Suplementacja BCAA- dawkowanie i działanie.
BCAA (z ang. branched chained amino AIDS) to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. To najpopularniejszy suplement diety i prawdziwa podstawa dla wszystkich osób zajmujących się sportem i dbających o swoje ciało. Jedni mówią, że BCAA pomaga im w regeneracji po treningu, drudzy, że dodaje energii i daje prawdziwego „kopa” do ćwiczeń, inni, że ułatwia (wręcz przyspieszają!) wzrost mięśni. Co z tego jest prawdą, a co wymysłem? Jak naprawdę działają aminokwasy rozgałęzione? Jak powinno się stosować BCAA? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule! Miłej lektury.
Suplementacja BCAA- na czym polega?
BCAA to suplement, przyśpieszający regenerację mięśni jak i całego organizmu po aktywnym wysiłku fizycznym. Polecany jest zarówno osobom ćwiczącym amatorsko i nieregularnie, jak i tym systematycznie odwiedzającym siłownie i wylewającym litry potu podczas pracy nad własnym ciałem (na przykład budową masy mięśniowej). BCAA hamuje rozkład tkanki mięśniowej równocześnie wzmacniając jej wytrzymałość.
BCAA to zestaw trzech aminokwasów rozgałęzionych:
- waliny,
- leucyny,
- izoleucyny.
Pełnią one w organizmie wiele funkcji, na przykład:
- hamują katabolizm, czyli rozpad tkanki mięśniowej, spowodowany intensywnymi treningami wytrzymałościowymi;
- przyśpieszają anabolizm, czyli rozbudowę masy mięśniowej;
- znacznie zwiększają wytrzymałość mięśni,
- pomagają wyrzeźbić sylwetkę;
- pomagają redukować tkankę tłuszczową;
- mają właściwości neuromodulacyjne, przejawia się to między innymi zahamowaniem procesu odczuwania bólu;
- wpływają też na aktywność neuroprzekaźników.
Jak działa BCAA?
Około 35% białek mięśniowych naszym ciele jest zbudowanych z aminokwasów BCAA. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego, na przykład podczas treningu na siłowni, mięśnie, które zmuszamy do wytężonej pracy szybko rozkładają te aminokwasy aby pozyskać więcej energii. Większość aminokwasów trawiona jest w wątrobie (tam ulegają rozkładowi), jednak inaczej dzieje się w przypadku BCAA- przemiana metaboliczna tych aminokwasów odbywa się bezpośrednio w mięśniach. Dzieje się tak za sprawą kalpain – enzymów, wytwarzanych przez mitochondria włókien mięśniowych. Prześledźmy cały cykl krok po kroku:
- Podczas intensywnego wysiłku fizycznego wzmożona zostaje produkcja tlenku azotu.
- Aminokwasy BCAA transportują go z mięśni prosto do wątroby.
- W wątrobie z jego pozostałości wytwarzany jest aminokwas – L-alanina.
- L-alanina w procesie glukoneogenezy zamieniana jest w glukozę.
- W ten sposób powstaje zapas czystej energii, która natychmiast transportowana jest do mięśni.
- Dzięki temu osoba trenująca nie „spala” mięśni, aby uzyskać energię do ćwiczeń, oraz utrzymywany jest stały poziom glukozy we krwi.
- Trening jest bezpieczny i przynosi same korzyści!
Dlaczego ważna jest suplementacja BCAA?
Produktem ubocznym rozpadu, trawienia aminokwasów jest amoniak. Im wyższy jest poziom amoniaku w organizmie osoby intensywnie ćwiczącej, tym większa staje się ilość białka ulegająca rozkładowi w mięśniach. Suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi powoduje znaczne obniżenie poziomu amoniaku, a dzięki temu ogranicza „spalanie” białek oraz przeciwdziała nadmiernej redukcji tkanki mięśniowej. To bardzo ważny punkt, zwłaszcza dla osób chcących zbudować masę mięśniową. Osoby regularnie uprawiające sport, wręcz powinny stosować suplementację BCCA zarówno przed, jak i bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym.
Największy wybór suplementów i odżywek
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!
Dodatki do BCAA, czyli glutamina i tauryna
Suplementy BCAA często są wzbogacane tymi dwoma aminokwasami: glutaminą oraz tauryną. Glutamina jest aminokwasem odpowiadającym za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. Ponadto wspomaga również układ odpornościowy i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania komórek jelita cienkiego, czyli enterocytów, które to są odpowiedzialne między innymi za wchłanianie składników odżywczych do krwi.
Tauryna jest aminokwasem odpowiadający za utrzymanie prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Odpowiada również za przekazywanie sygnałów do komórek nerwowych. Ponadto ma także działanie antykatabolicznie- oznacza to, że zapobiega redukcji tkanki mięśniowej. Tauryna wspomaga także transport składników odżywczych, takich jak na przykład kreatyna czy glukoza, do komórek mięśniowych.
Suplementacja BCAA jest wręcz punktem obowiązkowym zarówno dla sportowców-amatorów jak i tych bardziej zaawansowanych. Dzięki aminokwasom rozgałęzionym nasze treningi będą bardziej intensywne oraz przyniosą lepsze i szybsze efekty. Jest to jeden z niewielu specyfików o potwierdzonym, pozytywnym wpływie na organizm osób trenujących. Jeżeli zastanawiasz się czy zacząć suplementację, przeczytaj nasz artykuł o zasadach suplementacji sportowej- jednak nad BCAA nie musisz się zastanawiać!