Wiosna zawitała w Polsce w pełni. Z tym wiąże się przyjemna temperatura na zewnątrz, więcej słońca, a także zmiana garderoby na lżejszą. Nikogo nie powinien teraz zdziwić widok większej ilości osób uprawiających jogging lub ćwiczących na siłowni w nadziei na to, że do lata uda im się zgubić kilka „nadprogramowych” kilogramów (jeszcze niedawno ukrywanych skrzętnie pod grubymi swetrami). Jeśli sami należycie do tej grupy i borykacie się od czasu do czasu z brakiem motywacji do regularnych ćwiczeń – w naszym artykule znajdziecie kilka skutecznych porad. Jak znaleźć motywację do uprawiania sportu? Oto 5 praktycznych wskazówek:
-
Sport to frajda, a nie przykry obowiązek
Czasami tak niewiele wystarczy, aby zmienić swoje nastawienie do sportu. Wielu „początkującym” osobom siłownia, jogging albo treningi kojarzą się często z morderczym wysiłkiem, hektolitrami potu i nudnymi seriami ćwiczeń. Zanim więc ślepo będziemy podążać za modą i wybierzemy bieganie albo jogę (bo teraz wszyscy biegają bądź wyginają swoje ciała w przeróżnych asanach), warto najpierw odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania: „Jakie dyscypliny sportu chętnie wypróbuję?” albo „Jaki sport kojarzy mi się najbardziej pozytywnie?”.
Nie ma sensu zmuszać się do pilatesa, tylko dlatego, że wszystkie nasze znajome ubóstwiają tego typu ćwiczenia. Jeśli „kręci” nas taniec – wybierzmy taniec. Jeśli jazda na rowerze albo na rolkach, w pięknych miejscach – nie warto zmuszać się do wizyt na siłowni. Lepiej poszukać takich aktywności, które sprawią nam autentyczną radość.
-
Czy wiesz dlaczego ćwiczysz?
Radość towarzysząca treningom to już cel sam w sobie. Niektórym osobom z pewnością wystarczy on, aby regularnie trenowały, bądź ćwiczyły. Inni będą potrzebowali większej ilości bodźców. A zatem w czym jeszcze sport miałby nam pomóc? Chcesz schudnąć? Poprawić sylwetkę? Zaimponować komuś? Poprawić stan zdrowia?
Wyznaczanie jasnych i precyzyjnych celów sprawia, że wiemy po co trenujemy – a wówczas przelotny spadek chęci i motywacji nie sprawi, że nagle z dnia na dzień porzucimy wybrany przez nas sport.
-
Sport to nie tylko ćwiczenia, ale także styl życia
Bardzo często jest tak, że zafascynowanie jakimś sportem idzie w parze z całkowitym „przemeblowaniem życia”. Okazuje się, że jakoś samoistnie zaczynamy zdrowiej się odżywiać i zamiast objadać się na noc fast-foodami wybieramy zdrowe koktajle warzywno-owocowe. Dobrze jest mieć tego świadomość – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodą ze sportem.
Nie da się ukryć, że niemal każda dyscyplina wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami ubocznymi. Naturalnie zmniejsza się nasz apetyt na ciężkie potrawy i słodycze, stajemy się radośniejsi, lepiej śpimy i mamy więcej energii. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że sport to nie tylko kilka treningów w tygodniu, ale również całkiem nowy styl życia.
-
Regularne nagradzanie siebie
Z motywacją (nie tylko w przypadku sportu) czasami jest tak, że na początku mocno się do czegoś zapalamy, jest spory entuzjazm i ciekawość, a potem przychodzi rutyna i brak chęci. Warto się na to przygotować, aby uniknąć sytuacji, w której przedwcześnie zrezygnujemy z treningów. Jednym z doskonałych sposobów na podtrzymywanie motywacji na stałym poziomie jest regularne nagradzanie się. Możemy na przykład obiecać sobie, że kupimy sobie nowy ciuch albo gadżet w momencie, gdy zrzucimy trzy kilogramy, albo gdy osiągniemy dobry wynik w zawodach. Zamiast czekać na docenienie od innych, nic nie stoi na przeszkodzie, by docenić samego siebie.
-
Wsparcie od innych na wagę złota
Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam, by motywacja nas nie opuszczała jest otaczanie się osobami, które pasjonują się tym samym sportem, co my, albo wyznaczyły sobie podobne cele. Nie tylko zyskamy dzięki temu nowych znajomych, ale również – niezależnie od nastroju czy pogody za oknem – zawsze będziemy mogli otrzymać wsparcie, jeśli złapie nas lenistwo.
Poza tym, niecenioną pomocą jest korzystanie z pomocy trenera lub osoby, która w naszej dziedzinie już bardzo daleko zaszła. Na niektórych działają nawet hasła motywacyjne lub zdjęcia przyklejone w strategicznych miejscach (typu lodówka).
Cóż, warto poeksperymentować i sprawdzić, które z powyższych wskazówek okażą się najbardziej skuteczne w Waszym przypadku.