania karnych ćwiczeń, aby je ominąć.

Przed startem w runmageddonie należy skonsultować się jednak z lekarzem, czy nie ma innych przeciwwskazań.

Przeszkody

Przeszkody mogą być zarówno naturalne jak i sztuczne. Każdy wyścig różni się między sobą tymi właśnie elementami.

Często na wstępie wykorzystuje się zasłonę dymną. Biegacze rozpoczynają wyścig nie wiedząc dokładnie, co znajduje się przed nimi. Jest to pewnego rodzaju tajemnica, która tylko podsyca chęć dalszego udziału. Inną, często wykorzystywaną przeszkodą są liny. Należy przedostać się po nich na drugą stronę używając rąk i stóp – najczęściej wisząc na nich plecami do podłoża.

Spotkać można także tor z gumowych opon, po których należy przebiec, a także śliskie, pochyłe ściany. Aby je pokonać, niezbędna jest pomoc osób trzecich. Popularne drabinki, łączące dwa brzegi przepaści również nie należą do rzadkich. Należy wykorzystać siłę rąk, aby bezpiecznie pokonać przeszkodę. Do innych popularnych i często wykorzystywanych przeszkód należą:

  • mur, po którym należy się wspiąć
  • miotacze ognia, które należy sprytnie omijać
  • wszelkiego rodzaju równoważnie, z których spadnięcie grozi kąpielą w lodowatej wodzie
  • kilkumetrowe ukośne powierzchnie pokryte łańcuchami, po których należy się wspiąć
  • banie z lodowatą wodą, niekiedy nawet z kostkami lodu – aby pobiec dalej należy całkowicie się w nich zanurzyć
  • ściany z opon
  • tory z drutów kolczastych, pod którymi należy się przeczołgać
  • ciężkie, niekiedy 30-kilogramowe głazy obwiązane liną, które należy przeciągnąć
  • opony, które trzeba przerzucić
  • głębokie doły
  • wspinaczki linowe
  • gęste bagna utrudniające ruchy
  • rzuty do celu
  • zjeżdżalnie
  • liny, po których należy przejść utrzymując równowagę

Niekiedy na drodze ustawia się również przeszkody z ludzi. Są to silni, wysportowani mężczyźni, którzy mają jeden cel – powstrzymać zawodnika biegu przed jego kontynuacją. Do rzadkości nie należą także odcinki drogi przebywane z obciążeniem, a nawet elementy pozwalające wykazać się umysłowo. W tym drugim celu stosuje się wszelkiego rodzaju zagadki matematyczne bądź humanistyczne.

Wymieniona została tylko część niesamowicie zaskakujących przeszkód. Jest ich znacznie więcej, a każdy kolejny wyścig wiąże się z nowościami.

W 2017 roku wszedł nowy przepis, który zakazuje pomocy innym uczestnikom biegu podczas pokonywania przeszkód konstrukcyjnych. To czyni wyścig jeszcze trudniejszym.

Jaki stój będzie najlepszy?

Na runmageddonie nie sprawdzą się drogie, markowe ubrania sportowe. Wręcz przeciwnie – należy założyć starą odzież, którą będzie można po wszystkim wyrzucić. Często stój po zakończonym biegu nie nadaje się już do dalszego użytkowania.

Od odpowiedniego stroju zależy komfort pokonywania przeszkód oraz wygoda. Przyczynia się to bezpośrednio na wynik zawodów. Należy ubrać się więc bardzo wygodnie.

Nowicjusze powinni założyć stare, ale wygodne buty do biegania. Nie powinny mieć jednak defektów takich jak odchodzące podeszwy. But musi być stabilny i musi zabezpieczać stopę wraz ze stawem skokowym. Z całą pewnością nie mogą być to trampki ani tenisówki. Tego typu obuwie posiada zbyt cienką podeszwę oraz nie ma odpowiedniej amortyzacji. Ważną cechą jest, aby wybrane obuwie szybko schło, było lekkie, miało dobrą przyczepność oraz dobrze trzymającą cholewkę.

Kompletując strój warto zwrócić uwagę na spodnie. Latem temperatury osiągają zenitu, większość osób może więc myśleć o krótkich spodenkach. Jest to niekoniecznie dobry wybór, ponieważ podczas biegu często dochodzi do otarć kolan. Warto zaopatrzyć się w legginsy, najlepiej termoaktywne.

Koszulka powinna być wygodna i wykonana z oddychającego materiału, jednak nie jest polecana bawełna. Tego typu materiał szybko chłonie wodę oraz wolno schnie. Będzie to niewygodne i może prowadzić do wyziębienia organizmu.

Dodatkowo można zaopatrzyć się w rękawiczki, czapki, skarpetki oraz bandamki.

Jak przygotować się do biegu?

Do udziału w runmageddonie należy przygotować się kondycyjnie i fizycznie. Dzięki temu całość będzie łatwiejsza do pokonania i nie skończy się kontuzjami.

Na samym początku należy skupić się na biegach. To one są istotą całego wyścigu, należy zatem popracować nad techniką i wytrzymałością. Można to robić na bieżniach lub tradycyjnie – w terenie.

Drugą sprawą jest zwiększenie siły. Można w tym celu zakupić karnet na najbliższą siłownię bądź ćwiczyć w warunkach domowych. Ćwiczenia powinny wzmacniać duże partie ciała, warto skupić się na mięśniach ramion i rąk. Wskazane jest wykonywanie przysiadów ze sztangą, wszelkiego rodzaju podciągania się czy pompki.

Kolejną cechą motoryczną, którą należy rozwinąć, jest równowaga. W tym celu można wykorzystać niestabilne przedmioty, np. bosu lub dyski sensomotoryczne. Na samym początku należy rozpocząć od zwykłego stania na jednej nodze, co wzmocni mięśnie głębokie.

Bardo ważne jest odpowiednie rozciągnięcie mięśni, co dodatkowo zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. Należy obowiązkowo pamiętać o poprawnym stretchingu po każdym zakończonym treningu.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  1. Zwykle przy przeszkodach nie ma kolejek, nie należy więc obawiać się, że inne osoby będą hamowały bieg. Kolejki zdarzają się zazwyczaj tylko przy pierwszych 2-3 przeszkodach
  2. Na runmageddon można zabrać rodzinę i znajomych jako osoby towarzyszące. Publiczność jest mile widziana
  3. Każdy uczestnik otrzymuje pakiet startowy, którego wyposażenie zmienia się w zależności od wyścigu
  4. W wyścigu mogą brać udział osoby pełnoletnie oraz młodzież do 16 roku życia, za osobistą zgodą rodzica
Zostaw odpowiedź